کلینیک دامپزشکی روژان
غذای خانگی گربه

بهترین رژیم غذایی برای گربه چه نوع رژیمی هست؟

صفحه اصلی » گربه ها » بهترین رژیم غذایی برای گربه چه نوع رژیمی هست؟

 

آیا درمورد بهترین رژیم غذایی برای گربه چیزی می دانید؟

  در این مقاله همه چیز در خصوص بهترین رژیم غذایی برای گربه به طور کامل بررسی شده  با ما همراه باشید: عکس گربه

  مسئله بهترین رژیم غذایی برای گربه یکی از مهم‌ترین مسائل پرورش و نگهداری گربه را تشکیل می‌دهد که توجه به آن از لحاظ حفظ بهداشت گربه‌ها بسیار لازم است زیرا همانطوری که می‌دانیم هرگاه احتیاجات غذائی بدن تأمین نشود در این صورت عوارض کمبود ویتامین‌ها و املاح معدنی و احیاناً پروتئین‌ها گریبانگیر دام شده و مقاومت بدن را نسبت به امراض مختلف کم کرده و ممکن است به مرگ دام منجر شود.

متأسفانه با وجود اهمیتی که تغذیه گربه‌ها از لحاظ بهداشت دام دارد مطالعات زیادی در این مورد به عمل نیامده و کسانی که گربه در منزل دارند هر یک بنا به سلیقه و تجربیات خود رژیم غذایی خاصی برای تغذیه گربه‌ها در نظر گرفته‌اند. با مقایسه با تغذیه سگ‌ها از آنجایی که گربه‌ها به غذای بیشتری احتیاج دارند در نتیجه به پروتئین بیشتر و رژیم غذایی چرب نیاز فراوان دارند.

 

زیرا به تجربه ثابت شده است که مقدار غذای لازم برای وزن معینی از بدن در گربه بیشتر از سگ می‌باشد. در موقع از شیر گرفتن بچه گربه‌ها به ازاء وزن زنده به ۲۵۰ کالری انرژی نیاز دارند در گربه‌های بالغ ۱۵۰ کالری و در گربه‌های بالغی که فعالیتی از خود نشان نمی‌دهند ۶۰ کالری به ازاء هر کیلوگرم وزن زنده دام کافی است و به منظور تنظیم متابولیسم بدن گربه‌ها به پروتئین بیشتری احتیاج دارند.

حداقل مقدار چربی مورد نیاز بدن به تحقیق معلوم نیست ولی به طور کلی ۵ تا ۲۵ درصد جیره غذایی را تشکیل می‌دهد. در صورتی‌که مقدار چربی بیشتر از این مقدار باشد بدیهی است غذای خوشمزه و مطبوع و لذیذی را برای گربه تشکیل خواهد داد زیرا کالری بیشتری حاصل شده و مقدار بیشتری ویتامین Aجذب بدن می‌شود.

غذا خوردن گربه

 

باید توجه داشت که گربه‌ها استعداد زیادی برای بزرگ شدن دارند و به همین جهت توجه به میزان چربی در جیره غذائی آن‌ها کمال اهمیت را دارد و هرگاه گربه از غذای کافی و حاوی مقدار زیادی ویتامین Eتغذیه نماید در این صورت زودتر چاق می‌شود و کسانی که میل ندارند در منزل گربه تنبل داشته باشند باید به این مطلب توجه نمایند زیرا به تجربه مشاهده شده است که این گونه گربه‌ها بسیار تنبل بوده و پیوسته میل به خواب دارند.

هرگاه کمبود پروتئین و چربی مشاهده نماییم در این صورت با استفاده از کربوهیدارت‌ها ممکن است جیره متعادلی جهت گربه فراهم آوریم و کربوهیدارت‌ها به موادی اطلاق می‌شوند که دارای کربن و هیدروژن و اکسیژن بوده و مولد حرارت باشند و در طبیعت در گیاهان تحت اثر نور خورشید ساخته می‌شوند و شامل نشاسته‌ها، قندها و سلولز است. در مورد نیازمندی‌های مواد معدنی در گربه‌ها مطالعات جالبی به عمل نیامده و باید توجه داشت که کمتر اتفاق افتاده است که سنگی از رسوب غیرعادی مواد معدنی و آلی در حفره‌ها و مجاری طبیعی یا در نسوج بدن گربه ایجاد شود.

 

ویتامین Aدر تغذیه گربه‌ها بسیار اهمیت دارد و به همین جهت توجه به مقدار ویتامین Aموجود در جیره غذایی و همچنین میزان چربی موجود در جیره الزامی است. به موجب پاره‌ای مطالعات علمی که در مورد تغذیه گربه‌ها به عمل آمده چنین برمی‌آید که وجود ویتامین Aدر جیره غذایی باعث پیشگیری از بروز سنگ ریزه ناشی  از مواد غیرعادی و مواد معدنی در مجاری بدن می‌شود.

در کمبود ویتامین A می‌توان از محلول تزریقی و قرص و یا کپسول ویتامین A استفاده نمود. به منظور پیشگیری از بعضی از امراض از قبیل کمبود اجزاء ویتامین B Complex بخصوص تیامین و نیاسین و بسیاری از بیماری‌ها که عوارضی از قبیل استفراغ و بی‌اشتهایی بوجود می‌آورند بدن به رژیم غذایی متفاوتی نیازمند است.

گربه مثل سگ می‌تواند ویتامین Cرا سنتز نماید و از این راه احتیاجات خود را برطرف کند. چون گربه‌ها در منزل عادت دارند ساعاتی چند در برابر نور آفتاب بخوابند و این امر ارگسترول پوست را به ویتامین Dتبدیل می‌نماید. علیهذا نیازمندی‌های بدن از لحاظ ویتامین Dتا اندازه‌ی تأمین می‌شود و در مواقعی که دامپزشک نشانی‌های کمبود ویتامین Dرا مشاهده نماید با استفاده از روغن ماهی آن را معالجه خواهد کرد.

 

بچه گربه نسبت به کمبود ویتامین‌های مختلف در بدن حساس بوده و بر اثر فقدان اشتها دچار ضعف شده و به همین جهت آنان را مستعد پذیرش امراض گوناگون می‌سازد از این رو رعایت نکات بهداشتی در تغذیه بچه گربه‌ها حائز اهمیت است و هرچه گربه بزرگتر شود این حساسیت کمتر شده و نیازهای غذایی خود را از غذاهای گوناگونی که صاحبش در اختیارش می‌گذارد برطرف می‌سازد اما خورانیدن ماهی و اضافه کردن روغن ماهی به جیره غذایی و خورانیدن شیر و شربت‌های مقوی در این دوره کمک زیادی به حفظ بهداشت دام می‌نماید.

رفتار اجتماعی بچه گربه‌ها
ادامه مطلب

تجویز شربت Multivitaminروزی ۳ قاشق مرباخوری در موقع بی‌اشتهایی و اضافه کردن روزانه یک قاشق سوپ خوری شریت CalciumArcoدر مواقعی که نشانی‌های کمبود کلسیم مشاهده کنیم و در مواقع عادی به منظور پیشگیری از ایجاد کمبود کلسیم به آب آشامیدنی بچه گربه‌ها کمک زیادی به درمان ضعف عمومی و کم خونی می‌نماید و بدین جهت در دوران شیر دادن به بچه گربه‌ها استفاده از این قبیل شربت‌ها نافع خواهد بود.

استفاده از سرم گلوکزه و تزریق روزانه ۲۰ تا CC50 (برحسب وزن دام) به طریق زیر جلدییا داخل وریدی کمک زیادی به تغذیه گربه و ایجاد انرژی در دام می‌نماید همچنین در مواقعی که رنگ پوست تیره و گربه دچار حالت خمودگی و افسردگی است تزریق عصاره جگر و تونیک‌های مفید و مؤثر بخصوص تونیک Rocheبسیار نافع است.

 

در بسیاری از کشورها صاحبان گربه‌های قشنگ و شیطان به منظور تغذیه گربه از تون‌های گوشتی و کنسرو و ساردین استفاده می‌نمایند حتی در بعضی از بیمارستان‌های دامپزشکی به جیره غذایی گربه‌هایی که دوره نقاهت را می‌گذرانند مقادیری ساردین و تون ماهی اضافه می‌کنند و بدینوسیله گربه‌ها پس از مرخصی از بیمارستان انرژی از دست رفته خود را بازیافته و صاحبان آن‌ها ترجیح می‌دهند باز هم با استفاده از ساردین و تون ماهی و اضافه کردن آن‌ها به جیره غذایی گربه‌ها نیازهای غذایی دام را برطرف نماینداستفاده از قرص‌های ویتامینی B1و B6و ویتامین B12تزریقی در مورد لزوم توصیه می‌شود.  

 

نکاتی که در تغذیه سگ و گربه برای فورمول نویسی بایستی مدنظر قرار گیرد:

به طور کلی برای تهیه جیره متعادل به منظور تغذیه سگ‌ها و گربه‌ها نکات اساسی زیر بایستی مورد توجه صاحبان سگ‎ها و گربه‌ها قرار گیرد:

۱- غذاهای مورد استفاده بایستی خوشبو و خوش ظاهر باشند و رایحه خوشی (Aroma) داشته باشند تا مورد علاقه سگ‌ها و گربه‌ها شوند. این خاصیت سبب می‌شود که اشتهای سگ و گربه تحریک شده و میل به خوردن آن‌ها پیدا کنند.

۲- غذاها بایستی برای ذائقه سگ و گربه مطبوع باشند (Texture) و این مسئله سبب می‌شود که از روی علاقه و میل نسبت به خوردن غذاها تمایل نشان داده و از غذاها استفاده نمایند.

۳- غذا بایستی دارای کالری لازم باشد تا بدین ترتیب انرژی موردنیاز سگ و گربه تأمین گردد.

۴- پروتئین کافی به شرحی که ذکر شد بایستی در غذا موجود باشد تا عضلات بدن ترمیم گشته و رشد حیوان نیز به نحو مطلوب صورت گیرد.

۵- مواد معدنی بایستی در جیره غذایی به اندازه کافی موجود باشد تا استخوان‌های بدن از استحکام کافی برخوردار شوند.

۶- برای بوجود آوردن شرایط مطلوب رشد در بدن حیوان استفاده از ویتامین‌های مختلف توصیه می‌گردد.

۷- استفاده از مواد کنسانتره برای تأمین نیازهای بدن بدون نیاز به پرخوری (Overeating) بایستی موردنظر قرار گیرد:  

 

الف فرمول غذایی متشکل از مواد خشک

نوع غذا

فرمول ۱(%)

فرمول ۲ (%)

گوشت و پودر استخوان ۵۰% نروکئین

پودر ماهی ۶۰ درصد پروتئین خام (CP) و کم چربی

پودر سویا ۴۴% پروتئین خام (CP)

پودر سویا ۵۰% پروتئین خام

خوراک گندم ۲۵% پروتئین خام

شیر پس چرخ خشک (بدون چربی)

حبوبات غذایی (Cereal) مخلوط

ذرت بوداده

سبوس

گندم بوداده

چربی حیوانی

استخوان بخار داده شده (کمی پخته)

مخمر

فرمانتاسیون (محلول‌های فرمانته) آب گرفته

نمک و مواد معدنی

ترکیبات ویتامینی

اکسید فرمیک Fe۲O۳قرمز

۸

۵

۱۲

۸

۴

۲۳/۵۱

۴

۲

۲

۲

۱

۵/۰

۲۵/۰

۰۲/۰

۱۵

۳

۱۹

۵

۵/۲

۲۵/۲۳

۳۵/۲۳

۳

۵

۵/۰

۲۵/۰

جمع

۱۰۰

۱۰۰

 

ب- فرمول غذایی متشکل از مواد نیمه مرطوب:

نوع غذا

فرمول ۳ (%)

فرمول ۴ (%)

پودر سویای بوداده

گوشت با ۷۰% رطوبت

گوشت و پودر استخوان (آب گرفته)

آب

قند

مکلمل‌های کلسیم و فسفر

پوسته‌های سویا (لوبیا روغنی)

شیر خشک بدون چربی

Propylene glycol

Sorbitol

چربی حیوانی

ماده‌ای که برای تهیه امولسیون به کار می‌رود (Emulsifier)

Potassium Sorbate

نمک

مواد معدنی

ویتامین‌ها

مواد رنگی

۹/۳۰

۳۲

۲۱

۳/۳

۱/۳

۵/۲

۱/۲

۲

۱

۹/۰

۳۵/۰

۶/۰

۲۵/۰

۵/۳۳

۳/۷

۶/۲۵

۲۱

۱/۳

۱/۲

۲

۲/۴

۳۵/۰

۶/۰

۲۵/۰

جمع

۱۰۰

۱۰۰

 

در این مقاله تمام نکات در خصوص تغذیه گربه بررسی شد.

 

جهت مطالعه مقالات بیشتر از وبسایت ما و پیج ما بازدید کنید.

 

شاید برای شما جالب باشد:تغذیه سگ  

 

بهترین کیلینیک دامپزشکی تهران کجاست؟

 

کیلینیک دامپزشکی روژان

۰۹۱۲۹۲۶۳۰۵۵- ۷۷۴۶۱۳۶۸-۰۲۱

 

ارسال نظر