کلینیک دامپزشکی روژان
پرچم کانادا

۱۰مورد از قوانین حمل و نقل حیوانات کانادا

آیا درمورد قوانین حمل و نقل حیوانات در کانادا اطلاعاتی دارید؟

 

در این مقاله همه نکات لازم در مورد قوانین حمل و نقل حیوانات در کانادا آورده شده با ما همراه باشید.

 

قوانین حمل و نقل حیوانات کانادا

 

تا زمانی که شرایط زیر رعایت شود، در هنگام ورود به کانادا هیچ قرنطینه‌ای برای حیوان خانگی شما اعمال نخواهد شد. مگر در مواردی که خلاف آن ذکر شده باشد، مقررات زیر در مورد سگ‌ها، گربه‌ها و موش‌های خانگی از جمله سگ‌ها و گربه‌های خدماتی و حمایت عاطفی اعمال می‌شود. صاحبان سایر حیوانات خانگی به بند ۹ مراجعه کنند.

 

۱.ریزتراشه حیوانات خانگی (میکروچیپ)

کانادا الزامی ندارد که حیوان خانگی شما با ریزتراشه حیوان خانگی شناسایی شود، مگر اینکه واردات آن تجاری باشد، اما توصیه می‌شود حیوان خانگی خود را با ۱۵ رقمی مطابق با ISO 11784 ریزتراشه کنید. ریزتراشه حیوان خانگی و اطلاعات تماس خود را قبل از سفر به عنوان وسیله‌ای برای شناسایی در صورت گم شدن یا جدا شدن حیوان خانگی از شما ثبت کنید.

 

۲.واکسیناسیون

واکسن هاری حیوانات خانگی

سگ یا گربه شما به مدرکی مبنی بر واکسیناسیون فعلی هاری (گذرنامه اتحادیه اروپا برای حیوانات خانگی پذیرفته می‌شود) یا گواهی سلامت به زبان انگلیسی یا فرانسوی و تکمیل شده توسط دامپزشک مجاز نیاز دارد.

گواهی باید به وضوح نشان دهنده حیوان خانگی متعلق به شما باشد و یک مقام دولتی باید کتباً اذعان کند که هاری در کشور مبدأ برای مدت شش (۶) ماه متوالی قبل از ارسال حیوان خانگی شما وجود نداشته است. و حیوان خانگی شما برای مدت شش (۶) ماه یا از زمان تولد در آن کشور بوده است. یک دامپزشک دارای مجوز در کشور شما نیز می‌تواند این کار را انجام دهد تا زمانی که توسط یک مقام دولتی مسئول واردات و صادرات حیوانات خانگی تأیید شده باشد.

همین شرایط برای سگ‌ها یا گربه‌هایی اعمال می‌شود که منشأ آنها از کانادا بوده و مستقیماً از کشوری که توسط مرجع دولتی، عاری از هاری تعیین شده و حداقل شش (۶) ماه در آنجا زندگی می‌کنند، بازگردانده می‌شوند.

 

*کشورهایی که کانادا آنها را عاری از هاری می‌داند:

توضیح: سگ‌های بالای ۸ ماه و گربه‌های بالای ۳ ماه که از کشورهایی که کانادا آنها را عاری از هاری می‌داند وارد کانادا می‌شوند محدود و قرنطینه نمی‌شوند*

استرالیا، فیجی، فنلاند، ایسلند، ایرلند، ژاپن، نیوزیلند، سوئد و بریتانیا (انگلیس، اسکاتلند، ولز و ایرلند شمالی).

سگ‌های بالای ۸ ماه و گربه‌های بالای ۳ ماه که از همه کشورهای دیگر وارد کانادا می‌شوند.

 

اگر سگ یا گربه شما از کشوری که در لیست بالا نیست و وارد کانادا می‌شود، به موارد زیر نیاز دارید:

گواهی معتبر واکسیناسیون هاری که به زبان انگلیسی یا فرانسوی توسط دامپزشک دارای مجوز از کشور مبدأ صادر شده است. (گذرنامه اتحادیه اروپا برای حیوانات خانگی پذیرفته می‌شود.) پس از انجام واکسیناسیون هیچ دوره انتظاری وجود ندارد. کانادا واکسیناسیون سه ساله هاری را به رسمیت می‌شناسد. لطفاً توجه داشته باشید که اگر تاریخ اعتبار در گواهی درج نشده باشد، واکسن یک ساله در نظر گرفته می‌شود.

شرکت هواپیمایی شما ممکن است به گواهی سلامت دامپزشکی نیاز داشته باشد.

سگ‌های بدون همراه زیر ۸ ماه از هر کشوری می‌توانند با رعایت مدارک وارد کانادا شوند.

با توجه به مشکلات مولدین توله سگ و جابجایی توله سگ‌ها، کانادا نسبت به ورود سگ‌های زیر هشت ماه (۸) ماه به کشور بسیار حساس است و فرض می‌کند که اگر شما به عنوان صاحب سگ خود با سگ خود سفر نکنید، سگ و اوراقش به نام شما نیست و به احتمال زیاد توسط گمرک یک محموله تجاری* در نظر گرفته می‌شود و مشمول ریزتراشه، تیتر هاری، گواهی سلامت صادر شده ظرف ۴۸ ساعت پس از ورود و مجوز واردات خواهد بود.

توله سگ‌هایی که بدون صاحبشان یا به صورت تجاری* وارد کانادا می‌شوند، باید برای بیماری دیستمپر، هپاتیت، ویروس پارو و پاراآنفلوآنزا واکسینه شوند، حداقل از سن شش هفتگی. باید با مقامات دامپزشکی در بند ورودی برای بازرسی خارج از ساعات کاری عادی هماهنگی شود.

 

حمل و نقل تجاری:

سگ‌هایی که برای خرده‌فروشی (Retail)، اهداف پرورش، نمایش یا نمایشگاه، تحقیقات علمی، سگ‌هایی با «وضعیت آموزشی ویژه» و سگ‌هایی که برای اداپشن و/یا سازمان رفاه حیوانات وارد شده‌اند.

یک استثنا از این شرط شامل توله سگ‌هایی است که از ایالات متحده برای مسابقات وارد کانادا می‌شوند.

** اگر شواهدی ارائه شود که سگ شما به طور موقت وارد کانادا می‌شود و در یک مسابقه، نمایش یا آزمایشی که توسط یک انجمن شناخته شده برگزار شده است، ثبت نام کرده است و سایر شرایط را برآورده می‌کند، مجوز واردات لازم نیست.

اگر این مدرک در دسترس نباشد، مالک باید حداقل ۳۰ روز قبل برای مجوز واردات اقدام کند.

تمام سگ‌هایی که برای مقاصد تجاری زیر ۸ ماه وارد کانادا می‌شوند، در صورت پرواز باید به عنوان محموله هوایی وارد کانادا شوند.

 

ورود به کانادا با توله سگ‌های زیر سه (۳) ماه:

سگ‌ها و گربه‌های زیر سه (۳) ماه در صورت ورود به کانادا با صاحب خود از شرایط واردات معاف هستند. مدرک سن و مالکیت باید در دسترس باشد.

 

سگ‌های راهنمای دارای گواهی پزشکی:

سگ‌های کمکی که به‌عنوان سگ راهنما، شنوایی یا سایر سگ‌های خدماتی تأیید شده‌اند، در صورتی که شخصی که سگ را وارد می‌کند، کاربر سگ باشد و سگ را تا کانادا همراهی کند، مشمول هیچ محدودیتی برای واردات نیستند.

 

۳.تست تیتر هاری

آزمایش تیتر خون:

برای ورود به کانادا از بسیاری از کشورها نیازی به آزمایش تیتر هاری نیست. متاسفانه ایران در لیست کانادا جزو این کشورها نیست و تست تیتر هاری آزمایشگاه های معتبر نیاز دارد (به علت اهمیت تست تیتر هاری این مورد را بر اساس اقتضای زمان با دامپزشک خود بررسی کنید). بعد از سال ۲۰۲۱ به علت مشکلاتی که در ارسال حیوانات از ایران انجام شده است، این الزام به تیتر هاری رسمی از آزمایشگاه‌های مورد تأیید، به طور موقت انجام شده است و ممکن است دائمی باشد.

Bangkok Airways قوانین حمل و نقل حیوانات
ادامه مطلب

 

۴.گواهی سلامت حیوان خانگی

الزامات واکسیناسیون هاری را در بالا ببینید. اگر گواهی سلامت مورد نیاز است، باید به زبان انگلیسی یا فرانسوی باشد و توسط دامپزشک دارای مجوز تکمیل شود. باید حیوان، تاریخ واکسیناسیون، سازنده و تاریخ انقضای واکسن هاری را مشخص کند. کانادا واکسیناسیون ۳ ساله هاری را می‌پذیرد. مجوز واردات برای توله سگ‌هایی که بدون همراه وارد کانادا می‌شوند مورد نیاز است.

 

۵.ورود هوایی

حیوانات خانگی می‌توانند در فرودگاه‌های بین المللی در بسیاری از شهرها از جمله ونکوور، کلگری، انتاریو، کبک و مونترال وارد کانادا شوند.

سگ‌ها و گربه‌هایی که از همه کشورها به جز ایالات متحده وارد کانادا می‌شوند، تحت بازرسی قرار خواهند گرفت. هزینه این سرویس برای اولین حیوان ۳۰.۰۰ دلار و برای هر حیوان اضافی ۵.۰۰ دلار است. اثبات واکسیناسیون هاری مورد نیاز خواهد بود.

همه سگ‌ها و گربه‌های اهلی هنگام معاینه در بند ورودی باید فاقد شواهدی مبنی بر بیماری قابل انتقال به انسان باشند. اگر حیوان خانگی شما ظاهراً از سلامت خوبی برخوردار نیست، ممکن است با هزینه مالک به معاینه بیشتر توسط دامپزشک مجاز نیاز باشد.

 

۶.توله سگ و بچه گربه

توله سگ‌ها و بچه گربه‌های زیر ۳ ماه که وارد کانادا می‌شوند از شرایط واردات معاف هستند. برای اطلاعات در مورد توله سگ‌ها و بچه گربه‌های ۳ تا ۸ ماهه به بندهای بالا مراجعه کنید.

 

۷.نژادهای ممنوعه

تریر آمریکایی استافوردشایر، پیت بول تریر، پیت بول تریر آمریکایی، و بول تریر استافوردشر و میکس آنها از ورود یا عبور از استان انتاریو ممنوع است. شهر تورنتو نیز این نژادها را ممنوع کرده است. ترانزیت تورنتو در WestJet مجاز نیست. هنگام عبور از تورنتو، باید از قبل اطلاع رسانی شود و یک نماینده باید سگ شما را ترانزیت کند.

سگ‌های زیر یا مخلوط آنها در وینیپگ ممنوع است: آمریکن پیت بول تریر، استافوردشر بول تریر یا آمریکن استافوردشایر تریر.

 

۸.صادرات حیوانات خانگی

همه حیوانات خانگی ساکن کانادا که از کانادا خارج می‌شوند باید مدارک مربوطه مورد نیاز برای کشور مقصد را برای تأیید مجوز صادرات قبل از خروج از کشور به اداره CFIA ایالتی ارسال کنند. علاوه بر این، حیوانات خانگی ترانزیت که مجوز یا گواهینامه سلامت آنها منقضی شده است، باید این اسناد را در کانادا دریافت کنند و قبل از خروج از کشور تأیید شوند.

 

۹.دیگر حیوانات

 

خرگوش، لاک پشت و حیوانات دیگر:

خرگوش‌هایی که از ایالات متحده وارد کانادا می‌شوند نیازی به مدارک ندارند اگرچه ممکن است توسط مقامات مرزی بازرسی شوند. خرگوش‌هایی که از هر کشوری غیر از آمریکا وارد می‌شوند به مجوز واردات نیاز دارند و مشمول قرنطینه خواهند شد. خرگوش شما باید توسط شما، صاحب آن همراه باشد و باید با بیانیه‌ای همراه باشد که آنها همیشه به عنوان یک حیوان خانگی در اختیار شما بوده‌اند. شما باید با دفتر محلی CFIA در استانی که خرگوش شما به آن وارد می‌شود تماس بگیرید.

 

جوندگان (خوکچه هندی، ژربیل، موش، موش، چینچیلا و همستر) برای ورود به کانادا نیازی به مجوز یا گواهی سلامت ندارند.

 

فرت هایی که از ایالات متحده وارد کانادا می‌شوند با سن بالای ۳ ماه باید با مدرکی مبنی بر واکسیناسیون فعلی هاری همراه باشند. در صورت ورود به کانادا از هر کشور دیگری با فرت، مجوز واردات صادر شده توسط دفتر محلی CFIA در استان مقصد مورد نیاز است.

 

پرندگان:

صاحبان باید پرندگان اهلی خود را از ایالات متحده وارد کانادا کنند. مالک باید اظهارنامه‌ای مبنی بر اینکه پرندگان ۹۰ روز قبل از تاریخ واردات در اختیار وی بوده و در این مدت با پرندگان دیگری تماس نداشته‌اند را امضاء کند. مالک باید اعلامیه‌ای را امضا کند که نشان دهد پرنده آنها برای فروش مجدد در نظر گرفته نشده است. طی بازرسی باید پرنده را سالم یافت. پرنده نباید ۹۰ روز قبل از بازدید فعلی خود وارد کانادا شده باشد.

پرندگانی که از کشورهای دیگر وارد کانادا می‌شوند به مجوز واردات از دفتر محلی CFIA در استان مقصد نیاز دارند. کانادا واردات پرندگان از برخی کشورها را ممنوع کرده و از کشورهای دیگر الزامات بیشتری دارد. اطلاعات بیشتر را می‌توان در دفتر محلی CFIA به دست آورد.

 

۱۰.CITES

نماد CITES: لاک پشت در حال انقراض

اگر حیوان خانگی شما سگ، گربه یا موش خرما نیست، و به خصوص اگر لاک پشت یا طوطی است، باید بررسی کنید که تحت کنوانسیون تجارت بین المللی گونه‌های در معرض خطر انقراض جانوران و گیاهان وحشی (CITES) محافظت نشده باشد. در این صورت باید برای مجوزهای اضافی درخواست دهید. بیش از ۱۸۰ کشور در آن شرکت می‌کنند و مقررات CITES را اجرا می‌کنند.

 

تذکر مهم: اکیداً توصیه می‌گردد قبل از سفر حتماً با دامپزشک خود در بخش خصوصی، اداره دامپزشکی دولتی و سفارت کشور مربوطه، موارد ذکر شده را مجدداً در هنگام اقدام به سفر چک کنید. این قوانین صرفاً اطلاعات کلی است و ممکن است در گذر زمان دستخوش تغییر گردد. (بدین وسیله در موارد ذکر شده، هرگونه مسئولیت از نویسنده و مترجم، بابت تغییرات و تناقضات زمانی و قانونی، سلب و ساقط می‌گردد.)

 

در این مقاله ۱۰مورد از مهمترین قوانین حمل و نقل حیوانات کانادا به طور کامل شرح داده شد.

 

جهت مطالعه مقالات بیشتر به سایت ما سر بزنید.

از پیج ما بازدید فرمایید.
 

 

تذکر مهم : این مطلب برگرفته از کتاب قوانین بین المللی حیوانات است. اما نکته قابل توجه این است که اکیداً توصیه می‌گردد قبل از سفر حتماً با دامپزشک خود در بخش خصوصی، اداره دامپزشکی دولتی و سفارت کشور مربوطه و ایرلاین، موارد ذکر شده را مجدداً در هنگام اقدام به سفر چک کنید. این قوانین صرفاً اطلاعات کلی است و ممکن است در گذر زمان دستخوش تغییر گردد. (بدین وسیله در موارد ذکر شده، هرگونه مسئولیت از نویسنده و مترجم، بابت تغییرات و تناقضات زمانی و قانونی، سلب و ساقط می‌گردد.)

 

 

 

 

بهترین کلینیک دامپزشکی تهران کجاست؟

 

کلینیک دامپزشکی روژان

۰۹۱۲۹۲۶۳۰۵۵- ۷۷۴۶۱۳۶۸-۰۲۱

ارسال نظر