کلینیک دامپزشکی روژان
کوکاتیل مشکوک به کم کاری تیروئید

کم کاری تیروئید در پرندگان

تاثیر اختلالات غدد درون ریز بر پوست و پر پرندگان

کم کاری تیروئید در پرندگان

 

در این مقاله کم کاری تیروئید در پرندگان بررسی خواهد شد:

ارائه بالینی

طیور مبتلا به تیروئیدیت تغییراتی در کیفیت و رنگ پر نشان می‌دهند. پرهای سیاه، قهوه ای و زرد تبدیل به قرمز، بلندتر و نوک تیز تر می‌شوند و کمتر از حد نرمال دارای barbules pennaceous هستند.
مشابه سندرم مشکوک به کم کاری تیروئید در galahs دیده می‌شود. این پرندگان رشد و نمو طولانی دارند،
پرهای اولیه پروازی باریک‌اند و تغییر رنگ قرمز پرهای زینتی خاکستری به صورتی مشهود است. در همان
زمان، رنگ پرهای صورتی به شدت عمیق تر می‌شود.
یک ماکائوی قرمز مایل به قرمز چاق مبتلا به کم کاری تیروئید تأیید شده از دست رفتن پر غیر خارش دار، کم خونی غیر احیا کننده خفیف، لکوسیتوز خفیف، هتروفیلی، هایپرکلسترولمی و پرهای کم پشت را دارد، و بیش از یک سال ریزش پر ندارد. به درمان تیروکسین خوب پاسخ می‌دهد.
کوکاتیل های لوتینو مشکوک به کم کاری تیروئید ممکن است شدت رنگ عمیق تر و از دست دادن barbs و barbules در پرها را نشان دهند، به پرنده رنگ زرد ” greasy’” می‌دهد. راینوتکا اغلب زیاد رشد می‌کند. نتایج آزمایش عملکرد کبد در این پرندگان اغلب طبیعی است، اگرچه میزان کلسترول اغلب بالا می‌رود.

تشخیص

کم کاری تیروئید تشخیص داده می‌شود. تشخیص دشوار است زیرا سطح T4 در پرندگان درحالت استراحت
۵-۱۵نانوگرم در میلی لیتر) بسیار کمتر از پستانداران و اغلب زیر حد قابل تشخیص بسیاری از آزمایشگاه‌ها تکنیک‌ها و تجهیزات است. علاوه بر این، میزان T3 (0.5-4 نانوگرم در میلی لیتر) ممکن است به اندازه T4 در عملکرد کلی تیروئید مهم باشد. اندازه گیری فقط T4 ممکن است یک تصویر دقیق از سلامت ده تیروئید ارائه ندهد.

نکروز انگشت پرندگان زینتی
ادامه مطلب

نیمه عمر هر دو هورمون در پرندگان کوتاه تر از پستانداران است، و یک تغییر قابل توجه روزانه در یک پرنده طبیعی را در بر دارد. همچنین تنوع فصلی وجود دارد، میزان پایه بالاتر در بهار شروع می‌شود. تشخیص صحیح کم کاری تیروئید نیاز به نشان دادن ناکامی برای پاسخ به هورمون تحریک کننده تیروئید TSH دارد.

(توجه: TSH پرندگان از نظر تجاری در دسترس نیست، بنابراین TSH پستانداران باید مورد استفاده قرار گیرد.) پس از به دست آوردن یک اندازه گیری پایه T4، باید به یک پرنده میزان داد TSH و T4،۴-۶ ساعت بعد تعیین می‌شود. پاسخ مثبت در یک پرنده طبیعی ۲.۵ برابر یا بیشتر از میزان T4 در حالت استراحت می‌باشد.

شواهد پشتیبانی کننده برای تشخیص کم کاری تیروئید شامل هایپرکلسترولمی، تری گلیسیریدها و آنزیم‌های کبدی افزایش یافته است و یک ماده غیر احیا کننده خفیف می‌باشد. پیشنهاد شده است که، در پرندگان بزرگ‌تر، نمونه برداری آندوسکوپی از غده تیروئید ممکن است منجر به تشخیص کم کاری تیروئید شود.

در این مقاله کم کاری تیروئید در پرندگان بررسی شد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

وبسایت و اینستاگرام ما را دنبال نمایید

به روز ترین کلینیک دامپزشکی تهران، کلینیک دامپزشکی روژان

۰۹۱۲۹۲۶۳۰۵۵- ۷۷۴۶۱۳۶۸-۰۲۱

طب پرندگان زینتی

قبل از انجام هرگونه اقدام با دامپزشک خود مشورت نمایید؛ادمین و سایت روژان پت هیچگونه مسئولیتی در قبال اقدامات خودسرانه و عواقب ناشی از آن ندارد.