کلینیک دامپزشکی روژان
بلوغ جنسی خرگوش

بلوغ جنسی خرگوش

جنسیت، سن و بلوغ جنسی

تعیین جنسیت خرگوش‌ها (به­ویژه زمانی که نابالغ باشند و به تنهایی زندگی کنند) دشوار است؛ بنابراین نمی‌توان مقایسه­ای انجام داد. تعیین جنسیت نوزادان نسبت به حیوانات ۴ تا ۶ هفته­ای آسان­تر است. مشخص کردن جنسیت خرگوش‌های بالغ معمولاً آسان است زیرا بیضه‌های خرگوش نر آویزان هستند. سر خرگوش‌های نر بزرگ‌تر از خرگوش‌های ماده است. نرهای اخته­نشده و بالغ پوست ضخیمی (به­ویژه در اطراف پس گردن و پشت) دارند. خرگوش‌های ماده معمولاً غبغب دارند که یک ویژگی مشخص برای تعیین جنسیت آن­ها است و البته نرها نیز یک غبغب خاص دارند. فشار بر روزنه آلت باعث برعکس شدن penis یا vulva می‌شود. در ابتدا Vulva شبیه penis ولی کوچک‌تر به نظر می‌رسد، دایره­واری کمتری دارد و به نسبت نرها که آلتشان شکاف دایره­ای دارد، روزنه شکاف­ مانندی دارند. بیضه‌ها در هفته ۱۰ تا ۱۲ آویزان می‌شوند ولی در دوره بیماری یا گرسنگی ممکن است به شکم برگردند.

گزارش‌های متناقضی در مورد انتظارات زندگی خرگوش‌ها وجود دارد. جیلت (۱۹۹۴)، ۵ تا ۷ سال را مدت حیات خرگوش‌ها ذکر کرده و البته اظهار داشته است که آن‌ها می‌توانند تا ۱۵ سال  زندگی کنند. بسیاری از خرگوش‌های خانگی بیش از ۷ سال زندگی می‌کنند و تا ۱۱-۱۲ سال نیز زنده می­مانند­ اما بیماری‌های پیری در این گروه سنی شایع است. با افزایش در دسترس بودن مراقبت‌های دامپزشکی، انتظارات زندگی بالاتر می‌رود.

تعیین سن زندگی خرگوش‌ها با هر دقتی، دشوار است. خط epiphyseal در دشت نی تقریباً در ۹ ماهگی پنهان می‌شود. Epiphyses مهره کمری دیرتر پنهان می‌شود. می‌توان محاسبه خطوط adhesion در ناحیه periosteal فک زیرین را برای خرگوش‌های بالغ از طریق معاینه دقیق بیمارستانی انجام داد (هندرسون و باون، ۱۹۷۹) ولی در طول مدت زندگی این امر امکان­پذیر نیست. دندان‌های شیری در بدو تولد فرو ریخته و تنها معیار ارزیابی سن در مدت­زمان معاینه بالینی، اندازه و ظاهر خرگوش است که البته بر اساس گونه و وضعیت سلامت و تجربه تعیین می­شوند. ناخن‌های خرگوش تا زمانی که بالغ نشود از خز بیرون نمی‌زنند (ساندفورد، ۱۹۹۶) اما این سن بر اساس اندازه و گونه فرق می‌کند.

بررسی perineum خرگوش
ادامه مطلب

Fanciers را می‌توان با معیار سن و لمس گوش‌ها به دست آورد که در خرگوش‌های جوان نرم بوده ولی با افزایش سن زمخت می‌شوند (سمدفورد، ۱۹۹۶). احتمالاً خرگوش‌های اصیل حلقه‌هایی دور زانوهایشان دارند که در آن سن خرگوش ثبت شده است. بلوغ گونه‌های کوچک‌تر در ۴ تا ۵ ماهگی است و بلوغ خرگوش‌های بزرگ‌تر در ۵ تا ۸ ماهگی رخ خواهد داد (دانلی، ۱۹۹۷).

نرها دیرتر از ماده‌ها به بلوغ می‌رسند؛ بنابراین ماده‌های نابالغ که با برادرهایشان زندگی می‌کنند (با اینکه نرها با آن‌ها جفت­گیری می‌کنند)، بعید است باردار شوند. مسلماً، اگر بارداری اتفاق بیفتد، در این مرحله این دو جنس باید خنثی یا جدا شوند.

در این مقاله همه چیز در خصوص بلوغ جنسی خرگوش بررسی شد.

جهت دریافت اطلاعات رایگان بیشتر به وبسایت و پیج ما مراجعه کنید.

بهترین کلینیک دامپزشکی تهران کجاست؟

کلینیک دامپزشکی روژان

۰۹۱۲۹۲۶۳۰۵۵- ۷۷۴۶۱۳