کلینیک دامپزشکی روژان
معاینه پرندگان

معاینه از راه دور پرندگان

در این مقاله معاینه از راه دور پرندگان بررسی خواهد شد:

 

معاینه از راه دور پرندگان

با این که دریافت سابقه باید قبل از گرفتن پرنده انجام گیرد ولی پزشک باید از این زمان استفاده نموده و بینش‌هایی در مورد پرنده و سلامتی وی از طریق مشاهده دقیق پرنده، قفس و چکیده‌های آن بدهد.

پرنده

  • بسیاری از پرندگان صرف نظر از چگونه بیمار شدنشان، برای بار اول که به اتاق معاینه برده می‌شوند، در صدد پنهان سازی علائم بالینی هستند.

این تلاش آن‌ها به ندرت طول می‌کشد و معمولاً فقط یک یا دو دقیقه است. باید از ایجاد مزاحمت برای پرنده اجتناب ورزید مگر اینکه تثبیت شوند در غیر این صورت علائم بالینی مهم ممکن است نادیده گرفته شوند.

  • باید تنفس پرنده رامشاهده کرد.

زمانی که پرنده در قفس موجود در اتاق معاینه ساکن شد، تنفس نباید با دهان باز، جوش زدن دم یا تلاش تنفسی مشخصی باشد. نباید در تنفس نویز صدا دار وجود داشته باشد. وجود این علائم برای پزشک باید هشداری مبنی بر احتمال اختلال تنفسی باشد و باید حین گرفتن پرنده بسیار با احتیاط عمل کند.

  • به حالت پرنده نگاه کنید.

بسیاری از پرندگان بیمار هیپوترمیک بوده و در صدد حفظ گرمای بدن و انرژی‌شان از طریق باد کردن پرهایشان، نشستن و خواب زیاد هستند. این علائم معمولاً اشاره به “جستجوی پرنده بیمار” دارند ولی همه پرندگان بیمار این علائم را بروز نمی‌دهند. شواهد مربوط به افتادگی بال، لنگیدن یا بی میلی نسبت به تحمل وزن روی یک پا نشان دهنده مشکل اسکلتی عضلانی است. ناهنجاری‌های ستون فقرات معمولاً از طریق نشستن غیر نرمال روی دم تشخیص داده می‌شوند. موقعیت قائم با ایستادن به شکل پاهای گشاد می‌تواند حاکی از چسبندگی تخم یا ضایعات اشغال کننده فضا در سلوم باشد. پرندگانی که هر دو بال را دور از بدن نگه می‌دارند و نفس نفس می‌زنند، معمولاً استرس گرمایی دارند.

  • پرهای زینتی را معاینه کنید.

در حالت نرمال باید براق و آراسته و تمیز باشند. پرهای کثیف یا آشفته می‌تواند حاکی از این باشد که پرنده خودش را به دلایلی آراسته نمی‌کند یا دیسروفی پر وجود دارد. پرهای بی رنگ شده می‌توانند نمایان گر بیماری‌های مختلفی مانند بیماری پر و منقار طوطی سان (PBFD)، بیماری حاد کبدی، نگهداشتن بیش از حد در دست با دست‌های چرب یا سو تغذیه باشد.

  • خارج شدن مدفوع پرنده را ببینید.

به دنبال علائم زور زدن یا بد شکل بودن بوده و به نفخ همراه گوش کنید.

  • رفتار پرنده را مشاهده کرده و نحوه رام شدن پرنده را بررسی نموده

و هرگونه بروز رفتار جنسیتی آشکار نسبت به صاحب پرنده یا افراد دیگر حاضر در اتاق را ارزیابی کنید. نحوه تعامل صاحب پرنده با پرنده را تماشا کنید چرا که سرنخ‌های ارزشمندی در مورد روابط در خانه می‌دهد.

فلج عضلانی یا از کار افتادگی دو طرفه پرندگان زینتی
ادامه مطلب

در این مقاله معاینه از راه دور پرندگان بررسی شد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

وبسایت و اینستاگرام ما را دنبال نمایید

به روز ترین کلینیک دامپزشکی تهران، کلینیک دامپزشکی روژان

۰۹۱۲۹۲۶۳۰۵۵- ۷۷۴۶۱۳۶۸-۰۲۱

طب پرندگان زینتی

قبل از انجام هرگونه اقدام با دامپزشک خود مشورت نمایید؛ادمین و سایت روژان پت هیچگونه مسئولیتی در قبال اقدامات خودسرانه و عواقب ناشی از آن ندارد.