کلینیک دامپزشکی روژان

سرلاک برای جوجه عروس هلندی

سرلاک برای جوجه عروس هلندی

پس از آنکه، جوجه طوطی ها در طبیعت متولد میشوند، توسط مادرشان تغذیه میگردند. برای انجام اینکار، پرندگان والد غذای نرم شده در چینه دان خودشان را در دهان جوجه ها بالا می آورند و آنها را تغذیه میکنند. جوجه طوطی سانان در روزهای اولیه ی زندگی حتی قادر به دیدن نیست و هیچ بال و پری ندارد. نمیتواند از خود محافظت کند یا غذا بخورد؛ به همین علت این وظیفه به عهده والدین پرنده می باشد.

در پرورش گاه ها تغذیه و نگهداری جوجه توسط انسان ها صورت میگیرد. اینکار با آماده سازی سرلاک برای پرنده انجام میپذیرد. سرلاک دادن به جوجه ها گاه تا سه ماهگی پرنده نیز ممکن است طول بکشد، که البته به نژاد و نوع پرنده بستگی دارد.

جوجه کدام پرنده ها نیاز به سرلاک دارند ؟

گاها علاقه مندان به پرندگان زینتی اقدام به خریدن جوجه های تازه متولد شده و نیازمند سرلاک می کنند. پرندگان یک روزه تا ۹۰ روزه که بدون والدین نگهداری میشوند، نیاز به سرلاک دارند. و گاها نیز برخی از پرندگان والد، تمایلی به تغذیه جوجه های خود ندارند، بنابراین وظیفه مراقبت و تغذیه جوجه برعهده شما خواهد بود.

هم چنین علاوه بر موارد بالا، جوجه هایی که در دستگاه جوجه کشی متولد می شوند نیز، باید با سرلاک تغذیه شوند.

به طور کلی انواع طوطی سانان مانند:

 • کاسکو
 • کاکادو
 • ماکائو
 • طوطی راهب
 • طوطی برزیلی
 • طوطی ملنگو
 • عروس هلندی
 • مرغ عشق

پرندگان دیگری مانند:

 • مرغ مینا
 • قناری
 • فنچ

که به هر دلیلی توسط والدین خود تغذیه نمی شوند به سرلاک نیاز دارند.

در این مقاله اختصاصا به سرلاک برای جوجه عروس هلندی خواهیم پرداخت.

تهیه سرلاک برای جوجه عروس هلندی:

برای سرلاک دادن به جوجه عروس هلندی شما در ابتدای باید با مشورت دامپزشک، مناسب ترین سرلاک با توجه به سن و شرایط جوجه خود را تعیین نمایید. سرلاک مورد نظر باید مخصوص جوجه های ۱ تا ۱۵ روزه باشد.

بعد از آن باید سرنگ و سر سرنگ مخصوص طوطی سانان را تهیه نمایید. در صورتی که تنها از یک جوجه نگهداری می کنید، میتوانید به جای سرنگ، از قاشق های مخصوص سرلاک برای جوجه عروس هلندی و دیگر طوطی سانان نیز استفاده کنید.

مقداری آب را جوش آورده و درون ظرف ساخت سرلاک بریزید؛ برای جوجه های یک تا ۱۵ روزه ۵ سی سی آب کافی می باشد. پس از آن مقداری پودر سرلاک را درون آب بریزید و به خوبی مخلوط کنید؛ به گونه ای که هیچ ذرات درشت و حل نشده ای در سرلاک مشاهده نگردد. لازم است هر دفعه، تنها برای یک وعده ی جوجه سرلاک درست کنید، تا باقی مانده آن هدر نرود و از فاسد شدن غذا و مسمومیت جوجه، جلوگیری بعمل آید.

برای آنکه دمای مناسب سرلاک را پیدا نمایید، کمی از سرلاک را پشت دستتان بریزید، اگر احساس گرمای زیاد یا سرما نداشتید، سرلاک را درون سرنگ بکشید و قطره ای از آن را در دهان جوجه بریزید. پس از آن پرنده دهان خود را باز میکند، سپس سرلاک را به آرامی و یکنواخت، درون دهان پرنده بریزید.
حتما قبل از سرلاک دادن به جوجه، بررسی کنید که غذای قبلی در چینه دان پرنده انباشه نشده باشد و چینه دان خالی شده باشد.

بی حرکت کردن شکستگی‌
ادامه مطلب

هر چند ساعت یکبار باید به جوجه عروس هلندی سرلاک بدهیم؟

سرلاک برای جوجه عروس هلندی، کاسکو، ملنگو، راهب، برزیلی، و طوطی سانان درشت تر، تا ۱۵ روزگی هر دو ساعت یکبار باید داده شود. بنابراین لازم است تا هر دو ساعت، سرلاک تازه و با دمای مناسب، برای جوجه ها تهیه شود. جوجه فنچ، مرغ عشق و قناری به دلیل کوچک تر بودن جثه و مصرف غذای بسیار کم در هر وعده، نیاز است تا هر یک ساعت یک بار تغذیه گردند.

بعد از ۱۵ روزگی هر ۴ ساعت یکبار نیاز است پرنده را، تغذیه نمایید.

اگر جوجه عروس هلندی سرلاک نخورد، چه کنم؟

اصولا با توجه به تحقیقات انجام شده، و تلاش شرکت های سازنده سرلاک برای جوجه عروس هلندی، سعی بر آن شده طعم و مزه سرلاک‌ها به گونه ای باشد که برای پرنده بسیار جذاب و خوش طعم باشد.

اما گاها ممکن است جوجه عروس هلندی به علت، مریضی یا بی حالی، تمایلی به خوردن سرلاک نداشته باشد. دقیقا مثل انسانی که مریض است؛ در آن زمان با سرنگ مخصوص سرلاک و کرمک به صورت کمکی و دستی، سرلاک را با احتیاط داخل چینه دان پرنده میریزیم.

در ضمن باید در نظر داشت که کرمک باید از سمت راست منقار وارد شود، و به سمت چپ چینه دان برود که سرلاک وارد مجرای تنفسی پرنده نگردد.

اگر برای اینکار قبلا آموزش ندیده اید از دامپزشک برای آموزش کمک بگیرید.

جوجه عروس هلندی
جوجه عروس هلندی

مصرف سرلاک برای جوجه عروس هلندی تا چه سنی میباشد؟

سن سرلاک خوردن طوطی سانان مختلف با یکدیگر متفاوت می باشد. گاه پرنده پس از یک و نیم ماهگی دانخور میشود و به راحتی غذاهای نرم را میپذیرد؛ اما گاهی این پرندگان حتی تا سه ماهگی نیز به خوردن دانه واکنش مثبت و تمایل نشان نمیدهند و تا زمان دانخور شدن باید از سرلاک برای تغذیه آنها استفاده نمود.

طبق یه قاعده کلی، لازم است تا زمان پر درآوردن کامل جوجه ها، آنها را با غذاهای نرم و سرلاک تغذیه نمایید. زمانی که جوجه خودش شروع به آب خوردن نمود، زمان قطع سرلاک می باشد.

سخن پایانی

یکی از مهمترین عوامل در نگهداری جوجه عروس هلندی، استفاده از سرلاک برای جوجه عروس هلندی میباشد. تمایل افراد برای دستی کردن این پرندگان باعث شده است که، در زمان تولد جوجه را از والد جدا کرده و برای نگهداری به منزل بیاورند.

هر چند بهتر است که، تا سه ماهگی جوجه در کنار والدین بماند و از غذایی که والدین به آن می‌دهد تغذیه کند. اما بنا به شرایطی می‌توان با وجود غذای عروس هلندی که در مراکز و فروشگاه‌های معتبر وجود دارد، مواد مورد نیاز بدن پرنده را تا حد زیادی تامین کرد.

وبسایت و اینستاگرام ما را دنبال نمایید

به روز ترین کلینیک دامپزشکی تهران، کلینیک دامپزشکی روژان

۰۹۱۲۹۲۶۳۰۵۵- ۷۷۴۶۱۳۶۸-۰۲۱

قبل از انجام هرگونه اقدام با دامپزشک خود مشورت نمایید؛ادمین و سایت روژان پت هیچگونه مسئولیتی در قبال اقدامات خودسرانه و عواقب ناشی از آن ندارد.