کلینیک دامپزشکی روژان
لوکوپنی گربه‌ها

لوکوپنی گربه‌ها

لوکوپنی گربه‌ها

 

بیماری لوکوپنی گربه‌ها به نام تورم روده عفونی گربه‌ها، ژوناز گربه‌ها، آگرانولوسیتوز گربه، طاعون گربه و بالاخره تب گربه‌ها نامیده می‌شود.

این بیماری یکی از بیماری‌های عفونی و خطرناک گربه‌ها محسوب می‌شود و از خصوصیات آن بی‌اشتهائی، ضعف، تب و لوکوپنی است و به واسطه فقدان رشد سلول‌های استخوانی و وجود اجسام داخل هسته‌ای در سلول‌های مخاط روده و مغز استخوان و Aplasia(عدم رشد کامل یا رشد ناقص اعضاء) نسوج لنفاوی مشخص می‌شود.

نقش بیماری زائی

عامل بیماری ویروسی است که در گربه‌ها ایجاد می‌کند و در مدت کوتاهی بیماری به شکل همه گیر حادث می‌شود. ویروس بیماری به سرعت در ترشحات داخلی و خارجی حیوانات بیمار جایگزین گشته و در اثر تماس مستقیم یا آلودگی اشیاء مختلف به ویروس بیماری به سرعت در گربه‌ها ایجاد بیماری می‌کند.

جراحات بیماری

جراحات بیماری وابستگی تامی با نشانی‌های آن دارد. بیماری عبارتست از آزردگی‌های غدد لنفاوی که باعث هیپرپلازی و ادم و آشفتگی سلولی می‌گردد. سپس مغز استخوان‌های دراز به صورت نیمه مایع درآمده و ممکن است سلول‌های چربی در آن مشاهده گردد. سرخ شدن قسمت‌های انتهائی روده بزرگ و در بعضی مواقع روده‌های باریک توجه دامپزشک را جلب می‌نماید. کبد و کلیه وطحال ممکن است متورم شوند. اپی‌تلیوم خمل‌های روده در قسمت‌های آلوده ممکن است دژنره شده و در دیواره روده‌ها در بعضی مواقع هجوم‌الدمی دیده می‌شود. در کبد آشفتگی‌های سلول‌های کبدی و در کلیه‌ها از بین رفتن بافت همبند قابل ذکر است بالاخره در اپی‌تلیوم روده عقده‌های لنفوی طحال و مغز استخوان اجسام داخل هسته‌ای
مشاهده می‌شود.

نشانی‌های بیماری

دوره کمون بیماری ۴ تا ۱۰ روز است. با شروع تب گربه‌ها دست از غذا خوردن کشیده و استفراغ می‌کنند و سپس افسرده و سخت مریض می‌شوند. گربه‌ها با اینکه میل مفرطی به نوشیدن آب دارند قادر به نوشیدن آب نیستند. خلاصه قبل از اینکه حرارت بدن بالا رود کم شدن سلول‌های لکوسیت قابل ملاحظه است و همین که بیماری به سیر خود ادامه داد نقصان لکوسیت‌ها مرتباً به چشم می‌خورد و در بعضی مواقع اصولاً گویچه سفیدی مشاهده نمی‌شود. تلفات بیماری زیاد است و در گربه‌های جوان در ۶۰ درصد موارد مرگ حادث می‌شود و گاهی اوقات تلفات بیماری به ۹۰ درصد می‌رسد.

تشخیص بیماری

به نظر می‌رسد بیماری فصلی است اما باید توجه داشت که استعداد گربه‌ها و میزان حساسیت آن‌ها در ابتلاء به بیماری قابل ملاحظه است. مثلاً در صورتی‌که بهار فصل زایش گربه‌ها باشد بیماری در اواخر تابستان در توله‌های ۴ تا ۶ ماهه ظاهر می‌شود و در این گونه مواقع در هر گربه‌ای که نشانی‌های تب و نقصان لکوسیت مشاهده نمائیم قبل از هر چیز بایستی به بیماری لکوپنی گربه‌ها مظنون شویم البته اتوپسی حیوانات بیمار
نظر ما را تأیید خواهد کرد.

دیستمپر در سگ (علل، پیشگیری، درمان)
ادامه مطلب

پیشگیری و درمان

گربه‌های بیمار در صورت معالجه بر علیه این بیماری ایمنیت پیدا می‌کنند تزریق Feline Homologous antiserumاز طریق زیر جلدی به میزان ۲ تا ۵ میلی‌لیتر به منظور پیشگیری از بیماری نافع است واکسنی که از نسوج آلوده گربه‌های بیمار تهیه شده. و به وسیله مواد شیمیائی تغییر حدت داده شده برای ایجاد ایمنیت در مقابل لکوپنی گربه‌ها نافع است. و در این صورت ۲ تزریق به فاصله ۲ هفته ایجاد ایمنیت می‌نماید و ایمنیت بیشتر و قوی‌تر مؤثر خواهد بود. انتقال خون نافع است. هرگاه از قلب گربه‌های بالغ خون بکشیم و در ورید زند اعلائی گربه بیمار تزریق کنیم این عمل در درمان بیماری بسیار مؤثر خواهد بود (autohemotherapy).

در مواقعی که استفراغ و اسهال مشاهده می‌شود تزریق سرم فیزیولوژی یا مایع Ringerتوصیه شده است. و هرگاه بیماری پیشرفت کرده باشد در این صورت تجویز محلول ۵%Dextrseدر تقلیل بحران بیماری مؤثر خواهد بود.

استفاده از آنتی بیوتیک‌هائی نظیر کلرتتراسیکلین و اکسی تتراسیکلین و کلرامفنیکول و دی هیدوراسترپتومایسین در درمان بیماری مؤثر است. و هرگاه بخواهیم این گونه داروها را به شکل کپسول تجویز کنیم باید توجه داشته باشیم که گربه‌های بیمار قادر به بلع آن‌ها نیستند و بدین منظور لازم است کپسول را در گلو قرار داده و حیوان را وادار به قورت دادن آن نمائیم و این گونه کپسول‌ها با مقدار کمی آب یا سرم فیزیولوژی به راحتی توسط حیوان قورت داده می‌شوند و بهتر است این گونه داروها از راه غیر خوراکی یعنی از طریق تزریقی حتی‌المقدور به دام تجویز شوند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

وبسایت و اینستاگرام ما را دنبال نمایید

به روز ترین کلینیک دامپزشکی تهران، کلینیک دامپزشکی روژان

۰۹۱۲۹۲۶۳۰۵۵- ۷۷۴۶۱۳۶۸-۰۲۱

راهنمای پرورش، نگه‌داری و بیماری های متداول سگ و گربه، (بازنویسی کتاب آقای دکتر اوحدی نیا توسط آقای دکتر احمدرضا الهیار ترکمن)

قبل از انجام هرگونه اقدام با دامپزشک خود مشورت نمایید؛ادمین و سایت روژان پت هیچگونه مسئولیتی در قبال اقدامات خودسرانه و عواقب ناشی از آن ندارد.