کلینیک دامپزشکی روژان
 واکسن زنده لیوفیلیزه علیه بیماری نیوکاسل 

 واکسن زنده لیوفیلیزه علیه بیماری نیوکاسل ( CEVAC® NEW L )

 

CEVAC® NEW L

 واکسن زنده لیوفیلیزه علیه بیماری نیوکاسل

واکسن زنده تخفیف حدت یافته جهت ایمنی‌زایی فعال طیور در مقابل بیماری نیوکاسل

ترکیب و توضیح:

این واکسن حاوی ویروس زنده تخفیف حدت یافته نیوکاسل از سویه لاسوتا، کشت داده شده در جنین تخم‌مرغ‌های SPF و لیوفیلیزه می‌باشد.

موارد مصرف:

جهت ایمن‌سازی فعال جوجه‌های سالم در مقابل بیماری نیوکاسل . این واکسن را می‌توان برای واکسیناسیون اولیه و یا ثانویه در جوجه‌های گوشتی، پولت‌ها و مرغ‌ها استفاده نمود.

دوز و نحوه مصرف:

واکسیناسیون اولیه به روش قطره چشمی از سن ۴ روزگی قابل تجویز می‌باشد. تجویز واکسیناسیون بوستر ۳ تا ۴ هفته بعد از واکسیناسیون اولیه به روش قطره چشمی یا آب آشامیدنی توصیه می‌شود.

روش قطره چشمی:

از سرنگ و سوزن استریل جهت آماده‌سازی واکسن استفاده کنید. ویال واکسن لیوفیلیزه را تا سه چهارم حجم آن با حلال استریل پر کنید. سوسپانسیون حاصل را به باقیمانده حلال استریل موجود در داخل ویال پلاستیکی دارای قطره‌چکان اضافه نمایید. بسته به اندازه قطرات حاصل از قطره چکان حدود ۳۰ میلی‌لیتر از حلال برای ۱۰۰۰ دوز واکسن مورد استفاده واقع می‌شود. پرنده را طوری نگه‌دارید که سر آن به یک‌طرف خم شده باشد و دسترسی به یک چشم راحت‌تر باشد. ویال پلاستیکی را به‌صورت عمودی نگه داشته و به آرامی طرفین آن را فشار دهید تا یک قطره واکسن به داخل چشم پرنده چکانیده شود. قبل از رهاکردن پرنده از جذب کامل محلول واکسن مطمئن شوید.

روش اسپری:

از آب مقطر استریل استفاده کنید و واکسن را طبق روش مذکور در روش قطره چشمی حل کنید. ترجیحاً از دستگاه اسپری تحت فشار ثابت استفاده شود. از افشانک با اندازه متناسب با سن پرنده استفاده شود (طبق توصیه کارخانه سازنده دستگاه اسپری). برای جوجه‌های جوان، فشار دستگاه اسپری را برای اندازه قطرات درشت تنظیم نمائید. میزان آب مورد نظر به عنوان حلال برای هر ۱۰۰۰ دوز واکسن به میزان ۰.۲ تا ۰.۳ لیتر برای اسپری جوجه یک‌روزه در داخل جعبه و نیم تا ۱ لیتر برای ۱۰۰۰ پرنده در کف سالن می‌باشد.

تعیین مقادیر مورد نظر آب براساس شرایط آب و هوایی انجام می‌شود. پرندگان می‌باید بعد از واکسیناسیون کمی مرطوب شوند. واکسیناسیون را در مواقع خنک روز انجام دهید. سیستم‌های گرمائی و تهویه را خاموش کنید. پرندگان را در بستر و یا در جعبه گرد هم آورید. نور محیط را کم کنید. از فاصله ۲۰ تا ۳۰ سآنتی‌متری بالای سر پرنده‌ها واکسن را اسپری کنید. عمل اسپری کردن را برای بار دوم تکرار کنید. حداقل ۱۵ دقیقه بعد از واکسیناسیون پرندگان را رها کرده و سپس سیستم گرمائی و تهویه را روشن کنید.

روش آب آشامیدنی:

حضور هر ماده‌ای در آب مثل کلرین، فلوئورین، آهن و سایر عناصر بر روی ویروس واکسن اثر منفی دارد. بنابراین توصیه می‌شود قبل از اضافه نمودن واکسن از ۲.۵ گرم پودر شیر خشک بدون چربی یا ۱۵ میلی‌گرم تیوسولفات سدیم به ازای هر لیتر و یا یک عدد قرص Cevamune برای هر ۱۰۰ لیتر آب استفاده گردد. در کلیه مراحل آماده‌سازی و توزیع واکسن تنها از وسایل پلاستیکی استفاده کنید.

مسمومیت به وسیله استریکنین در حیوانات
ادامه مطلب

توصیه می‌شود واکسن در مواقع خنک روز مثل صبح زود استفاده شود. جهت توزیع یکسان و ایمنی‌زایی هماهنگ، بسته به سن پرنده و شرایط آب و هوایی منطقه یک دوره محرومیت از آب به‌طور متوسط یک و نیم ساعت در نظر بگیرید. از آب‌های حاوی مواد ضدعفونی‌کننده ۴۸ ساعت قبل و ۲۴ ساعت بعد از واکسیناسیون استفاده نکنید.

پاکسازی ظروف آبخوری قبل از واکسیناسیون با استفاده از یک اسفنج خیس و عاری از هرگونه ماده ضدعفونی کننده و دترجنت انجام شود. واکسن بعد از حل شدن در آب در درجه حرارت محیط قابل استفاده می‌باشد. حجم مورد نیاز آب برای واکسیناسیون بسته به شرایط آب و هوایی منطقه، تقریباً برابر با آب مصرفی گله در طول ۲ ساعت است. حداقل آب مورد نیاز جهت واکسیناسیون ۱۰۰۰ پرنده در سن ۳ تا ۴ هفتگی ۲۵ تا ۳۰ لیتر و از ۱۰ هفتگی به بعد ۴۰ لیتر می‌باشد. به منظور عدم تماس واکسن حل نشده با هوا، ویال واکسن را در داخل ظرف تهیه واکسن و در زیر سطح آب باز کنید.

محلول واکسن باید به سرعت توزیع گردد. توصیه می‌شود تعداد آبخوری‌ها را زیادتر کرده و با حرکت آهسته در سالن، طیور را به سمت آبخوری‌ها هدایت کنید. قبل از تمام شدن محلول واکسن، آب خالص را در اختیار طیور قرار ندهید. ماده آبی رنگ موجود در واکسن‌های CEVA به منظور کنترل بهتر توزیع محلول واکسن در نظر گرفته شده است.

توجه:

ایمنی فوق تنها در طیور سالم و خوب رشدیافته حاصل می‌شود. تمام طیور باید طبق دستورالعمل مذکور و هم‌زمان واکسن را دریافت دارند. تنها مقدار واکسن مورد نیاز را مخلوط و سپس به سرعت توزیع کنید زیرا ویال واکسن بعد از باز شدن باید به‌طور کامل مصرف شود. مقدار واکسن را بیشتر از دوز پیشنهادی مصرف نکنید. تمام ویال‌های خالی و مقادیر مصرف نشده واکسن را در آتش بسوزانید. ظروف و وسایل توزیع واکسن را بعد از استفاده با مواد ضدعفونی‌کننده یا آب جوش به‌خوبی بشویید.

احتیاط:

ویروس بیماری نیوکاسل ممکن است باعث التهاب خفیف چشم انسان شود و بهبود آن ۲ تا ۳ روز طول بکشد. بنابراین مراقب باشید هنگام کار با ویروس نیوکاسل از تماس آن با چشم خودداری شود.

شرایط نگهداری:

در دمای ۸-۲ درجه سانتی گراد و به دور از نور خورشید نگه‌داری شود. نگه‌داری نامناسب ممکن است باعث از بین رفتن توانایی واکسن شود.

بسته بندی:

جعبه حاوی ویال‌های ۱۰۰۰،۲۵۰۰ و ۵۰۰۰ دوزی

 

 

در این مقاله همه چیز در خصوص  واکسن زنده لیوفیلیزه علیه بیماری نیوکاسل ( CEVAC® NEW L ) بررسی شده است.

جهت دریافت اطلاعات رایگان بیشتر به وبسایت و پیج ما سر بزنید.

 

 

 

بهترین کیلینیک دامپزشکی تهران کجاست؟

 

کیلینیک دامپزشکی روژان

۰۹۱۲۹۲۶۳۰۵۵- ۷۷۴۶۱۳۶۸-۰۲۱