کلینیک دامپزشکی روژان

دندون قروچه عروس هلندی

عروس هلندی ها به علل کاملا متفاوت منقار خود را به هم می سایند! زمانی که یک پرنده منقار خود را به هم می ساید، رفتاری کاملا طبیعی بروز می دهد. درواقع در اصطلاح عامیانه به سایش منقار عروس هلندی، دندون قروچه میگویند. این رفتار به سادگی به این معنی است که آنها راضی و کمی خواب آلود میباشند! بنابراین، لازم نیست نگران باشید که چرا حیوان خانگی شما در شب صداهایی ایجاد می کند. آنها معمولا فقط آماده می شوند تا کمی بخوابند.

اما گاها دندان قروچه عروس هلندی ها علل دیگری دارد که در این مقاله به بررسی آنها خواهیم پرداخت.

دندون قروچه عروس هلندی معمولاً به دلیل موارد زیر اتفاق می‌افتد:

رشد غیرطبیعی منقار:

یکی از دلایل اصلی دندون قروچه عروس هلندی، رشد غیرطبیعی منقار پرنده می‌باشد. منقار عروس هلندی در حالت طبیعی به طور مداوم در حال رشد میباشد و برای جلوگیری از رشد بیش از حد، باید توسط عروس هلندی جویده شود. اگر عروس هلندی شما به اندازه کافی جویدن نداشته باشد، منقار او بیش از حد رشد می‌کند و باعث دندون قروچه میگردد.

کمبود برخی مواد معدنی:

مواد معدنی مانند کلسیم و فسفر برای رشد و سلامت منقار عروس هلندی ضروری میباشند. اگر عروس هلندی شما کمبود مواد معدنی داشته باشد، منقار او به طور صحیح رشد نخواهد کرد و باعث دندون قروچه میگردد.


استرس:

استرس نیز می‌تواند باعث دندون قروچه عروس هلندی گردد. اگر عروس هلندی شما دچار استرس باشد، ممکن است شروع به جویدن منقار خود کند که منجر به دندون قروچه میگردد.

چرت و خواب:


وقتی طوطی خانگی بعد از بازی و تغذیه برای چرت یا خوابیدن آماده می شود، ممکن است متوجه سر و صدای خاصی شوید. برای اکثر طوطی ها، این صدا کمی خراش مانند خواهد بود. هرچند که برخی از آنها پر سر و صداتر می شوند. اگر تازه صاحب یک طوطی خانگی شده اید، ممکن است این صدا را بشنوید و احساس کنید که مشکلی وجود دارد.

طوطی معمولاً قبل از چرت یا خواب شبانه، منقار خود را به هم می ساید تا نشان دهد که راضی و خوشحال میباشد. این صوت، صدایی آرام است و ممکن است عجیب یا دردناک به نظر برسد. اما نشانه یک واکنش طبیعی نسبت به رضایت و خوشحالی پرنده از محیط اطراف میباشد.

بیماری های التهابی عفونی پرندگان زینتی
ادامه مطلب

خوشحالی:


در حالی که سایش منقار به همدیگر ممکن است گاهی اوقات کمی عجیب به نظر برسد، با این حال جای نگرانی نمیباشد. اغلب طوطی ها وقتی خسته یا راضی میباشند منقار خود را به همدیگر‌ می سایند. وقتی آن ها این کار را انجام می دهند، نباید نگران باشید. این صوت، صدای معمولی پرنده خانگی شما است و فقط نشان می دهد که طوطی خانگی تان شاد و آرام میباشد.

حتی تحقیقاتی نشان می دهند که این رفتار، راه خوبی برای طوطی ها برای کمک به زیبا نگه داشتن منقارشان است. سایش منقارها ممکن است فشار کافی را برای طوطی ایجاد کند تا در مقایسه با برخی از روش های دیگر، منقار خود را بهتر کوتاه نگاه دارد و احساس بهتری داشته باشد. اما در بیشتر موارد، این رفتار زمانی رخ می‌ دهد که پرنده خانگی تان در وضعیتی شاد و آرام است.

برای جلوگیری از دندون قروچه عروس هلندی، نکات زیر را رعایت نمایید:

  1. اسباب بازی‌های جونده مناسب برای عروس هلندی خود تهیه نمایید. این اسباب بازی‌ها به عروس هلندی شما کمک می‌کند تا منقار خود را به طور طبیعی ساییده و کوتاه نماید.
  2. از یک رژیم غذایی متعادل و کامل برای عروس هلندی خود استفاده نمایید. این رژیم غذایی باید حاوی مقدار کافی مواد معدنی مانند کلسیم و فسفر باشد.
  3. تا حد امکان محیط آرام و بدون استرسی را برای عروس هلندی خود فراهم نمایید.
  4. اگر متوجه شدید که عروس هلندی شما دچار دندان قروچه است، باید به یک دامپزشک مراجعه نمایید.
  5. دامپزشک می‌تواند علت دندان قروچه را تشخیص دهد و درمان مناسب را توصیه نماید.

سخن پایانی

در برخی موارد، دندون قروچه عروس هلندی ممکن است به دلیل مشکلات پزشکی جدی‌تر مانند بیماری کبد یا کلیه رخ دهد. اگر عروس هلندی شما دچار دندون قروچه همراه با علائم دیگری مانند بی‌حالی، کاهش وزن یا تغییر در اشتها است، باید فوراً به یک دامپزشک مراجعه کنید تا عروس هلندی بطور کامل مورد معاینه و بررسی قرار گیرد.

وبسایت و اینستاگرام ما را دنبال نمایید

به روز ترین کلینیک دامپزشکی تهران، کلینیک دامپزشکی روژان

۰۹۱۲۹۲۶۳۰۵۵- ۷۷۴۶۱۳۶۸-۰۲۱

قبل از انجام هرگونه اقدام با دامپزشک خود مشورت نمایید؛ادمین و سایت روژان پت هیچگونه مسئولیتی در قبال اقدامات خودسرانه و عواقب ناشی از آن ندارد.