کلینیک دامپزشکی روژان

کت نیپ گربه چیست؟

کت‌نیپ درواقع گیاهی میباشد، که اثر بسیار خفیفی روی گربه ها دارد و در اکثر موارد موجب می شود آنها به حالت بازیگوشی بچه گربه ها بازگردند. برخی از صاحبین گربه ممکن است به دلیل اثرات مختلف این گیاهان، نگران استفاده از چنین گیاهانی برای گربه خود باشند، اما جای هیچ نگرانی وجود ندارد.

در این مقاله همه چیز را درباره کت نیپ گربه بررسی خواهیم کرد و اثرات آن را مطالعه خواهیم نمود.

کت نیپ گربه چیست؟


Nepeta Cataria، که به اسم Catnip نیز معروف میباشد، نوعی گیاه دارویی است که به خانواده نعناع تعلق دارد. زمانیکه برگ‌ها خرد می گردند، یک روغن جذب کننده گربه به نام نپتالاکتون آزاد می کنند. رایحه روغن چیزی است که باعث واکنش گربه ها می گردد، اما گربه ها برگ ها را گاز می گیرند تا روغن بیشتری آزاد شود. اثر آن حدود پانزده دقیقه طول می کشد.

آیا کت نیپ برای گربه ها ضرری دارد؟


جواب این سوال درحالت کلی خیر میباشد. اگر از این گیاه بطور متعادلی استفاده نمایید، ایمن میباشد! در صورتی که گربه زیاد از آن استفاده کند، ممکن است باعث استفراغ و اسهال گردد؛ بنابراین بهتر است مراقب باشید. این اتفاق که به نوعی از عوارض استفاده بیش ازحد این گیاه میباشد، در مدت کوتاهی رخ می دهد، اما بهتر است همیشه مراقب باشید که زیاده روی نکند.
در حالی که معمولاً این گیاه فقط برای بازی و سرگرمی استفاده می گردد، اما می توان با استفاده از آن استرس را در گربه ها کاهش داد و یک حالت بی خیالی آرامش را برای گربه ها بوجود آورد. این گیاه می تواند در زمان استرس بسیار مفید باشد، مثلا زمانیکه گربه را نزد دامپزشک می برید.
بهتر است در مصرف کت نیپ برای گربه خود زیاده‌روی ننمایید و آن را به عنوان یک آرامبخش گاه به گاه مصرف نمایید. اگر بیش از حد در دسترس گربه تان قرار بگیرد و در صورت استفاده طولانی مدت، اثر آن از بین می رود.

بهترین نوع کت نیپ:


می توانید گیاه کت نیپ را به روش های مختلفی خریداری نمایید. مثلا می توانید اسباب بازی های مخصوص ساخته شده با برگ‌های خرد شده ی کت نیپ را تهیه کنید. با این حال، برخی از متخصصان نسبت به این موضوع هشدار می دهند. زیرا از ساقه های گیاه می توان به عنوان پرکننده اسباب بازی استفاده کرد، که اگر حیوان خانگی شما اسباب بازی را نیش گاز بگیرد، یک موقعیت خطرناک را برای آن ایجاد می کند. خرید یک اسباب بازی قابل شارژ که می توانید خودتان آن را با گیاه پر کنید، گزینه ای مطمئن تر و مناسب تر از یک اسباب بازی بسته بندی شده میباشد.
شما می توانید برگ‌های کت نیپ را از فروشگاه های حیوانات خانگی و فروشگاه های آنلاین خریداری نمایید. به شما این امکان را می دهد که مقداری را که یک بار به شما داده می شود کنترل کنید، یا حتی اسباب بازی های خود را با مقدار مورد نظر خود بسازید.

بهترین غذا برای بچه گربه
ادامه مطلب

چرا گربه من به کت نیپ علاقه ای ندارد؟


علاقه به کت‌نیپ موروثی میباشد و در ۵۰ تا ۷۵ درصد مواقع برای گربه ها تأثیر گذار است. با عکس العمل هایی که معمولاً در گربه های شش ماه یا بالاتر مشاهده می کنید. می توانید بگویید که تاثیر خاصی بر روی بچه گربه ها دارند یا خیر.
اگر به نظر می رسد گربه شما علاقه خود را به بازی کردن با اسباب بازی اش از دست داده است، که یک لحظه هم آن اسباب بازی را از خود دور نمی کرد. ممکن است به این دلیل باشد که روغن موجود در برگ ها آزاد شده باشد و تاثیرات آنها تمام شده باشد. احتمالا لازم است اسباب بازی را با گیاه تازه پر کنید یا در کل آن را جایگزین نمایید.

وبسایت و اینستاگرام ما را دنبال نمایید

به روز ترین کلینیک دامپزشکی تهران، کلینیک دامپزشکی روژان

۰۹۱۲۹۲۶۳۰۵۵- ۷۷۴۶۱۳۶۸-۰۲۱

قبل از انجام هرگونه اقدام با دامپزشک خود مشورت نمایید؛ادمین و سایت روژان پت هیچگونه مسئولیتی در قبال اقدامات خودسرانه و عواقب ناشی از آن ندارد.