کلینیک دامپزشکی روژان

ناهنجاری های تخمدان در پرندگان

ناهنجاری های تخمدان در پرندگان

 

در این مقاله ناهنجاری های تخمدان در پرندگان بررسی خواهد شد:

ناهنجاری‌های مادرزادی

ناهنجاری‌های مادرزادی شامل آترزی مادرزادی، کیست تخمدان راست و کیست مادرزادی می‌باشند. تمام جنین‌های اولیه دارای تخمدان‌ها و اویداکت دو طرفه هستند اما، در بیشتر پرندگان، رشد تخمدان سمت راست و مجرا بعد از سه ماهه اول انکوباسیون مهار می‌شوند. این برای kiwis و بسیاری از رپتورها داشتن دو تخمدان طبیعی است (kiwis ها دو تخمدان و یک اویداکت دارند، رپتورها دو تخمدان و دو اویداکت دارند.) تخمدان‌ها و اویداکت سمت راست گاهی اوقات در گونه‌هایی (مانند طوطی‌ها) دیده می‌شوند که به طور معمول فقط یک تخمدان چپ و اویداکت دارند. کیست‌های مادرزادی تخمدان در باجریگارها و قناری شایع هستند.

اوفوریت

اتیولوژی

اوفوریت عفونی می‌تواند از هر انتشار هماتوژن یک باکتری (به عنوان مثال گونه سالمونلا و میکوباکتریا)، عفونت قارچی یا ویروسی (به عنوان مثال ویروس هرپس)، یا از ساکولیتsaculitisهوای مجاور یا پریتونیتperitonitis گسترش یابد. اوفوریت غیر عفونی ممکن است با پارگی فولیکول‌ها و اکستروژن زرده به داخل استروما تخمدان یا اثر برخی سموم ایجاد شود (به عنوان مثال آفلاتوکسیکوز).

ارائه بالینی

اوفوریت عفونی اغلب بخشی از یک بیماری سیستمیک است و بسیاری از پرندگان ضعف عمومی، بی حالی و کاهش وزن را ارائه می‌دهند. در موارد خفیف تر ممکن است مشکل ناباروری وجود داشته باشد یا مرگ‌های جنینی افزایش یابند.

تشخیص

هماتولوژی معمولاً لکوسیتوز را نشان می‌دهد. مایع سلومیک آزاد ممکن است توسط سونوگرافی تشخیص داده شود و باید برای سیتولوژی و کشت ارسال شود. آندوسکوپی ممکن است رنگ یا شکل تخمدان غیر طبیعی داشته باشد، اغلب هموراژیک است و فولیکول‌ها غیر طبیعی هستند.

تخمدان پرندگان مبتلا با اوفوریت غیر عفونی ممکن است بزرگ، با چند نقطه زرد کانونی با اندازه‌های مختلف به نظر برسد، یا زخم‌های واضح روی پارانشیم تخمدان وجود دارد.

درمان

درمان ضد میکروبی نیز نشان داده می‌شود. در صورت امکان، فولیکول آبسه شده باید تخلیه شود. کاملاً مراقب باشید سلوم آلوده نشود. تخمدان برداری جزئی یا کامل ممکن است برای آلودگی مزمن و فولیکول‌های caseated مورد نیاز باشد.

کیست‌های تخمدان

اتیولوژی

کیست تخمدان ممکن است مادرزادی (به بالا مراجعه کنید) یا اکتسابی باشد، برای نمونه ثانویه تا نئوپلازی یا اوفوریت آن‌ها به ندرت عملکردی هستند، یعنی هورمون‌ها را ترشح می‌کنند.

ارائه بالینی

اگر کیست‌ها کوچک باشند، ممکن است هیچ علائم بالینی وجود نداشته باشد. کیست‌های بزرگ ممکن است باعث بزرگ شدن سلومیک و تنگی نفس شوند (از طریق فشرده سازی کیسه‌های هوا). بعضی از پرندگان زور می‌زنند که گاهی اوقات یک پرولاپس کلوآکی را در بر دارد.

تشخیص

این بر اساس سونوگرافی، آندوسکوپی و سلوتومی اکتشافی می‌باشد. سونوگرافی به طور ویژه در تشخیص مایع آزاد (مانند پریتونیت زرده یا آسیت) از مایع درون کیست یا کیست‌ها مفید است. آسپیراسیون کیست معمولاً مایعی شفاف و کاه رنگ با سلولی بودن کم را ایجاد می‌کند.

سیستم قلبی_عروقی پرندگان زینتی
ادامه مطلب

مدیریت

تخمدان برداری (به صورت جزئی یا کامل) به دلیل عروق پیچیده تخمدان به سختی با موفقیت روبرو می‌شود. این کار نباید بدون بزرگنمایی خوب انجام شود (به عنوان مثال یک میکروسکوپ عملکردی).

هورمون درمانی برای کاهش یا برطرف شدن کیست تخمدان در پرندگان پیشنهاد شده است و یک گزینه درمانی غیر تهاجمی را ارائه می‌دهد. با این حال، فرض می‌شود که کیست‌ها عملکردی هستند و ثانویه تا فرآیندهای بیماری‌های دیگر نیستند (نئوپلازی، اوفوریت). با این حال، این آگونیست های GnRH ممکن است در کاهش فعالیت تخمدان و تشکیل کیست‌های جدید نقش داشته باشند.

از آنجا که حل و فصل طولانی مدت این شرایط برای دست یابی به آن دشوار است، مهم است که به طور منظم بیماران را برای عود نظارت کنید.

نئوپلازی

تعریف / بررسی اجمالی

تومورهای تخمدان شامل تومورهای سلول گرانولوزا، کارسینوم تخمدان، کارسینوماتوز، دیسژرمینوما، آرنوبلاستوما و تراتوما می‌باشند.

ارائه بالینی

اگر تومور کوچک باشد، ممکن است هیچ علائم بالینی وجود نداشته باشد. تومورهای بزرگ ممکن است باعث بزرگ شدن سلوم و تنگی نفس (از طریق فشرده سازی کیسه‌های هوا) شوند. ممکن است احتباس تخم و اویداکتی تحت تأثیر قرار گیرند.

نکروپسی مرغ کاکادو کیست تخمدان ثانویه تا نئوپلازی تخمدان را نشان می‌دهد.

 نکروپسی مرغ کاکادو کیست تخمدان ثانویه تا نئوپلازی تخمدان را نشان می‌دهد.

 

نکروپسی یک باجریگار کیست بزرگ تخمدان را نشان می‌دهد.

نکروپسی یک باجریگار کیست بزرگ تخمدان را نشان می‌دهد.

تومورهای سلول گرانولوزا (و احتمالاً سایر تومورهای مجاری تولیدمثل) ممکن است عملکردی باشند و باعث افزایش میزان هورمون پلاسما شوند. این می‌تواند نتیجه تغییرات هورمونی (به عنوان مثال پلی استوتیک [مدولاری] هیپراستوز) باشد.

تشخیص

تصویربرداری تشخیصی (سونوگرافی و رادیوگرافی) به شناسایی حضور تومور کمک می‌کند. تأیید توسط آندوسکوپی یا نمونه برداری جراحی است.

مدیریت

تورم زدایی با جراحی یا برداشتن تخمدان کامل درمان مناسب است اما از نظر فنی بسیار چالش برانگیز است، و اگر حذف کامل حاصل نشود با احتمال زیاد با عود همراه است. شیمی درمانی کمکی ممکن است در کنترل این عود کمک کند.

در این مقاله ناهنجاری های تخمدان در پرندگان بررسی شد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

وبسایت و اینستاگرام ما را دنبال نمایید

به روز ترین کلینیک دامپزشکی تهران، کلینیک دامپزشکی روژان

۰۹۱۲۹۲۶۳۰۵۵- ۷۷۴۶۱۳۶۸-۰۲۱

طب پرندگان زینتی

قبل از انجام هرگونه اقدام با دامپزشک خود مشورت نمایید؛ادمین و سایت روژان پت هیچگونه مسئولیتی در قبال اقدامات خودسرانه و عواقب ناشی از آن ندارد.