کلینیک دامپزشکی روژان
ماتروما ایتروژنیک در پرندگان

ماتروما ایتروژنیک در پرندگان

ماتروما ایتروژنیک در پرندگان

 

در این مقاله ماتروما ایتروژنیک در پرندگان بررسی خواهد شد:

شایع‌ترین ضربه ایتروژنیک در پرندگان همراه دیده می‌شود که در نتیجه نظافت زیاد بال ایجاد می‌شود. نظافت یک بال و / یا نظافت ثانویه و پرهای پروازی سوم توانایی پرنده را کاهش می‌دهد تا حین پرواز کند شود و کنترل نزول کاهش یابد. نتیجه یک سقوط سنگین است. تکرار سقوط سنگین (یا حتی منفرد) می‌تواند منجر به شکستن “پرهای خونی” شود (پرهای تازه جوانه زده با یک منبع خون غنی در شافت)، کبودی در استرنیوم فوقانی که منجر به معیوب شدن ناحیه پرنده می‌شود، که اغلب زخم در پوست و عضله، گاهی اوقات با استئومیلیت زمینه ای، و شکاف دم (شکاف در پوست بین دریچه و دم) همراه است.

درمان باید معطوف به تروما موجود باشد در حالی که از بروز ترومای بیشتر جلوگیری می‌کند. پرهای بد شکسته شده ممکن است لازم باشد برداشته شوند.

(زمانیکه بیش از یک پر باید حذف شود، بیهوشی و بی دردی (مسکن) مناسب است.). اگر پر (ها) بد شکسته نشده‌اند، اگر خونریزی متوقف شده است، ممکن است برداشتن آن‌ها در جا (in situ) امکان پذیر باشد. اگر تروما استرنال خفیف باشد. ممکن است به درمان آنتی بیوتیک و ضد درد پاسخ دهد ضمن این که از آسیب بیشتر پرنده به ناحیه پیشگیری می‌کند. (یقه الیزابت± گردن بند) .

اگر استئومیلیت وجود دارد یا زخم عمیق است، جراحی دبریدمان ممکن است لازم باشد. شکاف دم می‌تواند بریده و بخیه زده شود.
ترومای بیشتر می‌تواند با بازیابی پرواز کاهش یابد. این امر می‌تواند با “imping’” پرهای جدید اولیه روی ریشه‌هایی که تمییز شده‌اند و/ یا برداشتن ریشه‌های پرهای تمییز شده (تحت بیهوشی) برای تشویق رشد مجدد پرهای جدید صورت گیرد. پرنده باید در یک قفس بزرگ حبس شود و پرواز آزاد مجاز نیست تا زمانی که بتواند با خیال راحت پرواز کند. تخته نشیمن در قفس باید پایین بیاید و کف آن با حوله نرم پوشانده شود تا از سقوط سنگین و فرود سخت درون قفس جلوگیری شود.

نحوه معاینه سر پرندگان
ادامه مطلب

در این مقاله ماتروما ایتروژنیک در پرندگان بررسی شد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

وبسایت و اینستاگرام ما را دنبال نمایید

به روز ترین کلینیک دامپزشکی تهران، کلینیک دامپزشکی روژان

۰۹۱۲۹۲۶۳۰۵۵- ۷۷۴۶۱۳۶۸-۰۲۱

طب پرندگان زینتی

قبل از انجام هرگونه اقدام با دامپزشک خود مشورت نمایید؛ادمین و سایت روژان پت هیچگونه مسئولیتی در قبال اقدامات خودسرانه و عواقب ناشی از آن ندارد.