کلینیک دامپزشکی روژان
تغذیه گربه پس از زایمان

تغذیه گربه پس از زایمان

نیازهای غذایی گربه مادر پس از زایمان

وقتی یک گربه مادر بچه‌هایش را به دنیا می‌آورد، رژیم غذایی او باید سرشار از مواد مغذی باشد که به او در مراقبت از نوزادانش کمک می‌کند. اکنون می‌خواهیم به تغذیه گربه‌های تازه زایمان کرده بپردازیم. گربه‌های تازه زایمان کرده به غذاهای پر پروتئین نیاز دارند تا بتوانند بعد از دوران بارداری و زایمان بهبود یابند و انرژی از دست رفته‌شان را بازیابند.

گربه‌های مادر جوان به مقدار بیشتری غذا نسبت به حالت عادی نیاز دارند، بنابراین باید پس از زایمان به آن‌ها غذای بیشتری بدهید. این گربه‌ها به کالری بیشتری نیاز دارند تا انرژی لازم برای پرورش بچه‌هایشان را تامین کنند. بنابراین، دسترسی گربه خود به غذا را محدود نکنید و اجازه دهید بر اساس نیازش غذا بخورد.

گربه‌ای که تازه مادر شده، پس از زایمان در حالت بهبودی قرار می‌گیرد و بدنش تحت تغییرات هورمونی شدیدی قرار می‌گیرد و فرآیند تولید شیر نیز آغاز می‌شود. پیش‌تر درباره تغذیه گربه‌ها صحبت کرده بودیم، اما اکنون به طور تخصصی‌تر به تغذیه گربه‌های تازه زایمان کرده می‌پردازیم.

در ادامه به شما می‌گوییم چگونه غذایی با کالری و پروتئین بالا برای گربه تازه زایمان کرده فراهم کنید تا شاهد رشد سالم بچه‌های دوست‌داشتنی‌اش باشید.

غذای گربه مادر پس از زایمان

آیا غذای مخصوص برای گربه مادر وجود دارد؟

توجه داشته باشید که تعیین رژیم غذایی گربه بر عهده دامپزشک است و در اینجا چند نمونه ساده از غذاها به عنوان نمونه آورده شده است:

بله، برخی غذاهای پت‌ها با عبارت “for Nursing Cats” یا “for Cats of all Ages” مشخص می‌شوند که نسبت به غذای معمولی، برای گربه‌های تازه زایمان کرده مناسب‌تر هستند.

برندهای مختلفی وجود دارند که برای گربه‌های مادر و بچه‌هایشان غذای مخصوص تولید می‌کنند که درصد پروتئین و مواد مغذی آن‌ها بیشتر از غذاهای خشک و تر معمولی است.

اگر بچه گربه‌ها بیش از حد پر سر و صدا یا پر جنب و جوش باشند، ممکن است به این معنی باشد که پروتئین کافی به مادرشان نمی‌رسد. در این حالت، ممکن است بهتر باشد از غذای بچه گربه‌ها برای مادرشان هم استفاده کنید.

غذای بچه گربه‌ها (Kitten Food) کالری، کلسیم و پروتئین بیشتری نسبت به غذاهای گربه‌های بالغ دارد. با آب‌پز کردن تکه‌های کوچک مرغ، گوشت، ماهی یا تخم مرغ و اضافه کردن آن‌ها به غذای گربه مادر، می‌توانید میزان پروتئین دریافتی او را به حداکثر برسانید.

وقتی بچه گربه‌ها به سن جدا شدن از شیر مادر می‌رسند (معمولاً ۷ تا ۱۰ هفته پس از زایمان)، می‌توانید غذای مادر را به تدریج به غذای عادی پت‌های بالغ بازگردانید. برای این کار، هر بار که به گربه خود غذا می‌دهید، مقداری از غذای خشک قبل از زایمان را با غذای جدید مخلوط کنید و هر دفعه این مقدار را افزایش دهید تا گربه شما به راحتی به عادت غذایی گذشته خود بازگردد.

بهترین غذای گربه مادر پس از زایمان

جالب است بدانید که گربه‌های مادر به طور میانگین پس از زایمان ۴۰ درصد از وزن خود را از دست می‌دهند. بنابراین، غذای گربه شیرده باید کالری و پروتئین بالایی داشته باشد تا به فرآیند شیرسازی کمک کند و پت شما بتواند مواد مغذی لازم برای رشد بچه گربه‌هایش را در شیرش داشته باشد.

در زمان شیردهی، مهم است که غذاهای جدیدی که ممکن است برای مادر حساسیت‌زا باشند را وارد رژیم غذایی او نکنید. ویتامین‌ها، DHA و امگا ۳ می‌توانند در این دوره برای گربه شما مفید باشند. در ادامه به معرفی بهترین غذاهایی که این مواد را در خود دارند می‌پردازیم.

غذای گربه مادر بعد از زایمان – با پروتئین و کالری بالا

توجه داشته باشید که تعیین رژیم غذایی گربه بر عهده دامپزشک است و در اینجا چند نمونه ساده از غذاها به عنوان نمونه آورده شده است:

Smalls Other Bird Recipe:

این غذا به دلیل داشتن پروتئین، چربی و کالری بالا یکی از بهترین گزینه‌ها برای گربه‌های تازه زایمان کرده است. ترکیبات اصلی آن ران بوقلمون، جگر مرغ و نخود سبز است و همچنین سرشار از کلسیم و فسفر می‌باشد.

Purina One Healthy Kitten:

این غذا پروتئین زیادی دارد اما نسبت به گزینه قبلی چربی و کالری کمتری دارد. ترکیبات اصلی آن شامل مرغ و ذرت است و قیمت مناسبی هم دارد. علاوه بر این، اکثر گربه‌ها طعم این غذا را دوست دارند.

Purina Pro Plan Kitten Chicken and Rice:

این یکی دیگر از غذاهای خشک با پروتئین و کالری بالا از برند پورینا است. ترکیبات اصلی آن مرغ، برنج و ذرت است و حاوی پروبیوتیک برای کمک به هضم بهتر غذا می‌باشد.

Iams ProActive Health Kitten Dry Food:

این برند یکی از قدیمی‌ترین و شناخته‌شده‌ترین برندهای تولیدکننده غذای گربه است. این غذا دارای پروتئین و چربی مناسبی است و از مرغ و ذرت تشکیل شده است. همچنین قیمت مناسب‌تری نسبت به گزینه‌های قبلی دارد.

نکات کلی تغذیه گربه مادر پس از زایمان

به عنوان یک قاعده کلی، غذای گربه مادر بعد از زایمان باید حداقل شامل ۳۰ درصد پروتئین خام باشد. هرچقدر بچه گربه‌ها بیشتر رشد کنند، بدن گربه مادر به پروتئین بیشتری نیاز پیدا می‌کند. برای تغذیه گربه مادر باید غذاهایی را انتخاب کنید که پروتئین حیوانی بالایی داشته و از منابع طبیعی تأمین شده باشند.

نکات تکمیلی:

 • اگر گربه شما عادات غذایی بدی دارد، می‌توانید تن ماهی، مرغ و سالمون را امتحان کنید.
 • به خاطر داشته باشید که هضم شیر گاو برای گربه‌ها مشکل است و می‌تواند موجب دل دردهای شدید شود.
 • همچنین همیشه آب تازه برای گربه مادر در دسترس باشد.

غذای گربه مادر بعد از زایمان – دریایی

توجه داشته باشید که تعیین رژیم غذایی گربه بر عهده دامپزشک است و در اینجا چند نمونه ساده از غذاها به عنوان نمونه آورده شده است:

Purina Pro Plan Kitten Flaked White Fish & Tuna Canned Food:

این کنسرو به دلیل داشتن ماهی سفید و دیگر ماهی‌ها، پروتئین بالایی دارد. میزان کالری آن مشابه غذاهای تر دیگر است و بافت غذا معمولاً حتی گربه‌های سخت‌پسند را نیز راضی می‌کند.

غذاهای دریایی مزه و بوی خاص خود را دارند که ممکن است برخی گربه‌ها به آن‌ها واکنش خوبی نشان ندهند. برخی گربه‌ها به غذاهای دریایی حساسیت دارند و باید به این موضوع توجه کنید. روغن نارگیل که سرشار از امگا ۳ است، می‌تواند حساسیت به غذاهای دریایی را کاهش دهد.

هاری در حیوانات: بیماری، علائم، انتقال، و پیشگیری
ادامه مطلب

بهترین روش افزودن غذای دریایی به برنامه غذایی گربه مادر:

بهترین روش برای وارد کردن غذای دریایی به رژیم غذایی گربه مادر این است که به تدریج این کار را انجام دهید. با وجود اینکه برخی گربه‌ها عادات غذایی بدی دارند، نمی‌توان از امگا ۳ موجود در غذاهای دریایی که برای رشد بچه گربه‌ها و سلامت مادر ضروری است، صرف نظر کرد.

غذای گربه مادر بعد از زایمان – غذاهای کنسروی

توجه داشته باشید که تعیین رژیم غذایی گربه بر عهده دامپزشک است و در اینجا چند نمونه ساده از غذاها به عنوان نمونه آورده شده است:

Royal Canin Mother and Babycat:

این غذا مخصوص گربه‌های تازه زایمان کرده و بچه گربه‌های آن‌ها طراحی شده است. بافت نرم غذا باعث می‌شود بچه گربه‌ها بتوانند به راحتی آن را بخورند. ترکیبات اصلی آن آب، مرغ و جگر مرغ است که باعث می‌شود گربه مادر هیدراته بماند.

Wellness CORE Natural Grain Free Turkey Canned Kitten Food:

این کنسرو سرشار از پروتئین است و از بوقلمون، جگر مرغ و آبگوشت بوقلمون تشکیل شده است. تمامی مواد استفاده شده در این غذا کاملاً طبیعی هستند و هیچ ماده فرآوری شده‌ای در آن وجود ندارد.باید این نکته را در نظر بگیرید که بعضی گربه‌ها ممکن است طعم این غذا را دوست نداشته باشند.

اهمیت پروتئین در غذای گربه مادر پس از زایمان

گربه مادر پس از زایمان نیاز به پروتئین زیادی برای مراقبت از بچه گربه‌هایش دارد. در واقع، گربه مادر بین ۲ تا ۶ برابر یک گربه بالغ عادی انرژی نیاز دارد. گربه‌های مادر معمولاً تا ۲۴ ساعت پس از زایمان غذای زیادی نمی‌خورند، اما در همان زمان نیز در حال تولید کلستروم هستند. (کلستروم ماده اولیه شیر مادر است که حاوی بسیاری از ویتامین‌ها، پروتئین‌ها و چربی‌های ضروری است. بدن گربه شما به مقدار زیادی کلستروم برای تولید شیر بچه‌هایش نیاز دارد.)

تغذیه گربه مادر پس از زایمان

افزودن گوشت، ماهی و تخم مرغ به غذای گربه:

برای تأمین پروتئین بیشتر، می‌توانید تکه‌های کوچک گوشت، ماهی یا تخم مرغ را به غذای گربه‌تان اضافه کنید. گربه‌ها به ویژه در دوران مراقبت از بچه گربه‌ها، به پروتئین زیادی نیاز دارند و باید این نیاز تأمین شود.

مقدار غذای گربه مادر بعد از زایمان:

میزان غذای مورد نیاز گربه مادر بستگی به تعداد بچه گربه‌های او دارد. گربه‌هایی که بین یک تا چهار بچه دارند، به ۲ تا ۲.۵ برابر حالت عادی کالری نیاز دارند. به عنوان مثال، گربه‌هایی با وزن حداکثر ۴.۵ کیلوگرم و ۴ بچه، به ۶۰۳ کالری در روز و گربه‌هایی با وزن حداکثر ۷ کیلوگرم و ۴ بچه، به ۸۵۱ کالری در روز نیاز دارند.

نیاز به غذاهای مایع:

در دوران شیردهی، گربه مادر به غذاهای مایع بیشتری برای تولید شیر نیاز دارد. برای اطمینان از تأمین کالری، پروتئین و مایعات مورد نیاز، با دامپزشک مشورت کنید.

دستور پخت غذای خانگی برای گربه تازه زایمان کرده:

توجه داشته باشید که تعیین رژیم غذایی گربه بر عهده دامپزشک است و در اینجا چند نمونه ساده از غذاها به عنوان نمونه آورده شده است:

۱. تاس کباب مرغ (Chicken Stew):

این غذا هم به عنوان ناهار و هم شام مناسب است.

مواد لازم:

 • ۲ لیوان برنج
 • ۸ عدد هویج
 • مرغ بدون استخوان
 • ¼ لیوان نخود فرنگی
 • به اندازه یک مشت لوبیا سبز

طرز تهیه:
مرغ را کاملاً بشویید و آب‌پز کنید. سپس سبزیجات را ریز کرده و به قابلمه اضافه کنید. برنج را اضافه کنید و بگذارید تا مرغ و سبزیجات نرم شوند. سپس قابلمه را برداشته و محتویات آن را داخل میکسر بریزید و مخلوط کنید. اجازه دهید ترکیب سرد شود و سپس به گربه‌تان بدهید.

۲. مرغ کلاسیک:

این دستور غذای ساده یکی از بهترین غذاها برای گربه‌ها است.

مواد لازم:

 • ۳۰ گرم سینه مرغ پخته شده
 • ¼ قاشق چای‌خوری نمک
 • نصف تخم مرغ آب‌پز شده
 • ۲ قاشق چای‌خوری روغن زیتون

طرز تهیه:
تمام مواد را با هم ترکیب کنید و قبل از سرو برای گربه، کمی در مایکروویو گرم کنید.

۳. ماهی:

ماهی مواد مغذی بسیاری دارد که برای گربه مادر بسیار مفید است.

مواد لازم:

 • ۱ عدد تخم مرغ
 • ۱ عدد قرص مولتی‌ویتامین معدنی (مینرال)

طرز تهیه:
تخم مرغ و قرص را با هم ترکیب کنید. ماهی را بجوشانید تا نرم شود و سپس استخوان‌های آن را جدا کنید. گوشت ماهی را به ترکیب اضافه کنید و خوب مخلوط کنید. غذا را در مایکروویو گرم کرده و برای گربه سرو کنید.

تعداد وعده‌های غذایی گربه مادر پس از زایمان

پس از زایمان، به گربه مادر روزانه سه بار غذا بدهید. در روزهای اول، گربه ممکن است بی‌حال و کم‌انرژی باشد و اشتهای کمی داشته باشد که طبیعی است. اشتهای گربه مادر به زودی برمی‌گردد و باید در سه وعده مشخص با بازه‌های زمانی معین، غذاهای دارای کالری و پروتئین بالا دریافت کند. اگر گربه پس از زایمان وزن اضافه کند، باید مقدار غذا را کاهش دهید، زیرا چاقی می‌تواند برای گربه و بچه‌هایش مضر باشد.

اوج زمان شیردهی:

اوج تولید شیر و نیاز به انرژی گربه مادر معمولاً بین هفته سوم و چهارم شیردهی است، اما اوج نیاز به غذای پرکالری و پروتئین در هفته ششم و هفتم شیردهی اتفاق می‌افتد. زمانی که بچه گربه‌ها به سن جدا شدن از شیر نزدیک می‌شوند، علاوه بر شیر مادر از غذای او نیز تغذیه می‌کنند.

اهمیت کلسیم:

کلسیم مهم‌ترین ماده‌ای است که برای تولید شیر مادر ضروری است، زیرا تولید شیر را افزایش می‌دهد و به استحکام استخوان‌های بچه گربه‌ها کمک می‌کند. اگر از غذاهای کنسروی مثل تن ماهی استفاده می‌کنید، به دنبال آن‌هایی باشید که کلسیم بالایی دارند.

سخن پایانی:

برای تغذیه گربه مادر پس از زایمان، گزینه‌های متعددی وجود دارد که می‌توانند به بهترین نحو نیازهای غذایی او را برآورده کنند. وظیفه شما به عنوان صاحب این حیوانات دوست‌داشتنی، انتخاب غذاهای مناسب و تغذیه درست آنهاست. در این مقاله، تمام نکات ضروری برای تغذیه گربه مادر بعد از زایمان را مرور کردیم تا به شما کمک کنیم بچه‌گربه‌های زیبا و سالمی را بزرگ کنید.

در این مقاله همه چیز در خصوص تغذیه گربه پس از زایمان بررسی شده است.

جهت دریافت اطلاعات رایگان بیشتر به وبسایت و پیج ما مراجعه کنید.

بهترین کلینیک دامپزشکی تهران کجاست؟

کلینیک دامپزشکی روژان

۰۹۱۲۹۲۶۳۰۵۵- ۷۷۴۶۱۳