کلینیک دامپزشکی روژان
عمل آنتروتومی (کوپراستاز) سگ و گربه

عمل آنتروتومی (کوپراستاز) سگ و گربه

عمل آنتروتومی (کوپراستاز)

کوپر استاز چیست؟ کوپراستاز عبارتست از انسداد مزمن رده فراخ. این عارضه در گربه در اثر انباشتگی و سفت و سخت شدن مدفوع و عدم خروج آن از رکتوم حادث می‌شود که سبب ضعیف شدن حیوان و کم خونی مخاطاتش می‌گردد در آزمایش حیوان جسم سنگ مانند در شکم توجه جراح را به خود جلب می‌نماید و شکم بی‌نهایت بزرگ می‌شود. صاحب دام از بی‌اشتهائی مزمن و ضعف حیوان شکایت دارد.

درمان– برای درمان این عارضه فقط انجام عمل جراحی میسر است هیچگونه داروئی روی این عارضه مؤثر نمی‌باشد بایستی به محض مشاهده این مورد و تشخیص عارضه مبادرت به عمل جراحی نمود. در این حالت ممکن است با تومور اشتباه شود ولی با پالپاسیون شکم جراح را متوجه این موضوع می‌نماید که توموری در کار نیست.

طرز عمل یا استفاده از محفظه مخصوص اتر حیوان را با اتر بیهوش می‌کنیمو ناحیه شکم را می‌تراشیم. (تراش بایستی به اندازه کافی باشد تا امکان وارد شدن مو به موضع و عفونی شدن آن را سبب نشود.) بعد از آن با تنتورید و سپس الکل موضع را خوب ضدعفونی می‌کنیم. حالا شکافی به طول ۵ سانتی‌متر بین پستان‌های حیوان (دکمه‌های پستان حیوان مشخص است.) روی خط وسط شکاف می‌دهیم بعد از آن عضله را می‌شکافیم وبه محوطه بطنی می‌رسیم. روده فراخ که مثل سنگ سفت شده است مشاهده می‌نمائیم. حالا روی سطح روده در نقاط مختلف بخیه (کاتکوت) را عبور می‌دهیم و این نقاط را با پنس می‌گیریم. و پنس‌ها را در یک طرف جمع می‌کنیم بعد از آن وسط این نقاط را شکاف می‌دهیم. و با فشار محتویات روده را خارج می‌کنیم.(دقت می‌کنیم که همه محتویات سنگ مانند خارج شوند).

و در ادامه:

در حل عمل پنی سیلین کریستال می‌ریزیم (داخل روده) حالا از وسط نخ‌ها را می‌کشیم. و همه آن‌ها را بخیه می‌کنیم _گره جراحی می‌زنیم) بعد از اینکه تا آخر شکاف این کار را انجام دادیم. فواصل این بخیه‌ها خالی می‌ماند که بخیه کونتینو می‌زنیم. و بعد از آن روی موضع آنتی بیوتیک می‌ریزیم و عضله شکم را بدین ترتیب بخیه می‌کنیم. (بخیه این عضله مهم است چون سنگین شده و احشاء داخلی روی آن است).

اول پائین‌تر را لبه یک طرف را با قسمت پائین‌تر لبه یک طرف دیگر می‌دوزیم. و در چند نقطه این کار را انجام می‌دهیم. و بعد از آن عضله را طبق معمول بخیه می‌کنیم روی موضع آنتی بیوتیک می‌ریزیم و پوست را بخیه می‌زنیم روی محل بخیه پوست اتر یدوفرم باید بریزیم و آن را ضدعفونی می‌کنیم. حالا به آهستگی حیوان را بلند می‌کنیم و آنتی بیوتیک زیر جلد تزریق می‌نمائیم. (پنی سیلین کریستال) و بعد از یک هفته پانسمان را باز می‌کنیم. و در این فاصله دو روز یک بار سرم و آنتی بیوتیک تجویز می‌نمائیم بلافاصله بعد از عمل نیز سرم تزریق می‌کنیم (cc 100) که مواظبت از دام خیلی اهمیت دارد و حیوان بایستی در نهایت در جای گرم و تمیز نگهداری شود.

عمل آنتروتومی و آنترکتومی در سگ و گربه

عمل آنترتومی عبارتست از شکاف دادن روده به منظور خارج کردن مدفوع و یا جسم خارجی و عمل آنترکتومی عبارتست از برداشت یک قسمت یا چند قسمت روده که نکروزه شده باشند و یا در اثر اصابت تیر به آن محل لزوم برداشت آن قسمت از روده مسلم شده باشد.

باهوش‌ترین نژاد سگ
ادامه مطلب

طرز عمل آنترتومی – برای عمل آنترومی بعد از بیهوشی عمومی سگ و یا گربه به طریقی که قبلاً شرح داده شده است روی خط وسط در ناحی شکم به طول ۷ تا ۱۰ سانتی‌متر (برحسب جثه دام) شکاف می‌دهیم و بعد از قطع عضلات و صفاق قسمت مورد نظر را پیدا کرده و با دادن شکاف روی این قسمت مدفوع را خارج می‌کنمی (عمل کوپراستاز) و یا ساچمه و چیزی که در روده است خارج می‌کنیم) و بعد از آن اول بخیه اشمبت و بعد بخیه لمبرت می‌زنیم و صفاق و عضلات و آپوتوروز و بالاخره پوست را می‌دوزیم.

عمل آنترکتومی در سگ و گربه

این عمل همانطوری‌که قبلاً گفته است در مواردی انجام می‌شود که بخواهیم قسمتی از روده را که نکروزه شده است برداریم و یا قسمت‌های پاره نشده را که غیر قابل اصلاح هستند برداریم.

طرز عمل بعد از بیهوشی دام و دادن شکاف به شرحی که قبلاً گفته شد قسمت مورد نظر را پیدا می‌کنیم و بعد از پیدا کردن قسمت مورد نظر و برداشت قسمت مورد نظر به یکی از طرق زیر روده را می‌دوزیم.

۱- دو قسمت روده را با پنس می‌گیریم اول در طرف مجاور اشمبت می‌زنیم و بعد بخیه لمبرت

۲- در طریقه دیگر می‌توان دو قسمت روده را روی یکدیگر قرار داده اول دو قسمت کاملاً بهم چسبیده را بخیه اشمبت و بعد بخیه لمبرت می‌زنیم آنگاه شکافی در قسمت روده نکروزه در قسمت روده پائینی قرار داده و این دو قسمت را بهم می‌دوزیم اول بخیه اشمبت و بعد بخیه لمبرت زده و روده‌ها را می‌دوزیم.

نکات مهم در عمل آنترتومی در گربه و سگ

  1. فقط در گربه می‌توان پوست را با استفاده از کاتکوت بدوزیم و همیشه از نخ مخصوص Tipfenاستفاده می‌نمائیم.
  2. همیشه در روده‌ها اول بخیه اشمبت و بعد بخیه لمبرت می‌زنیم.
  3. در آنترتومی همیشه از طرف Mayorمبادرت به انجام آنترتومی می‌کنیم و هیچگاه از طرف minorاین کار را نمی‌کنیم چون آرترها و مویرگ‌ها در این طرف زیاد هستند و خطراتی را برای دام تولید می‌نمایند.
  4. هیچگاه در روده از کاتکوت استفاده نمی‌کنیم همیشه از نخ Ipokاستفاده می‌کنیم. این نخ جراحی در فروشگاه‌های وسایل طبی موجود است.
  5. کاتکوت برای صفاق و عضله و آپوتوروز عضلات مورد استفاده قرار می‌گیرد.
  6. در دوختن روده باید دقت نماییم که روده تنگ نشود زیرا سبب استنوز آن خواهد شد.

 

 

 

 

 

 

در این مقاله همه چیز در خصوص عمل آنتروتومی (کوپراستاز) سگ و گربه بررسی شد.

جهت دریافت اطلاعات رایگان بیشتر به وبسایت و پیج ما مراجعه کنید.

 

 

 

 

 

 

تذکر مهم : این مطلب برگرفته از کتاب آنچه صاحب یک سگ باید بداند است. نکته قابل توجه این است که تشخیص و درمان هر بیماری ای الزاما بر عهده دامپزشک است. و درمان های نامبرده شده در مقالات وبسایت صرفا جهت آشنایی افراد با برخی مطالب ابتدایی است. بدیهی است که کلینیک و سایت روژان پت هیچ گونه مسئولیتی در خصوص انجام اعمال خودسرانه افراد ندارد.جهت دریافت اطلاعات بیشتر درمورد منابع ما به این مقاله مراجعه کنید.

 

 

 

 

 

 

 

بهترین کلینیک دامپزشکی تهران کجاست؟

 

کلینیک دامپزشکی روژان

۰۹۱۲۹۲۶۳۰۵۵- ۷۷۴۶۱۳۶۸-۰۲۱