کلینیک دامپزشکی روژان
طوطی برزیلی

طوطی برزیلی (گونه ها و مراقبت)

گونه های طوطی برزیلی

طوطی برزیلی یا کوتوله ی برزیلی ۹ نژاد مختلف دارد که عبارتند از:

۱.صورت هلویی
۲.فیشر
۳.نقابدار
۴.مرغ عشق نیاسا
۵.سیاه گونه
۶.کوتوله سرخ رو
۷.مرغ عشق ماداگاسکار
۸.سیاه بال
۹.یقه سیاه

طول طوطی برزیلی معمولا ۱۵-۱۲ سانتی متر رشد میکند. در طبیعت به صورت گروهی زندگی می کنند و زیستگاه اصلی آنها در آفریقا میباشد؛ اما تعدادی هم در ماداگاسکار زندگی میکنند.

در صورتیکه این پرنده تغذیه و محیط نگهداری سالمی داشته باشد میتواند ۱۵-۱۲ سال طول عمر داشته باشد.

تمام گونه های این طوطی بسیار زیبا و در نوع خود شگفت انگیزند؛ اما در این میان گونه ی صورت هلویی رایج ترین گونه ی طوطی برزیلی برای نگهداری بعنوان حیوان خانگی و گونه های ماداگاسکار و پاستیلی گرانترین گونه های این پرنده هستند.

مراقبت از طوطی برزیلی

۱.تغذیه:

تغذیه ی مناسب برای طوطی برزیلی بالغ باید شامل کربوهیدرات، پروتئین ها، فیبر، لیپیدها، ویتامین ها و مینرال ها باشد.

در ادامه تصویر هرم غذایی طوطی سانان(براساس سندرز۲۰۱۸) را مشاهده می نمایید؛

 

هرم غذایی طوطی سانان

 

برخلاف باور عموم غذای طوطی برزیلی تنها ارزن نیست و بهترین رژیم برای این پرنده باید شامل کلیه ی موارد گفته شده در بالا باشد.

برای رسیدن به این منظور می توان از غذای خشک یا پلت مخصوص طوطی برزیلی ( می توانید از پت شاپ ها تهیه کنید).

می توان در تغذیه ی طوطی برزیلی از ارزن یا تخمه آفتابگردان یا بذرکتان و یا ترکیب دانه ها استفاده کرد؛ دانه ها در مجموع نباید بیش از ۱/۵-۱ قاشق غذا خوری به پرنده داده شوند، زیرا بسیار چرب هستند و مصرف بیش از حدشان مشکلاتی را برای سلامتی پرنده ایجاد خواهد کرد.

از دیگر مواردی که در تغذیه ی پرنده باید به آنها توجه کرد، استفاده کافی از میوه ها و سبزیجات تازه و مفید از جمله؛ سیب، موز، گیلاس(بدون هسته)، ذرت، خیار، هویج، کاهو و … است.

آب تازه و خنک باید همیشه در دسترس پرنده باشد.

نکته:سیر، پیاز، قهوه، شکلات، آووکادو، قارچ، فست فود، مواد غذایی شور، شیرین، چرب و دانه های میوه ها برای پرنده خطرناک هستند و نباید در دسترس پرنده قرار گیرند.

۲.قفس پرنده:

ارتفاع قفس باید به گونه ای باشد که پرنده بتواند به راحتی در آن پرواز کرده و بالا و پایین برود، قفس پرنده باید با سطح زمین فاصله داشته باشد و یک سمت آن به دیوار تکیه شده باشد.

قفس باید شامل حداقل ۲ ظرف غذا، ۲ ظرف آب، ۳-۲ میله ی نشیمن، ظرف وان پرنده و چند اسباب بازی باشد، همچنین درب قفس باید به اندازه ای باشد که دستتان به راحتی داخل قفس برود، با توجه به موارد فوق اندازه ی قفس حداقل باید ۶۰×۶۰×۶۰ سانتی متر باشد. ( بدیهی است که این اندازه هرچقدر بزرگ تر باشد برای پرنده بهتر است.)

TAPPING انگشت در طوطی اکلکتوس
ادامه مطلب

محیطی که قفس پرنده را در آن قرار می دهید نباید در معرض نور مستقیم خورشید قرار داشته باشد، زیرا این پرنده سریع گرمازده می شود.
هم چنین قفس پرنده نباید در جای بسیار کم نور و تاریک نیز باشد، زیرا باعث تغییر رفتار و افسردگی پرنده خواهد شد.
قفس طوطی برزیلی نباید در کنار پنجره و یا در محیط باز نیز قرار گیرد، زیرا این پرنده بسیار به آب تنی علاقه مند است و به راحتی سرما میخورد.
طوطی برزیلی بسیار نسبت به بو و مواد شیمیایی حساس است به همین دلیل نباید قفس آن را در آشپزخانه بگذارید و پرنده به هیچ وجه نباید در معرض دود سیگار و یا دخانیات قرار گیرد.

۳.کوتاه کردن ناخن های پرنده:

از دیگر موارد لازم در مراقبت از طوطی برزیلی، کوتاه و مرتب بودن همیشگی ناخن هاست.
برای کوتاه کردن ناخن پرنده بهتر است به دامپزشک مراجعه نمایید، مگر اینکه خودتان روش صحیح انجام این کار را بلد باشید.

۴.کوتاه کردن منقار:

منقار طوطی برزیلی مدام در حال رشد است، اگر منقار پرنده بیش از حد رشد کند مشکلات زیادی را برای پرنده ایجاد خواهد کرد؛ اگر احساس کردید منقار پرنده شما بیش از حد رشد کرده است با مراجعه به دامپزشک جهت کوتاه کردن آن اقدام نمایید.

۵.تمیز کردن قفس پرنده:

قفس پرنده باید حداقل هفته ای یک بار بصورت کامل تمیز شود.
وان آبی که در قفس پرنده قرار میگیرد بهتر است از جنس فلز و یا سرامیک باشد تا پرنده نتواند آن را بجود، هم چنین ظرف باید به حدی سنگین باشد که پرنده نتواند به راحتی آن را برگرداند اما نباید آنقدر هم بزرگ باشد که پرنده در آن فرو رود.

 

آیا طوطی من میتواند صحبت و تقلید صدا کند؟

طوطی برزیلی پرنده ای کوچک اما بسیار جسور و کنجکاو و پر جنب و جوش است.
این پرنده آواز بسیار زیبایی دارد و معمولا در شرایط سلامت کامل، پر سرو صداست اما جزو دسته ی طوطی های سخنگو نیست و نمی توان انتظار داشت بصورتی که از طوطی های سخنگو انتظار می رود تقلید صدا و صحبت انجام دهد.

اما آواز بسیار زیبایی دارد که قطعا برای علاقه مندان بسیار دلنشین و لذت بخش است.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

وبسایت و اینستاگرام ما را دنبال کنید.

به روز ترین کلینیک دامپزشکی تهران، کلینیک دامپزشکی روژان

۰۹۱۲۹۲۶۳۰۵۵- ۷۷۴۶۱۳۶۸-۰۲۱