کلینیک دامپزشکی روژان
صرع در سگ و گربه

صرع در سگ و گربه (Epilepsy)

صرع در سگ و گربه (Epilepsy)

 

در این مقاله صرع در سگ و گربه (Epilepsy) بررسی خواهد شد:

صرع عبارتست از اختلال گهگیر و برگشتی عمل مغز که همیشه با تیره شدن شعور و اغلب با تشنج موضعی و یا عمومی همراه است و ناشی از تخلیه ناهنجار الکتریکی مغز می‌باشد و برحسب علت و خصائص پایینی طبقه‌بندی می‌شود.

  • صرع علامتی (Symptomatic) یا علت معلوم مثل تومور مخ ضربه مغزی یا ناهنجاری عروقی و التهاب آن ممکن است در اثر اختلالات متابولیسم و یا مسمومیت نیز حادث شود.
  • صرع خودبخودی (Idiopathic) یا علت نامعلوم.

نشانی‌های بیماری

صرع ایدیوپاتیک در سگ‌ها زیاد دیده می‌شود.

مهم‌ترین نشانه این بیماری عبارتست از:

تشنجات گهگیر که ممکن است با تحریکات بدنی همراه باشد این تشنجات و تحریکات ممکن است در سن یک سالگی در دام مشاهده شود اما دیده شده است که سگ‌های ۲ ساله بیشتر به این بیماری مبتلا شده‌اند. این عارضه در سگ‌های نژاد Cockerزیاد دیده می‌شود. حمله‌های تیپیک این عارضه یک تا ۲ دقیقه طول می‌کشد. و علامت تشخیص آن را در چشمان دام می‌توان مشاهده نمود. سپس دام بیمار روی زمین به یک پهلو خوابیده و حرکات تشنجی را به نحو تأثرآوری بروز می‌دهد. در موقع بروز حملات صرعی تخلیه خودبخود ادرار و مدفوع یک امر عادی است. و پس از تشنجات مذکور ممکن است دام بلافاصله حالت عادی خود را پیدا کرده و برای چند دقیقه آرام بگیرد. و بعد دوباره تشنجات خود را آغاز نماید و فلج اعضاء قدامی و خلفی دام از نشانی‌های مشخصه بیماری است.

بیماری گوش سگ و گربه
ادامه مطلب

تشخیص

مشاهده تشنجات سگ و گربه بیمار و گهگیر بودن آن و عدم وجود تغییرات در خون و ادرار و مایع نخاعی وجود این بیمار را مسلم می‌کند.

در این مقاله صرع در سگ و گربه (Epilepsy) بررسی شد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

وبسایت و اینستاگرام ما را دنبال نمایید

به روز ترین کلینیک دامپزشکی تهران، کلینیک دامپزشکی روژان

۰۹۱۲۹۲۶۳۰۵۵- ۷۷۴۶۱۳۶۸-۰۲۱

راهنمای پرورش، نگه‌داری و بیماری های متداول سگ و گربه، (بازنویسی کتاب آقای دکتر اوحدی نیا توسط آقای دکتر احمدرضا الهیار ترکمن)

قبل از انجام هرگونه اقدام با دامپزشک خود مشورت نمایید؛ادمین و سایت روژان پت هیچگونه مسئولیتی در قبال اقدامات خودسرانه و عواقب ناشی از آن ندارد.