کلینیک دامپزشکی روژان
صرع/ تشنج پرندگان زینتی

اختلالات عصبی پرندگان زینتی

در این مقاله همه چیز در خصوص اختلالات عصبی پرندگان زینتی بررسی شده است، با ما همراه باشید؛

 

 

 

پرندگانی که اختلالات عصبی از جمله از دست دادن هوشیاری، تشنج، ذهنیت غیر نرمال، آتاکسی، فلج یا نقص عضلانی پاها یا بال‌ها، ضعف کلوآکی، کجی سر و نیستاگموس را بروز می‌دهند مکرراً به دامپزشکان مراجعه داده می‌شوند. تشخیص اختلالات عصبی نیاز به معاینه کامل دارد تا تعیین شود که آیا نورروپاتی کانونی است یا منتشر شونده.

اگر در معاینه مشخص شد که اختلال عملکرد در بیش از یک سطح وجود دارد. می‌توان تصور کرد ضایعه در بالاترین محل قرار دارد یا چند کانونی است. اگر اختلال عملکرد کانونی باشد، تلاش می‌گردد. تا ضایعه در ناحیه سر، دهانه رحم، طناب نخاعی نوتریال یا سین ساکرال موضعی گردد.در صورتی که معاینه موضعی بودن ضایعه با شکست مواجه شد. باید ضایعه را متابولیک یا عصبی عضلانی کلی در نظر گرفت. ارزیابی عصبی همانند هر معاینه دیگر با سابقه جزئی شروع شده و شامل معاینه کامل جسمی قبل از رفتن به سمت آزمایش تشخیصی جهت انجام تشخیص یا موضعی ساختن ضایعه است.

 

سابقه پرنده:

سن پرنده مهم است: وضعیت التهاب و ارثی بودن در پرنده جوان شایع تر است و این در حالی است که وضعیت انحطاطی و نئوپلازی در پرنده مسن تر بیشتر دیده می‌شود. در مورد رژیم غذایی پرنده باید سوالاتی پرسیده شود چرا که سوء تغذیه می‌تواند علت اصلی برخی از بیماری‌های عصبی باشد. سبک زندگی پرنده باید با توجه به میزان دسترسی به سموم و احتمال تروما تعیین گردد. فعالیت تولید مثل ممکن است دلالت بر احتمال آمبولی زرده باشد. لازم است که از صاحب پرنده در مورد مشکلات پزشکی قبلی به طور جزئی سؤال گردد.

 

مشکل:

اگر بیماری ابتدا از وضعیت حاد شروع شده باشد، باید مسمومیت، تروما، تصادف عروقی یا التهاب شدید کلی را مد نظر داشت. اگر اختلال پیش روی داشته باشد، یک توصیف واضح از تقویم زمانی رشد علائم بالینی باید کسب شود. با صاحب پرنده باید درباره وضعیت روانی و رفتار پرنده از جمله تغییرات شخصیتی و رفتاری صحبت نمود. توضیح دقیق علائم بالینی مهم است (ممکن است تشخیص تشنج از سنکوپ دشوار باشد). به طور کلی، تشنج‌ها از طریق آتاکسی، سرگشتگی و سقوط از جایگاه، سخت ماندن یا داشتن اشکالی از فعالیت‌های حرکتی برای زمان طولانی مشخص می‌گردند.

 

معاینه از راه دور

 

وضعیت روانی:

اگر پرنده پرخاش گری غیر مشخصی از خود بروز دهد، صرع روانی حرکتی یا توده اشغال کننده فضا در جلو مغز باید مورد توجه باشد. واکنش افسردگی به محرک می‌تواند ناشی از ضایعه در ساقه مغز یا جلوی مغز باشد. نیمه هوشیاری ممکن است ناشی از ورم حاد مغز، ترومای جلو مغز یا نئوپلازی باشد.

 

حالت بدنی:

اگر کجی سر وجود داشته باشد، ضایعه ممکن است در عصب جمجمه ای VIII باشد. لرزش ممکن است ناشی از ضایعات موجود در مخچه یا سیستم وستیبولار بوده و سقوط یا از دست دادن تعادل نیز ممکن است ناشی از ضایعات در سیستم وستیبولار باشند.

 

پرواز:

پرواز ناهماهنگ یا بال زدن نامنظم بال‌ها ممکن است ناشی از برش ناقص پر یا وجود ضایعات در مخچه، سیستم وستیبولار یا corpora striata باشد. اگر پرنده گریز از مانع ضعیفی داشته باشد، ضایعات در چشم‌ها، عصب جمجمه ای II یا مرکز بینایی در مغز (نئوپلازی، آبسه، گرانولوم) باید در نظر گرفته شوند. اگر پرنده هنگام فرود یا نشستن ضعیف باشد، باید به برش ناقص بال‌ها یا ضایعات موجود در مخچه، سیستم وستیبولار، سیستم بینایی، طناب نخاعی یا اعصاب جانبی فکر کرد. فلج عضلانی (پرواز در دوره‌های طولانی پایدار نیست) ممکن است ناشی از اختلالات سیستمیک یا ضایعات موجود در طناب نخاعی یا اعصاب جانبی باشد.

چگونه خرگوش خود را تربیت کنیم؟
ادامه مطلب

 

راه رفتن:

آتاکسی ممکن است ناشی از ضایعات موجود در مخچه یا سیستم وستیبولار باشد. اختلال حرکتی (عدم توانایی در کنترل یا حرکت محدود) ممکن است ناشی از ضایعات موجود در مخچه باشد. دور زدن ممکن است ناشی از ضایعات موجود در سیستم وستیبولار (یکطرفه) یا corpora striata باشد.

اجتناب ضعیف از موانع ممکن است ناشی از ضایعات موجود در چشم‌ها، عصب جمجمه ای II یا مرکز بینایی بوده و رفلکس سمت راست ممکن است ناشی از ضایعات موجود در سیستم وستیبولار، corpora striata، سیستم‌های بینایی یا proprioceptive، مخچه، طناب نخاعی یا اعصاب جانبی باشد.

دشواری‌های ناشی از prehension (حرکت غیر طبیعی زبان، کاهش استحکام منقار) ممکن است ناشی از ضایعات موجود در اعصاب جمجمه ای V و IX–XII باشد. کاهش توانایی در نشستن (عدم توانایی در گرفتن جایگاه و تحمل وزن) ممکن است ناشی از ضایعات موجود در گیرنده‌های جانبی، corpora striata، سیستم بینایی یا وستیبولار، طناب نخاعی یا اعصاب جانبی باشد.

 

معاینه فیزیکی:

معاینه فیزیکی را می‌توان بعد از به دست آوردن سابقه کامل و مشاهده بیمار از راه دور، انجام داد.باید به شکل منطقی و متدولوژیکی انجام شود. ترتیب معاینه عصب شناختی به وضعیت بالینی و همکاری بیمار بستگی دارد. مهم است که میزان همکاری بیمار هنگام تفسیر واکنش به آزمایش‌های عصب شناختی در نظر گرفته شود. معاینه سیستم عصبی به طور مفصل در فصل ۳ یعنی معاینه فیزیکی و صفحات ۷۸-۷۹ توضیح داده شده است.

 

آزمایش‌های تشخیصی:

آزمایش‌های به کار رفته در تشخیص اختلالات عصبی شامل هماتولوژی و بیوشیمی، تجزیه و تحلیل سم (به ویژه میزان سرب خون)، تصویر تشخیصی (رادیوگرافی، CT، MRI)، PCR و سرولوژی برای بیماری‌های عفونی مانند bornavirus و Chlamydia، electroencephalograms (ثبت مداوم فعالیت الکتریکی کورتکس مغز) و الکترومایوگرام (برای تشخیص بیماری‌های سلول‌های عصبی حرکتی بدن، ریشه‌های عصب شکمی، شبکه‌های عصبی، اعصاب جانبی، مفاصل عصبی عضلانی و فیبرهای عضلانی بکار می‌رود) هستند.

 

 

 

 

 

 

در این مقاله همه چیز در خصوص اختلالات عصبی پرندگان زینتی بررسی شد.

جهت دریافت اطلاعات رایگان بیشتر به وبسایت و پیج ما مراجعه کنید.

 

 

 

 

 

تذکر مهم : این مطلب برگرفته از کتاب طب خرگوش است. نکته قابل توجه این است که تشخیص و درمان هر بیماری ای الزاما بر عهده دامپزشک است. و درمان های نامبرده شده در مقالات وبسایت صرفا جهت آشنایی افراد با برخی مطالب ابتدایی است. بدیهی است که کلینیک و سایت روژان پت هیچ گونه مسئولیتی در خصوص انجام اعمال خودسرانه افراد ندارد.جهت دریافت اطلاعات بیشتر درمورد منابع ما به این مقاله مراجعه کنید.

 

 

 

 

بهترین کلینیک دامپزشکی تهران کجاست؟

 

کلینیک دامپزشکی روژان

۰۹۱۲۹۲۶۳۰۵۵- ۷۷۴۶۱۳۶۸-۰۲۱