کلینیک دامپزشکی روژان
پارس سگ ها

جلوگیری از پارس سگ، در زمان تنها ماندن در منزل

در این مقاله نحوه جلوگیری از پارس سگ در زمان تنهایی در منزل بررسی خواهد شد:

روش جلوگیری از پارس سگ، در زمان تنها ماندن در منزل

 

ابتدا سگ را در اتاقی قرار داده تمام وسایل سگ از جای خواب گرفته تا اسباب بازی‌هایش را در اختیارش قرار داده و وسایلی که برای سگ خطرآفرین است را از اتاق خارج کرده و در را ببندید و پشت در منتظر بمانید.

سگ ابتدا به در پنجه می‌کشد، سپس چند ناله کوتاه کرده و در نهایت پارس می‌کند. زمانی که سگ اولین ناله را کرد، دستگیره در را محکم پایین کشیده اما در را آرام باز کنید.

نام سگ و کلمه نه را محکم بیان کرده و با اسپری آب پاش  آب را به صورت سگ اسپری کنید و در را بندید.

چند بار این عمل را با شنیدن صدای ناله سگ انجام دهید. خیلی سریع متوجه خواهید شد فاصله بین دو ناله بیشتر و بیشتر می‌شود

چون سگ متوجه می‌شود که بعد از ناله اتفاق ناخوشایندی منتظرش خواهد بود.

زمان این آموزش از دو دقیقه شروع می‌شود و در مراحل بعدی به زمان داخل اتاق بودن سگ اضافه می‌شود. سگ شما باید بیاموزد یک نیم روز در اتاق تنها بماند.

در هنگامی که زمان آموزش طولانی می‌شود بهتر است لباسی که بوی بدن شما را می‌دهد در پشت در قرار دهید تا سگ گمان کند شما همچنان آنجا ایستاده‌اید تا از پارس کردن خودداری کند.

تنها زمانی در اتاق برای خارج شدن سگ باز می‌شود که سگ ساکت باشد. بعد از خروج حیوان با در اختیار قرار دادن خوراکی مورد علاقه‌اش تشویقش کنید تا بداند سکوتش برایش پاداش خوبی به همراه خواهد داشت.

به طور متوسط طی یک هفته سگ کاملاً یادمیگیرد که در زمان تنهایی باید ساکت باشد.

بهتر است برای کم کردن استرس تنهایی سگ قبل از خروج از منزل لباسی که بوی بدن شما را می‌دهد برای سگ قرار دهید. همچنین قرار دادن خوراکی‌های جویدنی و یا توپ‌های تشویقی می‌تواند سگ را در زمان تنهایی سرگرم کند.

آبستنی کاذب در سگ‌ها
ادامه مطلب

جلوگیری از پارس کردن سگ در زمان عبور افراد از پشت در یا ورود افراد به منزل

 

یکی از اصلی‌ترین دلایل پارس سگ در زمان عبور و یا ورود افراد حس مالکیت به منزل است. سگی که نقش نگهبان منزل را ندارد نباید در چنین زمانی پارس کند. چرا در صورتی که این گروه از سگ های  آپارتمانی برای نگهبانی تربیت نشده‌اند باز پارس می‌کنند؟

علت این است که در منزل شما را در خانه خود می‌دانند.

این گروه از سگ‌ها معمولاً در گروه سگ های  آلفا قرار دارند. برای جلوگیری از ایجاد حس مالکیت منزل باید برای سگ در خانه محیط زندگی و لانه مخصوصی ایجاد کنید.جهت این منظور می‌توانید از پارک‌های سگ یا محدود سازی قسمتی از منزل استفاده کنید.

برای اینکه سگ متوجه شود که فقط بخشی از منزل شما به او اختصاص دارد باید ظرف آب و غذا، اسباب بازی‌ها و رختخواب سگ تنها در این قسمت قرار بگیرد. سگی که روی مبل شما استراحت می‌کند، در آشپزخانه آب و غذا می‌خورد، در سالن پذیرایی منزل با اسباب بازیهایش بازی می‌کند بی شک خانه شمارا ملک شخصی خود می‌داند!!

پس تمام لوازم سگ به محدوده مشخص انتقال داده می‌شود و قبل از ورود افراد به همان هدایت شده و در محدوده بسته می‌شود.

به یاد داشته باشید این سگ باید ابتدا روش تنها ماندن در منزل را آموخته باشد.

در این مقاله نحوه جلوگیری از پارس سگ در زمان تنهایی در منزل بررسی شد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

وبسایت و اینستاگرام ما را دنبال نمایید

به روز ترین کلینیک دامپزشکی تهران، کلینیک دامپزشکی روژان

۰۹۱۲۹۲۶۳۰۵۵- ۷۷۴۶۱۳۶۸-۰۲۱

برگرفته از کتاب آنچه یک صاحب سگ باید بداند

دکتر احمدرضا الهیار ترکمن

قبل از انجام هرگونه اقدام با دامپزشک خود مشورت نمایید؛ادمین و سایت روژان پت هیچگونه مسئولیتی در قبال اقدامات خودسرانه و عواقب ناشی از آن ندارد.