کلینیک دامپزشکی روژان

ساده ترین گام ها برای آموزش ادرار سگ

سگ‌ها مانند هر موجود دیگری نیازمند عشق مداوم هستند، و این عشق را بدون هیچ چشم‌داشتی و توام با وفاداری به صاحبان خود می‌دهند. ارتباط گرفتن با این موجودات خارق‌العاده و قابل تحسین ساده میباشد؛ اما همه این نعمت‌ها و برخوردرای از آن‌ها منوط به تربیت توله سگ به شیوه صحیح از همان سنین ابتدایی است؛ چون سگ‌ها هم مشابه با انسان با افزایش سن و پیر شدن انعطاف‌پذیری خود را از دست می‌دهند و تغییر عادات در آن‌ها دشوار میگردد. از میان تمام مواردی که توله سگ برای اجتماعی شدن نیاز به آموزش دارد، می‌توان گفت آموزش محل ادرار و دستشویی به توله سگ یکی از پرچالش‌ترین بخش در هم‌نشینی انسان و توله سگ میباشد.

توله سگ‌ها معمولا از هوشیاری و اشتیاق بسیاری برای یادگیری برخوردارند. اما کنترل نمودن توله سگ هنگام آموزش دیدن بسیار ساده‌تر از سگ‌های جوان، بالغ و پیر است و صبر و حوصله کم‌تری از صاحب سگ طلب مینماید. به دلیل همین ویژگی‌ها می‌توان عاداتی مثل دفع ادرار در هر محل را از همان سنین ابتدایی در توله سگ حذف نمود و در مقابل اگر نسبت به این موضوع بی‌توجه باشیم در آینده با رفتارهای نامطلوبی در سگ رو به رو خواهیم شد.

در این مقاله، تلاش شده مطالب کاملی برای آموزش محل ادرار و دستشویی به توله سگ از همان ابتدا و حتی از بدو ورود یعنی زمانی که وارد منزلتان میگردد. تهیه شده و در اختیار شما عزیزان قرار گیرد..

۸ گام ساده برای آموزش ادرار توله سگ:


در تربیت توله سگ به اولین چیزی که باید توجه کنید احساسات او میباشد. بهتر است گاهی این قضیه را از دید توله سگ، نگاه کنید و سپس به تربیت سگ بپردازید. اگر سگتان در محلی غیر از جایگاه مشخص شده به دفع ادرار بپردازد و واکنش منطقی و درست از سمت شما دریافت نکند، مسلما به رفتارش ادامه خواهد داد.

محل ادرار و دستشویی

واکنش اصولی و به موقع صاحب سگ همراه با تنبیه و نمایش حرکت درست به سگ لازم است تا به خوبی یاد بگیرد دقیقا در کجا و چه محلی از منزل یا محل کار دفع ادرار و دستشویی را انجام دهد.

تشویق در ازای انجام عمل مثبت


مراقبت از توله سگ تازه در منزل دشوار است. به علاوه توله سگ همانند نوزاد انسان از بسیاری از رفتارهای شما سر در نمی‌آورد. مثلا توله سگ متوجه ناراحتی یا قهر شما در لحظه اول میگردد، اما چند دقیقه بعد بی‌توجه به هر آن چه که رخ داده بوده است، ممکن است به سوی شما برگردد و یا واکنشی کاملا طبیعی داشته باشد. این موضوع نه تنها در توله سگ بلکه در سگ‌های بزرگ‌تر نیز صدق میکند.

با توجه به رفتارشناسی سگ‌ها بهتر است برای آموزش هر چه بهتر، از قوانین پاداش و مجازات استفاده نمایید. به این شکل که توله سگ به ازای هر کار مثبت و مورد علاقه ی صاحبش مورد تشویق قرار بگیرد و در مقابل در صورت انجام کار اشتباه، تنبیه شود. این فرآیند که امری کاملا طبیعی میان حیوانات میباشد، شرطی شدن نام دارد و به شمادر امر آموزش محل ادرار و دستشویی به توله سگ کمک شایانی خواهد نمود.

تاثیرات سن سگ بر آموزش محل ادرار


به طور کلی توله سگ‌ها بعد از خوابیدن، بازی کردن و صرف غذا به دفع ادرار نیاز پیدا خواهند کرد. توله سگ شما بسته به سن و نژادی که دارد به طور کلی همین نیازها را با کمی تغییرات خواهد داشت. بد نیست بدانید که مثانه یک توله سگ به اندازه یک نوزاد دو ماهه میباشد و بنابراین انتظار می‌رود هر دو ساعت یک بار به دفع ادرار نیاز داشته باشد. از سه ماهگی به بعد توله سگ هر چهار ساعت به دفع ادرار نیاز پیدا خواهد کرد. این نشان می‌دهد که لازم است حتی در طول شب هم به ظرف مخصوص خود برای ادرار مراجعه نماید!

توانایی توله سگ‌ها در نگهداری ادرارشان

نگهداری ادرار توسط سگ ظرفیت مشخصی دارد که پیش‌بینی دقیق آن امکان پذیر نیست. اما با توجه به نژاد و بزرگی یا کوچکی آن نژاد می‌توان حجم مثانه و میزان توانایی سگ در نگهداری ادرار را تخمین زد. نکات زیر در آموزش محل ادرار و دستشویی به توله سگ به شما کمک می‌کند تا در موعد مقرر ظرف دستشویی را در اختیار سگ قرار دهید و راحت‌تر این دوره را پشت سر بگذارید:

عفونت کرمی کلیه در سگ‌ها
ادامه مطلب

توله سگ چهار ماهه می‌تواند تا حدود ۵ ساعت ادرار خود را نگه دارد.
در پنج ماهگی می‌تواند تا حدود ۶ ساعت ادرار خود را نگه دارد.
در هفت ماهگی باید تا حدود ۸ ساعت بتواند ادرار خود را حفظ کند.

۸ گام کلیدی در آموزش محل دفع ادرار به سگ:


برای دفع ادرار سگ خود برنامه‌ریزی نمایید

در اوایلی که سگ وارد منزلتان شده است برای دفع ادرار و دستشویی رفتن آن برنامه ریزی داشته باشید. این برنامه‌ریزی باید بر اساس وعده‌های غذایی حیوان، میزان فعالیت آن و سن و نژاد سگ انجام گیرد.

محل ظرف دستشویی باید ثابت باشد


سگ باید در طی زمان به یک مکان برای دفع ادرار عادت نماید. مهم نیست که محل دفع ادرار سگ داخل منزل باشد و یا خارج از خانه و یا این که داخل ظرف مخصوص ادرار کند یا این که از پدهای مخصوص استفاده نمایید و حتی سگ برای دفع ادرار از روزنامه استفاده نماید؛ مهم این است که در یک جای مشخص دفع ادرار داشته باشد و این محل تا حدامکان تغییر نداشته باشد.

به فعالیت‌های توله سگ خود توجه داشته باشید


سگ را در اوایل زندگی و با استفاده از قلاده به مدت طولانی و البته با در نظر گرفتن شرایط راحتی، محدود نگه دارید. باز کردن قلاده برای توله سگ‌ها می‌تواند به عنوان یک پاداش برای دفع ادرار در محل مشخص در نظر گرفته شود.

برای عمل دفع ادرار اسم مشخصی انتخاب کنید


در آموزش محل ادرار و دستشویی به توله سگ خود از اسامی مشخصی مانند اسم رمز استفاده نمایید. این اسم حتما نباید اسم جایگاه مشخصی باشد بلکه یک جمله کلیدی هم می‌تواند هر زمان که دستور دهید حیوان را به سمت محل مورد نظر فراخوانی کند. مثلا برخی از واژه “دستشویی” استفاده می‌کنند که معمول‌تر است. برخی هم با گفتن “زود باش” به حیوان نشان می‌دهند که باید سریع به محل دستشویی برود.

حیوان را محدود کنید و نظارت داشته باشید


از مشکلات رفتاری سگ‌ها می‌توان به زیاده‌خواهی آن‌ها اشاره نمود. توله سگ‌ها بر خلاف سایر حیوانات نظیر طیور ابدا تمایلی ندارند به ادرار و مدفوع خود نزدیک شوند. و یا با آن در یک محل زندگی کنند. همین موضوع می‌تواند در امر آموزش توله سگ به پرورش‌دهنده یا صاحب آن کمک شایانی کند؛ اما چگونه؟

اگر ظرف دفع ادرار و مدفوع حیوان داخل لانه یا محدوده مشخص شده برای سگ باشد، حیوان به مرور زمان یاد می‌گیرد که باید خودش را کنترل نماید. مثلا اگر یک بار از محدوده مشخص شده تجاوز کرد و جای دیگری به دفع ادرار پرداخت از آن جایی که تمایلی به هم‌زیستی با ادرار یا مدفوع خود ندارد عمل خود را اصلاح مینماید.

نظارت بر مراحل دستشویی رفتن توله سگ


توله سگ‌ها قبل از رفتن به دستشویی روی زمین چمباتمه می‌زنند. و بعد از این که از این حالت خارج شدند به سمت محل دفع ادرار یا مدفوع خود می‌روند. در این مسیر بر روی سگ نظارت داشته باشید و با گفتن اسم رمز، آن را به سمت محل مورد نظر خود هدایت نمایید.

برای یادگیری توله سگ، صبور باشید


هر بار که با دفع ادرار یا مدفوع ناخواسته توله سگ در مکان‌های دیگری غیر از محل مشخص شده رو به رو شدید. به جای این که عصبانی شوید سریع محل را با مقداری روزنامه پاک کنید. و به این فکر کنید که یادگیری توله سگ هم مثل کودک زمان بر میباشد. و صبر و حوصله شما را میطلبد.

وبسایت و اینستاگرام ما را دنبال نمایید

به روز ترین کلینیک دامپزشکی تهران، کلینیک دامپزشکی روژان

۰۹۱۲۹۲۶۳۰۵۵- ۷۷۴۶۱۳۶۸-۰۲۱

قبل از انجام هرگونه اقدام با دامپزشک خود مشورت نمایید؛ادمین و سایت روژان پت هیچگونه مسئولیتی در قبال اقدامات خودسرانه و عواقب ناشی از آن ندارد.