کلینیک دامپزشکی روژان
سیتولوژی پرندگان

سیتولوژی پرندگان

در این مقاله سیتولوژی پرندگان بررسی خواهد شد:

سیتولوژی پرندگان

سیتولوژی پرندگان ابزار مفیدی در درمان پرندگان است. نمونه‌های قبل از مرگ را می‌توان از حفره بینی، حلق، سینوس‌ها، مفاصل، پوست، فولیکول‌های پر، نای، ریه‌ها، چینه دان، مخرج دستگاه گوارش و تناسلی، سلوم و مغز استخوان جمع آوری نمود.

تکنیک‌های جمع آوری:

سوراخ کردن جراحی شکم

حاکی از وجود آسیت یا سایر مایعات غیر عادی سلومیک است (معمولاً این پرندگان مبتلا به تنگی نفس هستند و بنابراین هنگام معاینه آن‌ها باید بسیار مراقب بود). خط وسط شکم به آرامی آماده شده و سوند ۲۱-۲۵ درجه یا سوزن (متصل به سرنگ) وارد خط وسط و بلافاصله از قسمت دمی تا جناغ سینه و مستقیماً به طرف راست سلوم می‌شود تا از ورود به معده جلوگیری نماید.

در صورت استفاده از سوند، stylet بلافاصله خارج شده و سوند به همراه سرنگ متصل وارد سلوم می‌شود. فشار ملایم تا زمان ورود مایع به سرنگ باید انجام گیرد.

سیتولوژی مغز استخوان

برای ارزیابی و بررسی تشکیل خون مفید است. استخوان ساق پای پروکسیمال قدامی حین بیهوشی پرنده باید به آرامی لمس شود. برش کوچکی روی قسمت بالای استخوان باید صورت گیرد و سپس سوزن مغز استخوان یا ستون فقراتی به آرامی وارد محور استخوان پا شده و با یک فشار پیچشی، stylet خارج شده و نمونه با سرنگ بیرون کشیده می‌شود و روی اسلاید قرار می‌گیرد.

پس از آن اسمیر با روشی که اسمیر خون تشکیل شد، ساخته می‌شود. برای انجام بهتر ارزیابی مغز استخوان، نمونه خون جمع آوری شده در همان روز نیز باید به آزمایشگاه تحویل داده شود. نمونه‌های مایع جمع آوری شده برای سیتولوژی، معمولاً رقیق بوده و سلولیت پایینی دارند و بنابراین قبل از آزمایش باید غلیظ شوند. استفاده از روش غلظت سلولی بر اساس شدت، ترجیح داده می‌شود. از سانتریفیوژ کردن نیز می‌توان استفاده کرد ولی معمولاً منجر به درجه‌های متغیری از تحریف سلولی می‌گردد.

دستگاه تنفسی تحتانی پرندگان
ادامه مطلب

در این مقاله سیتولوژی پرندگان بررسی شد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

وبسایت و اینستاگرام ما را دنبال نمایید

به روز ترین کلینیک دامپزشکی تهران، کلینیک دامپزشکی روژان

۰۹۱۲۹۲۶۳۰۵۵- ۷۷۴۶۱۳۶۸-۰۲۱

 برگرفته از کتاب طب پرندگان زینتی

قبل از انجام هرگونه اقدام با دامپزشک خود مشورت نمایید؛ادمین و سایت روژان پت هیچگونه مسئولیتی در قبال اقدامات خودسرانه و عواقب ناشی از آن ندارد.