کلینیک دامپزشکی روژان

سمندر لرستانی جایگزین ماهی عید

سمندر لرستانی جایگزین ماهی عید


در میان بسیاری از خزندگان در حال انقراض کشور، سمندر لرستانی یکی از عجیب‌ترین گونه‌ها می‌باشد. آنگونه که فعالان محیط زیست می‌گویند این جانور بسیار نادر که در حال انقراض نیز می‌باشد آنقدر میان مردم محبوبیت پیدا کرده است. که حاضرند هزینه بسیاری کنند تا یکی از آنها را در آکواریوم یا تنگ خود داشته باشند.
در واقع چند سال است که با نزدیک شدن به عید نوروز می‌توانید سمندر لرستانی ایرانی را در تنگ‌های شیشه‌ای سفره هفت سین ببینید.

و بسیاری از فعالان از این مسئله نگران و ناراضی هستند. و برخی از آنها می‌گویند که حتی وجود ماهی قرمز در سفره هفت سین نیز یکی از رسوم ایرانی نیست. از فرهنگ چینی برگرفته شده است و سفره هفت سین باید عاری از هرگونه جانور زنده و مطابق با رسوم اصیل ایرانی باشد.

سمندر لرستانی

سمندر لرستانی با رنگ جذاب و بسیار خاصش در میان علاقمندان بسیار جذابیت و محبوبیت دارد. استفاده از سمندر در آکواریوم و تنگ سفره هفت سین از چند سال قبل در میان مردم رواج یافته. و دلیل آن هم اصالت ایرانی سمندر می‌باشد.
در واقع در دسترس بودن این گونه کمیاب و در حال انقراض شاید به علت دسترسی آسان مردم منطقه به این جانور باشد.
و همچنین ممنوعیت خاصی برای انتقال سمندر از محل زندگی و و نقاط بومی‌اش به دیگر مناطق کشور وجود ندارد.
قیمت نسبتاً زیاد این جانور در بازار نیز به خاطر اندک بودن تعداد آن و همچنین رواج استفاده از آن در سفره‌های هفت سین می‌باشد.

قوانین حمل و نقل حیوانات سنت کیتس و نویس
ادامه مطلب

سخن پایانی

سمندر لرستانی یک سمندر بومی کشور عزیزمان ایران است که رو به انقراض قرار گرفته است. برای آنکه این جانور زیبا و این گونه کمیاب در کشور حفظ شود. باید همگی دست به دست هم دهیم و با عدم خرید و استفاده از این جانور زیبا بر سر سفره‌های هفت سین تلاش کنیم تا قاچاقچیان و فروشندگان غیرقانونی این جانور زیبا دیگر انگیزه‌ای برای گرفتن و فروش آن نداشته باشند.
بهتر است سفره هفت سین که یکی از سنت‌های زیبای ایرانی می‌باشد. و نشان دهنده شروع سال با سبزی و سرزندگی و شادابی است. را با یک سیب زیبا که از آیین‌های ایرانی به جا مانده است مزین کنیم.

و استفاده از جانوران چه ماهی قرمز و چه سمندر لرستانی یا هر جانور زنده دیگر را بر سر سفره هفت سین از بین ببریم. تا این جانوران بتوانند چرخه طبیعی زندگی خود در طبیعت را داشته باشند.

در این مقاله سمندر لرستانی جایگزین ماهی عید بررسی شد.

وبسایت و اینستاگرام ما را دنبال نمایید

به روز ترین کلینیک دامپزشکی تهران، کلینیک دامپزشکی روژان

۰۹۱۲۹۲۶۳۰۵۵- ۷۷۴۶۱۳۶۸-۰۲۱

قبل از انجام هرگونه اقدام با دامپزشک خود مشورت نمایید؛ادمین و سایت روژان پت هیچگونه مسئولیتی در قبال اقدامات خودسرانه و عواقب ناشی از آن ندارد.