کلینیک دامپزشکی روژان
بیماری های منتقله از موی گربه

بیماری های منتقله از موی گربه


بیماری های منتقله از موی گربه

بیماری های منتقله از موی گربه، چه بیماری هایی هستند؟
آیا موی گربه میتواند موجب سرطان و نازایی گردد؟
چه اقداماتی بیماری های منتقله از موی گربه را کنترل میکنند؟
آیا بیماری های منتقله از موی گربه برای کودکان و زنان باردار خطرات بیشتری دارند؟

ممکن است شما نیز بعنوان یکی از افرادی که در جامعه فعالیت و زندگی میکنید، درباره بیماری های خطرناکی که ممکن است از طریق موی گربه به انسان منتقل شوند، صحبت هایی را شنیده باشید.
و حتی ممکن است اگر فرد آسیب پذیری در خانواده شما زندگی میکند، در مورد اینکه آیا نگهداری از گربه در خانه برای شما مناسب است یا خیر دچار تردیر شده باشید.

در این مقاله به طور کامل در خصوص اینکه بیماری های منتقله از موی گربه به انسان چه بیماری هایی هستند، و تا چه حد خطرناک میباشند؛ توضیحاتی ارائه خواهیم نمود.

انواع بیماری های منتقله از موی گربه:

آلرژی:

تمام چیزهایی که در اطراف ما هستند، چه مواردی که استنشاق میکنیم یا خوردنی ها و نوشیدنی ها و … میتوانند محرک های آلرژیک برای ما به حساب بیایند.
موی گربه نیز از این قاعده مستثنی نبوده و ممکن است موجب واکنش های آلرژیک در برخی افراد گردد.

انواع بیماری هایی که از طریق موی گربه منتقل نمیشوند:

نازایی:

نازایی از جمله مواردی است که گفته میشود ممکن است از طریق موی گربه به انسان منتقل گردد!!
چنین موردی تا بحال در دنیای پزشکی و دامپزشکی یافت نشده و به هیچ عنوان گزارشی از ایجاد نازایی به علت موی گربه وجود ندارد.

چیزی که باعث بوجود آمدن این ذهنیت در میان مردم شده است، احتمالا آلودگی انگل توکسوپلاسما گوندی در مدفوع گربه است.
که مورد انتقال و ایجاد نازایی از طریق این انگل از گربه به انسان، بسیار نادر بوده و حدودا دو یا سه مورد در هر هزار مورد است.

مارگزیدگی در سگ و گربه
ادامه مطلب

مسمومیت گوارشی:

گاها گفته میشود که اگر مو یا سیبیلک گربه در غذا باشد، غذا را سمی کرده و موجب مسمومیت خواهد شد.
درواقع باید بدانید که مو از رشته های پروتئینی در هم پیچیده تشکیل شده است که به هیچ عنوان موجب بیماری یا مسمومیت نمیشوند.
البته ممکن است دیدن مو یا سیبیلک گربه در غذا، همراه با احساس خوشایندی نباشد. اما در صورتیکه این مو، آلوده به عوامل ایجاد کننده مسمومیت نباشد، به خودی خود توانایی ایجاد بیماری یا تولید سم و مسمومیت را به هیچ عنوان بصورت مستقیم ندارد.


اگر پس از خواندن این مقاله همچنان احساس میکنید که جواب کاملی در این مورد دریافت ننموده اید، باید به شما بگوییم که در واقع تعداد بیماری های منتقله از انسان به گربه بسیار بیشتر و خطرناک تر از بیماری های منتقله از گربه به انسان هستند.
از این رو درواقع در شرایط مشابه انسان ها برای گربه ها خطرات بیشتری دارند.

سخن پایانی

در نهایت اگر برای گربه چکاپ دوره ای، واکسیناسیون به موقع و اقدامات بهداشتی لازم را رعایت نمایید، میتوانید یک زندگی سالم و بدور از تردید و استرس در کنار حیوان خانگی دلبندتان داشته باشید.

وبسایت و اینستاگرام ما را دنبال نمایید

به روز ترین کلینیک دامپزشکی تهران، کلینیک دامپزشکی روژان

۰۹۱۲۹۲۶۳۰۵۵- ۷۷۴۶۱۳۶۸-۰۲۱

قبل از انجام هرگونه اقدام با دامپزشک خود مشورت نمایید؛ادمین و سایت روژان پت هیچگونه مسئولیتی در قبال اقدامات خودسرانه و عواقب ناشی از آن ندارد.