کلینیک دامپزشکی روژان
هیستری سگ

هیستری سگ‌ها

هیستری سگ‌ها

در این مقاله هیستری سگ‌ها بررسی خواهد شد:

هیستری عبارتست از حمله‌های متناوب عصبی که در اثر پارس کردن و وغ‌وغ کردن و از دست دادن شناسایی موقعیت اشیاء در سگ حادث می‌شود. این نوروژ معمولاً از کشمکش‌های روانی و سرکوفتگی سرچشمه گرفته و بابروز علائمی نظیر فلج و بی‌حسی و غیره تظاهر می‌کند به وسیله خوراندن گلوتن به طور تجربی این بیماری را در سگ بوجود آورده‌اند بنابراین به نظر می‌رسد که هر گاه دام مدت زیادی از ماده چسبناک گندم (gluten) تغذیه نماید به این بیماری دچار می‌شود در بعضی موارد بیماری ارثی است.

عده‌ای از دامپزشکان هیستری سگ‌ها را ناشی از کمبود ویتامین‌هایی نظیر ویتامین Aو Bو پروتئین‌های نباتی و حیوانی می‌دانند عده‌ای دیگر این عارضه را ناشی از ورود اجسام خارجی در لوله گوارش، انگل‌ها، فحلی، عفونت‌های باکتری‌ها می‌شناسند.

نشانی‌های بیماری

عارضه با نشانی‌های عدم آرامش دام و خیره شدن چشم‌ها آغاز می‌شود. سگ بیمار هیجان پیدا کرده و می‌ترسد و مرتباً پارس کرده وغ وغ می‌کند. و بعد به نقطه نامعلومی دویده و به نظر می‌رسد که یک مرتبه پشیمان شده و می‌ایستد. ممکن است در حدود پانزده دقیقه در این حالت باقی بماند. و در بعضی مواقه ممکن است محیط زیست خود و صاحبش را برگزیند و به نظر می‌رسد. که با همه کس و همه چیز قهر است این عارضه ممکن است در سال یک بار یا دو بار اتفاق افتد. و ممکن است چند سال بماند و یا بکلی خودبخود برطرف گردد.

درمان

به منظور درمان بیماری تنظیم جیره غذائی مناسب به شرحی که در مبحث تغذیه ذکر شد لازم به نظر می‌رسد. خورانیدن گوشت تازه، شیر، تخم مرغ پخته نافع است. استعمال مولتی ویتامین و مواد معدنی و ویتامین Aو B complex و رعایت نکات بهداشتی در امر نگهداری دام در درمان بیماری خیلی به ما کمک می‌کند.

انواع استفراغ سگ
ادامه مطلب

در این مقاله هیستری سگ‌ها بررسی شد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

وبسایت و اینستاگرام ما را دنبال نمایید

به روز ترین کلینیک دامپزشکی تهران، کلینیک دامپزشکی روژان

۰۹۱۲۹۲۶۳۰۵۵- ۷۷۴۶۱۳۶۸-۰۲۱

راهنمای پرورش، نگه‌داری و بیماری های متداول سگ و گربه، (بازنویسی کتاب آقای دکتر اوحدی نیا توسط آقای دکتر احمدرضا الهیار ترکمن)

قبل از انجام هرگونه اقدام با دامپزشک خود مشورت نمایید؛ادمین و سایت روژان پت هیچگونه مسئولیتی در قبال اقدامات خودسرانه و عواقب ناشی از آن ندارد.