کلینیک دامپزشکی روژان
سیچلاید دهان آتشی

سیچلاید دهان آتشی

در این مقاله همه چیز در خصوص سیچلاید دهان آتشی مورد بررسی قرار گرفته می شود ،با ما همراه باشید؛

سیچلاید دهان آتشی

سیکلید یا سیپچلاید دهان اتشی یکی دیگر از انواع ماهیان زیبای اب شیرین است که نگهداری ان نسبتا اسان است. این ماهی قلمرو طلب بوده ولی در صورت رعایت سایز و تانک مناسب تا زمان تکثیر ان‌ها به مشکل برنخواهید خورد. ماهی دهان اتشی همه چیز خوار بوده و از هر نوع غذای اماده برای تغذیه ان‌ها می‌توان استفاده نمود. برای رشد سریع و زمان تکثیر بهتر است از غذاهای گوشتی با پروتئین بالا و غذاهای زنده استفاده کنید.

نام رایج:

سیچلاید دهان آتشی

نام علمی:

Cichlasoma hyorhynchum

خانواده:

سیکلیده

زیستگاه:

آمریکای جنوبی و مرکزی

دمای مناسب نگهداری:

بین ۲۴ الی ۲۶

پی اچ:

بین ۷٫۰ تا  ۸٫۰

سختی اب:

بین ۱۰ تا ۱۵ dGh

اندازه:

۱۷ الی ۲۰ سانتی متر

شناخت:

دهان اتشی از خانواده بزرگ سیکلیده (سیچلایدها) بوده و در کل مهاجم نیست ولی به دلیل قلمرو طلب بودنش به صلح جویی آن هم اعتمادی به هیچ عنوان نیست. گاهی اوقات ماهیان ضعیف تر هم تانکی را به دلیل قلمرو، غذا یا هر چیز دیگری از پای در خواهد اورد این غریزه زمانی تحریک می‌شود و شدت می‌گیرد که دهان اتشی ها در هنگام تولید مثل و تکثیر باشند که دیگر هیچ چیز جلو ان‌ها را نخواهد گرفت. موطن اصلی دهان اتشی ها امریکای جنوبی و مرکزی در اب های رودخانه‌ای است ان‌ها بین ۱۵ تا ۲۰ سانتیمتر رشد کرده که شاید در اکواریوم های کوچک به این اندازه نرسند.

نگهداری:

برای نگهداری دهان اتشی به تانکی در حدود ۱۰۰ لیتر یا بزرگ‌تر احتیاج دارید. پ هاش مناسب این ماهی بین ۷ الی ۸ است و دمای مناسب ان‌ها بین ۲۴ الی ۲۶ درجه سانتیگراد است. ان‌ها مخفیگاه‌های صخره‌ای و حتی سفالی را دوست دارند که تداعی کننده قاره‌ای زیستگاهشان است که بهتر است از این نوع دکورها در اکواریوم خود استفاده کنید. سعی کنید از ماهیانی کنار دهان اتشی نگهداری کنید که اولا هم خانواده باشند و هم جثه و حتی بزرگ‌تر از ان‌ها و دوما اگر از ماهیان دیگری می‌خواهید در کنار ان‌ها استفاده کنید حداقل قدرت توانایی مقابله با دهان اتشی ها را داشته باشند. در هنگام تکثیر و حالت مهاجمانه ان‌ها بهتر است  دهان اتشی ها را به تانک دیگری که هیچ ماهی دیگری در ان وجود ندارد منتقل کنید یا اگر می‌خواهید از همان ابتدا خیال خود را اسوده کنید ان‌ها را به صورت تک گونه در اکواریومی متوسط تا بزرگ نگهداری کنید.

ماهی تگزاس
ادامه مطلب

تغذیه:

همه چیزخوار بوده و هر نوع غذای پلت، پولکی، تازه یا زنده را می‌خورد.

تولید مثل:

جفت آشنا و اماده به تکثیر به راحتی و مکرر در غاری سنگی یا گلدانی سفالی تخمریزی می‌کنند. ماهی نر و ماده ساعت‌ها محل تخم ریزی را از نظر کمیت و کیفیت به دقت بررسی می‌کنند و در صورتی که مورد قبول و انتخاب قرار گیرد آنرا به دقت تمیز نموده و برای تخمریزی آماده می‌سازند. تخم و نوزادان حاصل توسط والدین مراقبت می‌شوند. به نظر می‌رسد ماهی نر و ماده ضمن مراقبت تعویض پست می‌کنند. والدین هر نوع آلودگی ای را از تخم دور می‌کنند که شامل تخم‌های سفید شده و قارچ گرفته نیز است. نوزادان پس از شنای آزاد چند روزی به صورت گروهی نزد والدین باقی می‌مانند و والدین از آن‌ها در مقابل هر نوع گزندی محافظت می‌کنند. نوزادان حدود ۲ روز بعد از تخمگذاری متولد شده و حدود ۳ تا ۵ روز بعد به مرحله شنای آزاد می‌رسند.

 

 

 

 

در این مقاله همه چیز در خصوص سیچلاید دهان آتشی مورد بررسی قرار گرفت.

جهت دریافت اطلاعات رایگان بیشتر به وبسایت و پیج ما سر بزنید.

 

 

 

 

 

تذکر مهم : این مطلب برگرفته از کتاب راهنمای بهداشت، پرورش و نگهداری ماهیان زینتی است. نکته قابل توجه این است که تشخیص و درمان هر بیماری ای الزاما بر عهده دامپزشک است. و درمان های نامبرده شده در مقالات وبسایت صرفا جهت آشنایی افراد با برخی مطالب ابتدایی است. بدیهی است که کلینیک و سایت روژان پت هیچ گونه مسئولیتی در خصوص انجام اعمال خودسرانه افراد ندارد.جهت دریافت اطلاعات بیشتر درمورد منابع ما به این مقاله مراجعه کنید.

 

 

 

 

 

بهترین کلینیک دامپزشکی تهران کجاست؟

 

کلینیک دامپزشکی روژان

۰۹۱۲۹۲۶۳۰۵۵- ۷۷۴۶۱۳۶۸-۰۲۱