کلینیک دامپزشکی روژان
بریدن گوش سگ

بریدن گوش سگ آری یا خیر؟!

 بریدن گوش سگ آری یا خیر؟!

از دیرباز یکی از عاداتی که گله داران و صاحبین سگ به آن علاقمند بودند و تصور می‌شد که به دلایلی می‌تواند باعث کارایی بیشتر سگ باشد بریدن گوش سگ بوده است.
گاهاً این عمل به علت زیبایی بیشتر و یا تصوراتی مانند اینکه حیوان می‌تواند خوی وحشی‌تری داشته باشد و محافظت بیشتری انجام دهد؛ انجام می‌گردیده است.
اما امروز ما می‌دانیم که بریدن گوش سگ مصداق بارز حیوان آزاری می‌باشد و به هیچ عنوان مورد تایید هیچ دامپزشک و هیچ انسانی نمی باشد.
بریدن گوش سگ به ندرت و در موارد نادری به جهت اقدامات درمانی انجام می‌شود. که باید کاملاً زیر نظر دامپزشک و طبق توصیه و تجویز دامپزشک انجام گیرد.
در این مقاله به صورت اجمالی به تفکرات و دلایلی که باعث می‌شود گاهاً صاحبین سگ‌ها به فکر بریدن گوش سگ خود بیفتند می‌پردازیم. و بررسی می‌کنیم که این تفکرات تا چه حد درست و یا غلط می‌باشند.

علل بریدن گوش سگ:

همانطور که در بالا گفته شد اغلب علت بریدن گوش سگ‌ها درمان بیماری خاصی و یا سلامت جسمی بیشتر سگ نیست. بلکه به علت زیبایی و معیارهای شخصی افراد این عمل انجام می‌شود.
اما زیباتر شدن ظاهر سگ، تنها علت انجام این عمل غیر انسانی نیست، از دیگر دلایلی که برای بریدن گوش سگ به آن اشاره می‌شود می‌توان به موارد زیر اشاره نمود.

۱. ظاهر ترسناک‌تر و وحشی‌تر سگ:

صاحبان سگ‌های نگهبان و سگ‌های گله، علاقمندند که سگشان ظاهر ترسناک‌تر و وحشی‌تری داشته باشد.
به همین علت گاهاً انتهای گوش سگ را با چاقو و یا قیچی می‌برند.
این عمل نه تنها به وحشی‌تر شدن ظاهر سگ کمکی نمی‌کند، بلکه با ایجاد درد، احتمال عفونت و کم شنوا شدن سگ، کارایی سگ را برای نگهبانی بسیار کاهش می‌دهد.

۲. عدم آسیب به سگ‌های گله و نگهبان:

از دیگر دلایلی که برای بریدن گوش سگ معمولاً آورده می‌شود. آن است که ممکن است سگ‌ها در حین دعوا شکار و یا دویدن به خارها، شاخه ها و درختان گیر کنند و آسیب ببینند.
و یا در هنگام حمله گرگ به گله ممکن است گرگ گوش سگ را گاز بگیرد. و از طریق زخمی کردن گوش سگ باعث شود سگ نتواند از گله و مزرعه محافظت کند.
در واقع دلیلی که می‌آورند آن است که انجام این عمل باعث کاهش احتمال آسیب به سگ در آینده می‌شود.سوال ما از شما این است آیا شما برای ترس از اتفاقی که ممکن است در آینده بیفتد اکنون به سگ آسیب می‌زنید؟؟!!!

۳. افزایش سرعت و چابکی سگ:

گاهاً تصور می‌شود که اگر گوش‌های آویزان در سگ‌ها وجود نداشته باشد باعث می‌شود که سرعت عمل و چابکی سگ بیشتر شود.
همچنین در دعواها و مسابقات بین سگ‌ها برای جلوگیری از آسیب به گوش سگ پیش از مسابقه گوش سگ را می‌برند.
انجام این مسابقات به خودی خود مصداق حیوان آزاری می‌باشد. و دامپزشکان و مدافعین حقوق حیوانات به شدت این عمل را محکوم می‌کنند.

۴. بهبود شنوایی سگ:

تصور غلط دیگری که در مورد بریدن گوش سگ وجود دارد این است که اگر گوش‌های سگ آویزان باشد مانع از شنیدن صداها برای سگ می‌گردد. و باعث کاهش هوشیاری سگ می‌شود.
غافل از اینکه در صورت انجام این کار ممکن است عفونت ایجاد گردد. و این عفونت باعث کم شنوایی سگ گردد. همچنین یکی از عللی که باعث شنوایی بهتر در سگ‌ها می‌شود وجود لاله گوش است. که بریدن آن نه تنها هیچ کمکی به بهبود شنوایی نمی‌کند بلکه حتی ممکن است تاثیرات سوء بر شنوایی سگ داشته باشد.

مشکلات تنفسی سگ ها(توضیح صفر تا صد)
ادامه مطلب

۵. سلامت و پاکیزه نگه داشتن سگ:

در گذشته به آن علت که آویزان بودن گوش سگ ممکن بود احتمال عفونت گوش را بالا ببرد گوش سگ را از بیخ می‌بریدند.
در واقع علت اصلی عفونت گوش سگ وجود گوش آویزان نیست. و با تمیز نگه داشتن سگ و از بین بردن عوامل عفونی، احتمال عفونت گوش سگ تا حد بسیار زیادی کاهش پیدا می‌کند.اما نکته‌ای که باید به آن توجه نمایید این است که بریدن غیر اصولی گوش، می‌تواند خود باعث ایجاد عفونت گردد و سلامت و حیات حیوان را به خطر بیندازد.

عوارض بریدن گوش سگ:

 

این عمل حتی در حالت اصولی و جراحی در کلینیک دامپزشکی، نیز می‌تواند حامل ریسک بسیار زیادی برای حیوان باشد.

اگر عمل جراحی گوش بریدن سگ را به صورت غیر اصولی و با چاقو  یا قیچی انجام می‌دهید باید منتظر رخداد عوارض زیر باشید:

درد و خونریزی شدید گوش سگ
عفونت محل زخم
آسیب شنوایی سگ
استرس و اضطراب شدید برای سگ

و اگر حتی این جراحی را توسط دامپزشک جراح و در کلینیک جراحی انجام می‌دهید. ممکن است عوارض زیر را به دنبال داشته باشد:

درد و خونریزی بعد از عمل
عفونت‌های پس از جراحی
حساسیت به داروی بیهوشی و یا عوارضی که ممکن است در اثر استفاده داروی بیهوشی پیش بیایند.

اگر عفونت گوش سگ بسیار شدید شود. و در سراسر گوش سگ گسترش پیدا کند. ممکن است حتی دامپزشک مجبور به برداشتن کامل گوش سگ شود که عملی بسیار خطرناک و پر عارضه است.

با این اوصاف اگر هنوز پس از خواندن موارد بالا از ما می‌پرسید که آیا بریدن گوش سگ خوب است یا نه؟

قاطعانه و بی‌هیچ گونه شک و شبهه‌ای باید به شما بگوییم که به هیچ عنوان این عمل، عملی نیست که توسط یک دامپزشک توصیه گردد.
مگر در موارد حاد درمانی، توسط دامپزشک حاذق و در شرایط استریل و کاملاً تحت نظر دامپزشک، به هیچ عنوان دیگری و در هیچ صورتی توصیه نمی‌گردد.

سخن پایانی

بریدن گوش های سگ در واقع یکی از فاجعه‌های حیوان آزاری است که متاسفانه در فرهنگ بومی برخی از مناطق جا افتاده و انسان‌ها با بی‌رحمی کامل و خودخواهی آن را انجام می‌دهند.حتی اگر این عمل توسط دامپزشک به علل درمانی و پزشکی توصیه گردد، باز هم به علت استفاده از داروهای بیهوشی و مسکن و دیگر عوارضی که بریدن گوش ممکن است برای سگ داشته باشد، هرگز برای سگ بدون درد و آزار و عارضه نخواهد بود.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

وبسایت و اینستاگرام ما را دنبال نمایید

به روز ترین کلینیک دامپزشکی تهران، کلینیک دامپزشکی روژان

۰۹۱۲۹۲۶۳۰۵۵- ۷۷۴۶۱۳۶۸-۰۲۱

طب پرندگان زینتی

قبل از انجام هرگونه اقدام با دامپزشک خود مشورت نمایید؛ادمین و سایت روژان پت هیچگونه مسئولیتی در قبال اقدامات خودسرانه و عواقب ناشی از آن ندارد.