کلینیک دامپزشکی روژان
سگ آکباش

آکباش (نژاد آکباش سگ )

سگ آکباش

این سگ سفید رنگ نگهبان مجهز شده به قدرت ذاتی در نگهبانی و عضلات قوی و نیرومند. پوشش مضاعف سفید رنگ، کوتاه و با طول متوسط دارد که زندگی حیوان را در هر شرایط آب و هوایی فراهم می‌کند و هرگز بصورت نمدی در نمی‌آید. نکته قابل توجه اینکه آکباش از معدود نژادهایی است که از موهایش عطر و رایحه سگ به مشام نمی‌رسد. دارای سر و آرواره بزرگ می‌باشد. گوش‌ها بی شکل و از دو سوی سر آویزان هستند. چشم‌ها بادامی شکلند و رنگ آنها از عسلی روشن تا قهوه‌ای تیره متغیر است. دارای گردن قدرتمند و عضلانی، پنجه‌ای بزرگ و ناخنهای ضخیم به رنگ خاکستری، قهوه‌ای، سفید و یا مشکی‌اند.

خلق و خو:

نژاد آکباش از جمله نخستین سگهای گروه نگهبان می‌باشد و به صاحبی نیاز دارد که خصوصیات رفتاری سگ سانان را بشناسد. اصولاً برای نگهبانی از گله‌های احشام مورد استفاده قرار می‌گیرد. سگی است که در حین فرمانبرداری، آرامی و متیع بودن می‌تواند با قدرتی زیاد گله را در برابر حملات خرس و گرگها حمایت کند. باید توجه کنید که اگر می‌خواهید آکباش را بعنوان سگ خانگی خود انتخاب نمائید باید از تولگی بخوبی اجتماعی شود. معمولاً نسبت به سایر سگها حالت تهاجمی دارد.

برای چه افرادی مناسب است؟

یک سگ کاملاً فعال و کاری است. برای کودکان زیر ۸ سال توصیه نمی‌شود زیرا اذیت و آزار می‌تواند گاهی آکباش را خارج از کنترل سازد. پارس و حمله به غریبه‌ها از عادات آکباش است، بنابراین اگر دوستان و آشنایان بدون وجود شخصی آشنا که سگ او را بشناسد، حضور یابند مشکل ساز خواهد شد! اما زمانی که میهمانی با صاحب سگ حضور یابد آکباش از دیدن آن بسیار شاد و خوشحال خواهد شد.

ویژگی ها:

فوق العاده باهوش، شجاع و باوفاست. کاملاً وظیفه شناس نسبت به اعضای خانواده و یا گله‌ای که باید در قبالش نگهبانی دهد. مستقل با غریزه‌ای قدرتمند برای دفاع. به حدی دارای غریزه مادری است که بسیاری اوقات گوسفندان به او اجازه می‌دهند تا بره تازه متولد شده را بلیسد و تمیز کند و همین غریزه مادری باعث می‌شود که این سگها با نوزادان نیز بسیار مهربان باشند. از همان تولگی یک مدافع و نگهبان خوب است.

هزینه تست تیتر هاری
ادامه مطلب

قدرت بالای نگهبانی آکباش باعث می‌شود که این سگ در مواقع اضطراری حتی بدون راهنمایی از سوی صاحبش عکس العمل لازم را نشان دهد. از نظر قدرت نگهبانی هیچ تفاوتی بین ماده و نر وجود ندارد. برای نگهبانی گله‌های گاو، بز، گوسفند، اسب و پرندگان مورد استفاده قرار می‌گیرد و برای دفاع از گله‌اش تا پای جان ایستادگی می‌کند. جنگجویان آمریکایی از این نژاد برای دور کردن خرس و کایوت ها استفاده می‌کردند.

 

وزن و ارتفاع:

ارتفاع در نرها و ماده‌ها: (۸۱-۷۱) س.م

 

مشکلات سلامتی:

اصولاً نژاد سلامتی است. رشد غیر عادی کفل همانند سایر نژادهای بزرگ در آکباش شایع است.

 

شرایط نگهداری:

برای نگهداری در آپارتمان پیشنهاد نمی‌شود. در داخل خانه بسیار آرام است و یک حیاط کوچک البته با دیوار ویا تورهای بلند برایش مکان مناسبی خواهد بود. سگی است مهربان با عادات بسیار تمیز خصوصاً در داخل منزل.

 

فعالیت بدنی:

سگی است آرام و به فعالیت زیاد نیاز ندارد. اما پیاده روی‌های طولانی مدت و گاهی دویدن بدون قلاده برایش لذت بخش خواهد بود.

 

آراستن:

پوشش مضاعف، تمیز، بی بوی آکباش گرچه بصورت نمدی در نمی‌آید اما به برس کشیدن منظم نیاز دارد. ریزش مو در این نژاد متوسط است.

 

تاریخچه:

به آن همچنین کابن کپک (Cabon Kopgi) و یا آلباس (Albas) نیز گفته می‌شود. موطن این سگ باهوش و کمیاب جنوب کشور ترکیه است. منشع آن به سه هزار سال قبل باز می‌گردد، زمانی که چوپان‌ها به اصلاح نژاد و پرورش سگ سفید چوپان پرداختند. آکباش عضوی از خانواده بزرگ سگهای سفید اروپایی مانند کمندور، Kuvasz و Pyrenean Mountain Dog می‌باشد. نام آکباش برگرفته از واژه ترکی (Akbas) به معنای’ سر سفید’ می‌باشد.

 

 

 

در این مقاله همه چیز در خصوص نژاد سگ آکباش بررسی شده است.

جهت مطالعه مقالات بیشتر به وبسایت و پیج ما سر بزنید.

 

 

بهترین کیلینیک دامپزشکی تهران کجاست؟

 

کیلینیک دامپزشکی روژان

۰۹۱۲۹۲۶۳۰۵۵- ۷۷۴۶۱۳۶۸-۰۲۱