کلینیک دامپزشکی روژان
سیکلید جواهری

سیکلید جواهری (جوئل فیش)

سیکلید جواهری (جوئل فیش)

در این قسمت به معرفی یکی از گونه‌های سکلید با نام سیچلاید جواهری می‌پردازیم این ماهی گونه‌ای درنده خوست که حتی به همنوع خودش هم حمله می‌کند. بنابراین برای مخازن اجتماعی مناسب نیست و در صورت نگهداری در مخازن تک گونه‌ای نیز باید از لحاظ جثه با همدیگر یکسان باشد. گونه دیگری از همین جنس به نام h.fasciatus وجود دارد که خیلی بزرگ‌تر و مهاجم تر بوده و محبوبیت کمتری نسبت به جوئل فیش دارد. رنگ آن سبز مایل به زرد با درخشندگی برنزی و ۵ خال بزرگ و سیاه و براق بر هر طرف آن است. این ماهی به سیچیلاید ۵ خال یا جواهر راه راه banded jewel معروف است.

 

نام عمومی:

جوئل فیش (سیکلید جواهری)

 

نام علمی:

hemichromis bimaculatus

 

خانواده:

Cichlidae

 

زیستگاه اصلی:

دریاچه‌های آفریقا

 

دمای مناسب نگهداری:

۲۲ الی ۲۶ درجه

 

اندازه:

تا ۱۵ سانتی متر رشد می‌کند. نوع دیگری که به نام جوئل راه راه یا سیکلید ۵ خال معروف است

 

شناخت:

سیکلید جواهری بومی مناطق گرمسیری و در کل بومی آفریقاست. ان‌ها بسیار خشن و تند خو هستند و حتی به همنوعان خود هم رحم نمی‌کنند. ان‌ها بیشتر مناسب تانک‌های تگ گونه می‌باشند و نگهداری از ان‌ها به صورت تک گونه در کنار هم هم خالی از دردسر نیست. جثه ان‌ها به طور معمول کوچک‌تر از ان چیزیست که فکرش را بکنید ولی در رده ماهیان جثه متوسط حساب امده و در جنس نر بالغ به ۱۵ سانتی متر می‌رسد که در اکواریوم های کوچک شاید تا این اندازه هم رشد نکنند.

 

نگهداری:

ان‌ها بسیار خشن اند بنابراین قید هم تانکی برای ان‌ها را بزنید یا از ماهیان خشن و بزرگ جثه‌ای در کنار ان‌ها استفاده کنید که در نهایت دعواهای پی در پی و خونینی را شاهد خواهید بود که در این صورت می‌توانید با گنجایش طولی و عرضی تانک خود به بزرگ‌ترین حد ممکن و قرار دادن صخره‌ها و مخفیگاه‌های متعدد تا حدودی جلو این مجادله‌ها را بگیرید. بهتر است در تانک ان‌ها از گیاه استفاده نکنید و به صخره‌ها و دکورهای سنگی بسنده کنید زیرا گیاهان طبیعی که به سرعت توسط این ماهی از بین می‌روند و گیاهان مصنوعی هم یک جا نمی‌مانند و دائما توسط این ماهی جابجا می‌شوند.

 

تغذیه:

این ماهی در طبیعت گوشتخوار بوده و تغذیه در آکواریوم باید با غذاهای زنده و یا خشک ماهی همراه با حشرات، کرم‌ها، ماهی و دل و جگر بدون چربی صورت گیرد.

 

تولید مثل:

وقتی نر و ماده در موقعیت تخم ریزی نیستند رنگشان نسبتا تیره با بدنی دارای خطوط آبی جواهری است. در موقع تخم ریزی بدن ماهی‌ها به قرمز یاقوتی تغییر رنگ داده؛ و مجددا همان خطوط آبی جواهری دیده می‌شود. بر خلاف معمول در این موقع جنس ماده زیبا تر است. به هر حال در وضعیت معمولی ظاهرا جنس‌ها مشابه اند ولی جنس نر دارای خال‌های متالیک بزرگ‌تر در سر پوش آبششی و یک شکل حلالی از خال‌ها در باله دمی است.

انواع ماهی های آکواریومی
ادامه مطلب

همسر گزینی در این ماهی به روش خشنی صورت می‌پذیرد و اگر جنس ماده نر را رد کند احتمالا کشته خواهد شد! تخم ریزی روی یک قطعه سنگ یا در یک کوزه به پهلو قرار گرفته شده که توسط جنس ماده خوب تمیز خواهد شد صورت می‌پذیرد. تخم‌ها در طول ۲ تا ۳ روز هچ می‌شوند. لاروهای حاصله با دهان به شکافی انتقال داده شده و به وسیله هر دو والد تا رسیدن به طول ۱ سانتی متر یا بیشتر نگهداری می‌شوند. آن‌ها پس از ۳ تا ۵ روز شروع به شنای آزاد و تغذیه می‌کنند.

 

نگهداری از نوزادان:

نگهداری از نوزادان مشکلات غیر معمولی ندارد اما یکی از ماهیانی است که عمدتا متخصصین و ماهی داران با تجربه به آن می‌پردازند. به هر حال تغذیه نوزادان با آرتمیا آغاز گشته و رفته رفته دل چرخ کرده و رنده شده را نیز به آن می‌افزایند. در برخی منابع، روش دیگری را برای پرورش نوزادان ارایه داده‌اند بدین ترتیب که هر دو والد پس از تخم ریزی انتقال می‌یابند و لاروها پس از خروج از تخم و آغاز به شنای فعال توسط آکواریوم دار با آرتمیا تغذیه می‌شوند. اما در برخی منابع دیگر پیشنهاد فقط بر انتقال جنس نر است، ماده همراه تخم‌ها تا هچ شدنشان و سپس تا آغاز به شنا و تغذیه فعال باقی می‌ماند. به هر حال آنچه که مشهود است این است که هر کدام ار این روش‌ها محاسن و معایبی دارد.

 

 

 

 

 

در این مقاله همه چیز در خصوص سیکلید جواهری مورد بررسی قرار گرفت.

جهت دریافت اطلاعات رایگان بیشتر به وبسایت و پیج ما سر بزنید.

 

 

 

 

 

تذکر مهم : این مطلب برگرفته از کتاب راهنمای بهداشت، پرورش و نگهداری ماهیان زینتی است. نکته قابل توجه این است که تشخیص و درمان هر بیماری ای الزاما بر عهده دامپزشک است. و درمان های نامبرده شده در مقالات وبسایت صرفا جهت آشنایی افراد با برخی مطالب ابتدایی است. بدیهی است که کلینیک و سایت روژان پت هیچ گونه مسئولیتی در خصوص انجام اعمال خودسرانه افراد ندارد.جهت دریافت اطلاعات بیشتر درمورد منابع ما به این مقاله مراجعه کنید.

 

 

 

 

 

بهترین کلینیک دامپزشکی تهران کجاست؟

 

کلینیک دامپزشکی روژان

۰۹۱۲۹۲۶۳۰۵۵- ۷۷۴۶۱۳۶۸-۰۲۱