کلینیک دامپزشکی روژان
خونریزی از بینی سگ و گربه

خونریزی از بینی سگ و گربه

خونریزی از بینی یکی متداول ترین مشکلاتی که صاحبان پت به خاطر آن به کلینیک ها و بیمارستان های دامپزشکی مراجعه می‌کنند.

دلایل خونریزی از بینی سگ و گربه:

خونریزی از بینی سگ و گربه دلایل گوناگون و گسترده ای می‌تواند داشته باشد که البته برخی دلایل این اتفاق هنوز ناشناخته هستند. اما در این قسمت به مهم‌ترین دلایل این اتفاق می‌پردازیم؛

  • ضربه: اولین و مهم ترین آن ضربه خوردن بینی حیوان است. که به دلیل وجود درگیری های زیادی که میان حیوانات است این علت از متداول ترین علل است.
  • عطسه و سرفه: از دیگر عواملی که می‌تواند سبب خونریزی بینی سگ و گربه شود، عطسه و سرفه است.
    عطسه، یک فرآیندی است که به طور طبیعی در بدن انجام می‌شود تا بدن بتواند مجاری بینی را تمیز کند. و به این صورت است که بدن فشار را نگه می‌دارد و از طریق بینی با سرعت بالا این هوا را خارج می‌کند. و این سرعت سبب می‌شود عوامل آلرژی یا چیزی که بینی را مسدود کرده خارج شوند. در برخی موارد ممکن است برخی از رگ های نازک یا مویرگ ها در اثر این فشار پاره شوند. که این پارگی موقت است و بدن آن را ترمیم خواهد کرد.
  • آبسه های دندانی: ممکن است توده ای در دندان یا لثه به وجود آمده باشد، و توده سبب شده باشد که به سطح داخلی ‌بینی فشار وارد شده باشد که سبب می‌شود حیوان عطسه کند و آن پارگی ایجاد شود. آبسه های دندانی از موارد بسیار متداول به خصوص در گربه ها هستند.
  • توده های مخاطی شکل: توده های مخاطی شکل یا توده هایی که در سینوس ها و در حفره های سر به وجود می آیند نیز می‌توانند سبب خونریزی در بینی شوند.
    اختلال در فاکتور های انعقادی خون: در این مورد خون توانایی انعقاد ندارد و اگر یک خونریزی کوچک به وجود بیاید، حیوان دچار این مشکلات می‌شود.
  • بیماری: برخی از بیماری ها مانند دیستمپر در سگ سانان و همچنین بیماری کلسی ویروس(به بافت دهان و دندان حمله می‌کند) در گربه سانان در کنار علائم دیگری که دارند، خونریزی بینی نیز دارند.
شیر برای بچه گربه
ادامه مطلب

در برخی موارد عفونت ها و سرطان ها نیز سبب خونریزی از بینی در حیوانات می‌شوند.

در چه مواردی نیاز به مراجعه به دامپزشک است؟

اگر که خونریزی همراه با علائم دیگری نظیر اسهال یا استفراغ خونی و یا معمولی، آبریزش و ریزش اشک، یا همچنین آبسه های دندانی، عدم نوشیدن یا غذا خوردن طولانی مدت حیوان می‌توان آن را بیماری تلقی کرد.
اما در اکثر موارد این خونریزی به تنهایی نشانه بیماری نیست. لکن در صورتی که شما با پنبه یا گاز استریل خون بینی را پاک کردید و مجدد خونریزی مشاهده کردید و یا در صورتی که همراه با این خونریزی علائم دیگری از جمله مواردی که ذکر شد را مشاهده کردید، لازم است که به دامپزشک مراجعه کنید.

تفاوت خونریزی یک طرفه و دو طرفه:

در هنگام خونریزی بینی حتما باید به یک یا دو طرفه بودن خونریزی توجه کنید. اگر یک طرفه باشد باید معاینه بالینی انجام شود و علائم دیگر نیز بررسی شود و تشخیص آن مطلقا با دامپزشک است.

درمان خونریزی بینی سگ و گربه:

در صورتی که مشکل این موارد متداول گفته شده نباشد، دامپزشکان شروع به بررسی سایر علل ممکن می‌کنند تا به ریشه اصلی مشکل برسند. معمولاً دامپزشکان سعی می‌کنند تا با کنترل کردن میزان خونریزی، در درجه اول و شست و شو در درجه دوم و در مرحله سوم تأمین منابع بدن، این مشکل را کنترل کنند. و در صورتی که این مشکل همچنان باقی ماند نمونه برداری و… انجام می‌شود و در برخی موارد حتی ممکن است نیاز به جراحی نیز باشد.

سخن پایانی:

در بسیاری از موارد خونریزی از بینی سگ و گربه به تنهایی نشان از مشکل خاصی نیست اما در صورتی که با علائم دیگر همراه باشد و یا شدت آن زیاد باشد بهتر است که به دامپزشک مراجعه شود تا مشکل ریشه یابی شود.

در این مقاله همه چیز در خصوص خونریزی از بینی سگ و گربه بررسی شده است.

جهت دریافت اطلاعات رایگان بیشتر به وبسایت و پیج ما مراجعه کنید.

بهترین کلینیک دامپزشکی تهران کجاست؟

کلینیک دامپزشکی روژان

۰۹۱۲۹۲۶۳۰۵۵- ۷۷۴۶۱۳