کلینیک دامپزشکی روژان
علائم پر شدن کیسه مقعدی سگ

علائم پر شدن کیسه مقعدی سگ

علائم پر شدن کیسه مقعدی سگ یکی از بیماری‌هایی که بسیاری از صاحبان حیوانات به آن ناآگاه هستند، مشکل مسدود شدن کیسه‌های مقعدی است. کیسه مقعدی سگ شامل دو غده می‌شود، که در انتهای مقعد قرار دارد. غده مقعدی در تسخیر فعالیت‌های گوارشی حیوان به آن کمک می‌کند. زمانی این کیسه‌ها مشکل ساز می‌شوند که پر شده باشند یا بر اثر عواملی ملتهب شوند.

 کیسه مقعدی سگ در کدام قسمت بدنش قرار دارد؟

کیسه‌های مقعدی سگ کیسه‌های بسیار کوچکی هستند که در اطراف مقعد سگ قرار گرفتند. این کیسه‌ها حاوی غده‌های چربی و عرق هستند. و مایع بد بویی می سازند. مایع تولید شده توسط کیسه های مقعدی، در این کیسه ها ذخیره و توسط مجراهای کوچکی در مقعد تخلیه می شوند.

کیسه مقعدی سگ به نام غدد مقعدی هم نامیده می‌شود. این غده‌ها به شکل دانه‌های انگور هستند. و مایعی از خود ترشح می‌کنند، که برای نشانه گذاری قلمرو آنها استفاده می‌شود. و دفع را سهولت می‌بخشد.

در حیواناتی که در منزل نگهداری می‌شوند این مایع برای علامت گذاری استفاده نمی‌شود. و انباشتگی این ماده موجب بیماری و ناراحتی حیوان شما می‌شود.

پیشگیری از پر شدن کیسه مقعدی سگ:

برای پیشگیری از پر شدن کیسه مقعدی سگ و حفظ سلامت گوارش حیوانتان، رژیم غذایی مناسب و دارای فیبر کافی، همچنین فعالیت فیزیکی منظم، ارائه آب کافی و مدیریت استرس حیوانتان بسیار مهم است. چنانچه حیوان شما هر مشکل گوارشی ای پیدا کرد باید هر چه سریع تر به دامپزشک مراجعه کنید.

علائم پر شدن کیسه مقعدی سگ:

 • در فواصل طولانی ای مدفوع می کند.
 • افسرده و بی حال به نظر می رسد.
 • برای تسکین دردش، شروع به خاراندن و گاز گرفتن ولیسیدن اطراف مقعد می کند.
 • سگ، پشتش را به زمین می کشد.
 • دم خود را کمتر تکان می دهند و نمی گذارد دمش را لمس کنید.
 • پشت سگ، بوی ماهی می دهد.
 • تورم و التهاب اطراف مقعد دیده می شود.

چگونه و چه زمانی کیسه مقعدی سگ را تخلیه کنیم؟

چگونگی و زمان تخلیه کیسه مقعدی سگ به ویژگی های سگ وابسته است. در برخی موارد شاید نیاز باشد صاحب سگ یکبار اقدام به تخلیه کیسه مقعدی سگ کند. یا اینکه ممکن است هر سه الی شش ماه یکبار نیاز به تخلیه کیسه مقعدی سگ باشد.

استفاده از فیبر بیشتر در رژیم غذایی حیوان به دفع خودبخودی مایع این کیسه بسیار کمک می کند. اما اگر نیاز است به صورت دستی تخلیه شود لازم است، از یک دامپزشک کمک بگیرید. لکن اگر تمایل دارید خودتان این کار را انجام دهید( با آنکه توصیه نمی شود و ممکن است به حیوانتان آسیب بزنید).

ریزش مو سگ
ادامه مطلب

به نکات زیر توجه کنید:

 1. از دستکش لاتکس برای یکی از دست های خود استفاده کنید.
 2. با یک دست دم را بالا نگه دارید. و کیسه مقعدی را پیدا کنید.
 3. انگشت سبابه و شست خود را دو طرف و کمی پایین تر از مقعد قرار دهید.
 4. اگر کیسه مقعدی را لمس می کنید به معنای پر شدن آن است.
 5. این کیسه ها را فشار ندهید. با یک حرکت بالا و به سمت داخل کیسه مقعدی سگ را تخلیه کنید.
 6. اگر مایع تخلیه نشد، دوباره این کار را در زاویه دیگری انجام دهید. ممکن است نیاز باشد چند بار این کار را کنید.

درمان التهاب و مسدودی کیسه مقعدی سگ:

اگر کیسه مقعدی سگ در زمان مناسب تخلیه نشود، باعث ایجاد آبسه می شود. علائم آبسه شامل؛مدفوع خونی یا دردناک بودن دفع است.آبسه ها معمولا در اطراف مقعد حیوان هستند. و در صورت ترکیدن آنها مقداری چرک زرد به همراه خون بیرون می آید.

درمان معمولاً به دو صورت دارویی و فیزیکی است. درمان فیزیکی با فشار آوردن به آبسه های کیسه مقعدی و ترکاندن و تخلیه آنها همراه است. اگر عفونت انتشار پیدا کند، درمان تنها با خارج کردن کیسه مقعدی سگ امکان پذیر است.که این عمل درد بسیاری دارد.

درمان در روش دارویی با استفاده از تجویز آنتی بیوتیک هایی که معمولا خوراکی هستند، انجام می شود.و در موارد حاد از آنتی بیوتیک تزریقی استفاده می شود.

سخن پایانی:

علائم و نشانه های پر شدن کیسه مقعدی حیوانتان به شما کمک می کند تا بتوانید به موقع این کیسه را تخلیه کنید و از مشکلات جدی تر پیشگیری کنید. اما توجه داشته باشید که این علائم با توجه به نژاد و ویژگی های سگ شما می تواند متفاوت باشد.و توجه داشته باشید تغییر در وضعیت دسشویی سگ نیز می تواند نشانه پر شدن کیسه مقعدی باشد.

 

 

 

 

در این مقاله همه چیز در خصوص علائم پر شدن کیسه مقعدی سگ بررسی شد.

جهت دریافت اطلاعات رایگان بیشتر به وبسایت و پیج ما مراجعه کنید.

 

 

 

 

بهترین کلینیک دامپزشکی تهران کجاست؟

 

کلینیک دامپزشکی روژان

۰۹۱۲۹۲۶۳۰۵۵- ۷۷۴۶۱۳۶۸-۰۲۱