کلینیک دامپزشکی روژان
بیماری خراش گربه

بیماری خراش گربه

بیماری خراش گربه

بیماری خراش گربه چیست؟
آیا این بیماری میتواند موجب مشکلات جدی سلامتی گردد؟
آیا بیماری خراش گربه، باعث مرگ میشود؟
در مواجهه با بیماری خراش گربه چه اقداماتی انجام دهیم؟

بیماری خراش گربه چیست؟

بیماری خراش گربه عفونتی است که توسط باکتری Bartonella henselae ایجاد می شود. انتقال به انسان معمولا از طریق خراش یا گاز گرفتن از گربه های آلوده اتفاق می افتد. تماس با بزاق گربه آلوده بر روی زخم های باز یا غشاهای مخاطی نیز می تواند باعث عفونت شود.

آیا بیماری خراش گربه خطرناک است؟

این بیماری به خودی خود برای افراد سالم هیچگونه خطری ندارد و باعث نگرانی نخواهد بود.
و در اکثر مواقع باکتری حدودا ۶ روز پس از خراش، یک پاپول در محل خراش ایجاد میکند و ممکن است غدد لنفاوی نیز بخاطر این باکتری متورم گردند.
و پس از چند روز پاپول بصورت خود محدود شونده، بهبود میابد، و تورم غدد لنفاوی نیز پس از دو هفته تا یک ماه از بین خواهد رفت.

علائم:

معمولاً ۴ تا ۱۰ روز پس از تماس انسان با یک گربه، پاپول یا یک ضایعهٔ پوستی در منطقه آسیب دیده ایجاد می‌شود. و سپس گره‌های لنفاوی سر و گردن یا زیر بغل بزرگ شده و دردناک می‌شوند. علائم بیماری شامل بزرگ‌شدن گره‌های لنفاوی نزدیک به محل زخم، قرمزی یا جوش‌های چرکی در محل زخم و گاها همراه با تب خفیف، سردرد ، لرز، کمر درد، درد در ناحیه شکم و میالژی است.

درمان خراش گربه چیست؟

از آنجا که عامل ایجاد کننده این بیماری باکتری میباشد، مصرف آنتی بیوتیک ها با تجویز و زیر نظر پزشک، به سرعت موجب درمان و بهبودی خواهند بود.

رفتار گربه‌ها در موقع جفت‌گیری
ادامه مطلب

چه افرادی نیاز به مداخله و درمان های دقیق تر دارند؟

افرادی که مبتلا به بیماری نقص سیستم ایمنی مانند HIV هستند و یا داروهای سرکوب گر سیستم ایمنی را مصرف مینمایند مانند افرادی که پیوند عضو انجام داده اند.
همچنین افراد مبتلا به دیابت حاد و کودکان و افراد بالای ۶۰ سال نیز در گروه افراد پرریسک قرار میگیرند.
در این افراد اقدامات و دارو درمانی زیر نظر پزشک باید انجام پذیرد و در صورت دریافت درمان به موقع و نظافت محل خراش، این بیماری نگران کننده نخواهد بود.

پیشگیری:

بهترین اقدام پس از خراشیدگی یا گاز گرفتگی توسط گربه این است که قسمت آلوده را به خوبی تمیز کنید و شستشو دهید.

تشخیص:

داشتن سابقه تماس با گربه به خصوص گاز گرفتگی و پنجه زدن کمک‌کننده است. به ویژه اگر یک گره لنفاوی نیز در نزدیکی آن ناحیه بزرگ شده باشد. آزمایش‌های دیگری چون تست پوستی ناحیهٔ خراش و رنگ آمیزی رسوب نقره از بیوپسی گره‌های لنفاوی «باسیل» در زیر میکروسکوپ نیز به تشخیص بیماری کمک می‌کند.

وبسایت و اینستاگرام ما را دنبال نمایید

به روز ترین کلینیک دامپزشکی تهران، کلینیک دامپزشکی روژان

۰۹۱۲۹۲۶۳۰۵۵- ۷۷۴۶۱۳۶۸-۰۲۱

قبل از انجام هرگونه اقدام با دامپزشک خود مشورت نمایید؛ادمین و سایت روژان پت هیچگونه مسئولیتی در قبال اقدامات خودسرانه و عواقب ناشی از آن ندارد.