کلینیک دامپزشکی روژان
گورامی دارف

گورامی دارف (گونه های مختلف ماهیان زینتی)

در این مقاله همه چیز در خصوص گورامی دارف مورد بررسی قرار گرفته شده است ، با ما همراه باشید؛

گورامی دارف

نام علمی:

Colisa lalia

نام‌های رایج:

گورامی آبی پودری، گورامی قرمز (در ایران: گورامی دارف)

خانواده:

Osphronemidae

خاستگاه:

گنگ، جومنا و براهماپوترا

طول ماهی بالغ:

۲ اینچ (حدود ۵ سانتیمتر)

رفتار اجتماعی:

صلح جو

طول عمر:

حدود ۴ سال

سطح شنا:

سطوح بالایی و میانی

دمای آب:

۷۲ تا ۸۲ درجه فارنهایت ۲۲ تا ۲۸ درجه

پ.هاش:

۶ تا ۷٫۵

شناخت:

زادگاه اصلی این ماهی هند، بنگال غربی، آسام، بنگلادش و در آب‌هایی با پوشش گیاهی متراکم است. در جلگه‌های رودخانه‌های شمالی هند این ماهی‌ها یکی از فراوان‌ترین انواع ماهی‌ها هستند و در بسیاری از فروشگاهها به صورت خشک شده و یا به عنوان یک وعده غذایی سرو می‌شوند. نام رایح این ماهی نامی است کاملا مناسب، چرا که این ماهی بیش از دو اینچ (پنج سانتیمتر) رشد نمی‌کند. ماهی نر اندکی بزرگ‌تر از ماهی ماده است و به علاوه رنگ ماهی نر، نارنجی-قرمز درخشان با راه راه‌های آبی فیروزه‌ای است که تا باله‌ها ادامه می‌یابند.

باله پشتی ماهی نر تیزتر از باله پشتی ماهی ماده است. رنگ ماهی ماده آبی-خاکستری نقره‌ای کدر باقی می‌ماند و هرگز به شفافیت رنگ ماهی‌های نر نمی‌رسد. رنگ‌های ترکیبی زیادی هم در این نوع از ماهی‌ها دیده می‌شود. مثلا: آبی/ آبی پودری، نئون، رنگین کمان و سرخ. در ماهی‌های آبی پودری، آبی رنگ غالب است که البته روی بدن این ماهی‌ها کمی رنگ قرمز هم دیده می‌شود. در ماهی‌های به رنگ نئون، رنگ آبی نسبت به حالت معمول شفاف‌تر است. ماهی‌های رنگین کمانی، رنگ نارنجی-قرمز درخشان به همراه نوارهای آبی رنگی دارند که با برق سبز-طلایی فلزی همراه می‌باشند. ماهی‌های قرمز اغلب قرمز یکپارچه با باله‌های آبی رنگ می‌باشند.

نگهداری:

گورامیهای دارف به خاطر طبیعت صلح جویشان بسیار مناسب آکواریوم‌های کوچک می‌باشند همانطور که برای آکواریوم‌های اجتماعی بزرگ هم مناسب هستند؛ و شاید یکی از گزینه‌های زیبا و دوست داشتنی برای افرادی که تازه به اکواریوم و نگهداری ماهیان روی اورده اند باشد.  این ماهی‌ها نباید با ماهی‌های خیلی بزرگ و یا ماهی‌های خشن نگهداری شوند. باید مقدار زیادی گیاه برایشان فراهم شود که مقداری از آن‌ها باید گیاهان شناوری باشند که بخشی از سطح آکواریوم را بپوشانند. کلا پوشش گیاهی اکواریوم بسیار مورد علاقه ان‌هاست. مقدار بهینه پ-هاش برای این ماهی‌ها محدوده خنثی است و سختی آب باید ۴ تا ۱۰ dGH باشد. بهترین دمای آب هم ۷۷ درجه فارنهایت (۲۵ درجه سانتیگراد) است که برای اکثر ماهیان نیز مناسب است.

ماهیان سیچلاید(سیکیلیده)
ادامه مطلب

تغذیه:

در طبیعت گورامیها حشرات کوچک و لاروهای سطح آب را می‌خورند و از جلبک‌هایی که بر روی سایر گیاهان می‌رویند تغذیه می‌کنند ولی در اسارت این ماهی‌ها غذاهای پولکی، غذاهای خشک منجمد، غذاهای منجمد و قرص‌های سبزی می‌خورند. برای فراهم کردن سلامتی مناسب، این ماهی‌ها باید به صورت دوره‌ای، از غذاهای زنده نظیر کرم‌ها هم تغذیه شوند. همچنین برای زوج‌های در حال تولید مثل هم باید از غذاهای زنده کوچک استفاده شود.

 

 

 

در این مقاله همه چیز در خصوص گورامی دارف مورد بررسی قرار گرفته شد.

جهت دریافت اطلاعات رایگان بیشتر به وبسایت و پیج ما مراجعه کنید.

 

 

 

 

تذکر مهم : این مطلب برگرفته از کتاب راهنمای بهداشت، پرورش و نگهداری ماهیان زینتی است. نکته قابل توجه این است که تشخیص و درمان هر بیماری ای الزاما بر عهده دامپزشک است. و درمان های نامبرده شده در مقالات وبسایت صرفا جهت آشنایی افراد با برخی مطالب ابتدایی است. بدیهی است که کلینیک و سایت روژان پت هیچ گونه مسئولیتی در خصوص انجام اعمال خودسرانه افراد ندارد.جهت دریافت اطلاعات بیشتر درمورد منابع ما به این مقاله مراجعه کنید.

 

 

 

بهترین کلینیک دامپزشکی تهران کجاست؟

 

کلینیک دامپزشکی روژان

۰۹۱۲۹۲۶۳۰۵۵- ۷۷۴۶۱۳۶۸-۰۲۱