کلینیک دامپزشکی روژان

رفع بوی بد دهان سگ

رفع بوی بد دهان سگ

رفع بوی بد دهان سگ، یکی از دغدغه هایی است که گاها صاحبین سگ ها با آن مواجه میشوند.
رعایت بهداشت دهان و دندان، تنها برای انسان‌ها لازم و ضروری نمی‌باشد، بلکه رعایت این بهداشت در حیوانات خانگی نظیر سگ و گربه‌ها نیز امری ضروری است.
به طور معمول علت بوی بد دهان در سگ‌ها، غذایی است که در میان شیارهای دندان‌ها و زبان حیوان گیر می‌کند و در طول زمان ایجاد بوی بد دهان می‌کند.
اما گاهاً بوی بد دهان در سگ، می‌تواند نشان از بیماری حادتر و خطرناک‌تری باشد، که باید حتماً توسط دامپزشک معاینه و تشخیص داده شوند.

اما به طور کل ممکن است یک یا چند علت از علل زیر علت بوی بد دهان در سگ باشند:

 1. غذای باقیمانده در شیار دندان‌ها و زبان
 2. بزاق دهان سگ
 3. فعالیت برخی از باکتری‌ها در دهان سگ
 4. رژیم غذایی نامناسب
 5. بیماری های گوارشی
 6. سینوزیت
 7. عفونت
 8. دیابت
 9. بیماری های کلیوی

غذاهای کنسرو شده یا بسیار شیرین، یا استفاده از ماهی‌ها و غذاهای سرشار از کربوهیدرات در غذای سگ ممکن است موجب بوی بد دهان در سگ‌ها شوند.

در این مقاله به روش‌هایی برای رفع بوی بد دهان سگ می‌پردازیم و با هم بررسی می‌کنیم که چگونه می‌توان این مشکل را پیشگیری و رفع نمود.

پیشگیری از بوی بد دهان سگ

از آنجا که اصلی‌ترین محل بروز این مشکل دهان سگ می‌باشد، پس رعایت بهداشت دهان و دندان می‌تواند تا حد بسیار زیادی از این عارضه پیشگیری کند.
مسواک زدن پس از هر وعده غذایی و رعایت بهداشت دهان، با دهانشویه‌های مخصوص سگ‌ها می‌توانند از اصلی‌ترین مواردی باشند که از این عارضه پیشگیری می‌کنند.

رفع بوی بد دهان سگ
پت شاپ کلینیک دامپزشکی روژان

اگر دندان‌ها دچار پوسیدگی گردند. این پوسیدگی به علت فعالیت باکتری‌ها و میکروب‌های ایجاد کننده پوسیدگی بوی بد دهان را در پی خواهد داشت.
نیاز است که دندان‌های سگ هر ۶ ماه یکبار توسط دامپزشک مورد بررسی و معاینه قرار گیرند و در صورت نیاز، جرم‌گیری برای دندان‌های سگ انجام گیرد.

چه راه حل‌هایی می‌توانند به رفع بوی بد دهان سگ کمک کنند؟

در رفع بوی بد دهان سگ، مهم‌ترین نکته‌ای که باید به آن توجه کنید این است که نیاز است ابتدا علت ایجاد کننده بوی بد دهان سگ مشخص گردد.
زمانی که شما علت ایجاد کننده بوی بد دهان سگ را رفع کنید، آنگاه بوی بد دهان سگ نیز رفع خواهد شد.
اگر متوجه شدید که دهان سگ شما بوی نامطبوعی دارد. و نیاز است در جهت رفع بوی بد دهان سگ تلاش کنید، پیش از هر چیز نیاز است که با دامپزشک در این مورد مشورت نمایید.
دامپزشک ابتدا در پی علت ایجاد کننده این مسئله خواهد بود. و سپس از طریق روش‌هایی که مناسب آن علت می‌باشد در جهت رفع بوی بد دهان سگ تلاش می‌کند.

به طور کلی روش‌های زیر می‌توانند به رفع بوی بد دهان سگ کمک کنند:

 • جرم‌گیری دندان‌های سگ
 • استفاده از محلول‌های دهانشویه و آنتی بیوتیک‌ها
 • استفاده از آنتی اکسیدان‌ها
 • مسواک زدن دندان‌ها به طور منظم
 • چکاپ و رفع مشکلات گوارشی
 • اصلاح رژیم غذایی سگ

 

جرم‌گیری دندان‌های سگ:

اگر می‌خواهید به رفع بوی بد دهان سگ کمک کنید، نیاز است که پلاک‌ها و جرم‌هایی را که بر روی دندان سگ تجمع پیدا کردند را از بین ببرید.
از بین بردن پلاک‌ها و جرم‌های روی دندان سگ از طریق جرم‌گیری دندان‌ها امکان‌پذیر است. که در نهایت به رفع بوی بد دهان سگ می‌انجامد.
فرایند جرم‌گیری حتماً باید توسط دامپزشک انجام گیرد. و ممکن است که در این فرایند سگ تحت بیهوشی ضعیف قرار گیرد، تا بتوان جرم‌گیری را به طور کامل برای سگ انجام داد.

چگونه به سگم دارو بدهم؟
ادامه مطلب

استفاده از محلول‌های دهانشویه و آنتی بیوتیک‌ها:

ممکن است علت ایجاد بوی بد دهان سگ، مشکلاتی در لثه حیوان باشد که به صورت لکه‌های قرمز رنگ پدیدار می‌شوند.
این لکه‌ها می‌توانند نشان دهنده عفونت و تجمع باکتری‌ها باشند. که برای رفع این مشکل می‌توان از آنتی بیوتیک‌ها استفاده نمود.
همچنین دهانشویه‌ها می‌توانند فعالیت این باکتری‌ها را تا حد بسیار زیادی کاهش داده و فضای دهان را پاکیزه و خوشبو نگه دارند.

استفاده از آنتی اکسیدان‌ها:

آنتی اکسیدان‌ها به طور کلی از تجمع پلاک بر روی دندان‌ها جلوگیری به عمل می‌آورند. و از این طریق می‌توانند به رفع بوی بد دهان سگ کمک کنند.
برای مثال هویج به صورت خام یا پخته می‌تواند انتخاب خوبی باشد. چرا که هویج سرشار از آنتی اکسیدان است و می‌تواند به عنوان یک میان وعده به رفع بوی بد دهان سگ کمک کند.

مسواک زدن دندان‌ها به طور منظم:

لازم است که پس از هر وعده غذایی دندان‌های سگ را با دقت مسواک بزنید. چرا که وجود غذا در بین شیارهای دندان و زبان سگ می‌تواند محل خوبی برای رشد باکتری‌ها و پوسیدگی دندان و در نهایت بوی بد دهان سگ گردد.
در نتیجه اگر دندان‌های سگ را به طور منظم مسواک بزنید. می‌تواند به رفع بوی بد دهان سگ کمک شایانی کند.

چکاپ و رفع مشکلات گوارشی:

اگر بوی بد دهان سگ شما به علت مشکلات گوارشی به وجود آمده باشد باید به دامپزشک مراجعه نمایید. تا با رفع این مشکل بوی بد دهان سگ نیز رفع شود.

چکاپ دندان های سگ

اصلاح رژیم غذایی سگ:

گاهاً برخی از غذاها باعث مشکلات گوارشی و یا ایجاد بوی بد در دهان سگ می‌گردند.
رژیم غذایی باید مطابق شرایط سگ شما و با مشورت دامپزشک برای سگ شما طراحی گردد. و هرگز از غذای خود، به سگ ندهید.

آیا می‌توانیم با خمیر دندان انسانی، دندان‌های سگ را مسواک بزنیم؟

ممکن است برای آنکه به رفع بوی بد دهان سگ خود کمک کنید. تصمیم بگیرید که از خمیر دندان خودتان برای حیوان استفاده نمایید!
باید بدانید که خمیر دندان انسانی با خمیر دندان حیوان خانگی کاملاً متفاوت است، و نمی‌توانید خمیردندان خودتان را با سگتان به طور مشترک استفاده کنید.
امروز خمیر دندان‌هایی مطابق شرایط سگ‌ها طراحی شده‌اند که، می‌توانید از آنها برای مسواک زدن دندان‌های سگ و رفع بوی بد دهان سگ استفاده نمایید.

سخن پایانی

اگر متوجه بوی بد دهان سگ خود شدید، بهترین راه برای رفع بوی بد دهان سگ مراجعه به دامپزشک و یافتن علت دقیق آن است.
گاهاً ممکن است برخی از درمان‌های خانگی به شما پیشنهاد شوند که در ظاهر بتوانند مشکل را تا حدی حل کنند. اما گاهی اوقات بوی بد دهان سگ می‌تواند نشان از مشکلات شدیدتری مانند مشکلات گوارشی، کلیوی و تنفسی باشد که با مراجعه به موقع به دامپزشک ضمن رفع بوی بد دهان سگ، می‌توانید با درمان آن بیماری، از بروز اتفاقات ناگوار نیز پیشگیری نمایید.

 

 

 

 

 

 

 

 

وبسایت و اینستاگرام ما را دنبال نمایید

به روز ترین کلینیک دامپزشکی تهران، کلینیک دامپزشکی روژان

۰۹۱۲۹۲۶۳۰۵۵- ۷۷۴۶۱۳۶۸-۰۲۱

قبل از انجام هرگونه اقدام با دامپزشک خود مشورت نمایید؛ادمین و سایت روژان پت هیچگونه مسئولیتی در قبال اقدامات خودسرانه و عواقب ناشی از آن ندارد.