کلینیک دامپزشکی روژان
توکسوپلاسموز سگ

توکسوپلاسموز سگ‌ها

توکسوپلاسموز سگ‌ها

Toxoplasma gondi در سگ و گربه عامل بیماری شناخته شده است.

نقش بیماری زائی

این انگل در سلول‌های مختلف بدن رشد می‌کند، مثل سلول‌های عضلانی، سلول‌های پارانشیمی کبد، سلول‌های مجاری ریوی، سلول‌های اپیتلیال و لکوسیت‌های خون و باعث جراحاتی در این قبیل سلول‌ها می‌شود.

توکسوپلاسموز از طریق جفت حیوانات ماده آلوده به فرزندان آن‌ها منتقل شده است. در بعضی مواقع در خانم‌ها و بچه‌ها همزمان با شیوع بیماری در سگ‌های منزل توکسوپلاسموز حادث شده است. و وجود عامل بیماری در ریتین و لوزه‌ها، روده‌ه، سکوم، کلیه‌ها و قرحه‌های معدی انسان نشان می‌دهد که توکسوپلاسموز حاد به وسیله سگ‌ها به انسان منتقل می‌شود و در حقیقت سگ‌ها مخزن انگل محسوب می‌شوند و این امر از لحاظ بیماری شناسی و بهداشت انسانی حائز اهمیت است.

نشانی‌های بیماری

نشانی‌های بالینی بیماری عبارتست از.

بی‌اشتهائی، ضعف، افسردگی، لاغری مفرط، سرفه، استفراغ، تنگی نفس، تب، لرزش همراه با حساسیت، افسردگی شدیف فلج و ناراحتی‌های عصبی و تولد ناگهانی توله و سقط جنین، بثورات پوستی زودگذر روی شکم و فضای میانی ران‌ها ممکن است حادث شود. در بعضی موارد در کالبدگشائی، پنومونی، آنسفالومیلیت، قرحه و تورم قسمت مرکزی کبد، زخم در مخاطات دهان و معده و روده
لمقادنیت، هیدروتوراکس و ذات‌الجنب مشاهده می‌شود.

این جراحات ممکن است با جراحات کالبدگشائی بیماری سگ‌های جوان تورم کبد عفونی سگ‌ها. دیگر بیماری‌ها توأماً مشاهده گردد. در مواردی که میوکاردیت و آنسفالئمیلیت حادث می‌شود مرگ ناگهانی فرا می‌رسد. توله‌ها ممکن است از بدو تولد به این بیماری مبتلا باشند و تدریجاً نشانی‌های بیماری در طی ماه‌ها بعد از تولد در آن‌ها پیشرفت کند. در توله‌ها در ۷۵ درصد موارد بیماری کشنده است به طوری‌که در اغلب لانه‌ها در این قبیل موارد مشاهده می‌کنیم که سگ‌ها تلف شده‌اند.

سالک سگ
ادامه مطلب

از آنجایی که گربه‌های بیمار در باغچه‌ها مدفوع خود را دفع می‌نمایند بهتر است زن‌های آبستن دست و پایشان به خاک باغچه‌ها آلوده نشود زیرا در بسیاری موارد آلودگی به توکسوپلاسموز به این طریق در زن‌های آبستن مشاهده شده و سبب سقط جنین در آن‌ها گردیده است.

 

تشخیص

تشخیص بیماری توکسوپلاسموز بر مبنای مرگ و میر توله‌ها بخصوص در آن‌هائی که با ناراحتی‌های عصبی و گوارشی می‌میرند استوار است و به منظور انجام آزمایش‌های سرولوژیک لازم است. مقدار cc4 از سرم دام‌های مظنون را به آزمایشگاه ارسال داریم امتحان آزمایشگاهی ترشحات جراحات داخلی ممکن است در کشت و امتحان میکروسکوپی انگل عامل بیماری را به آشکار گذارد و بیماری را مشخص نماید.

درمان

به منظور درمان بیماری در سگ‌ها و گربه‌ها از Sulfadiazineاستفاده می‌نمایند و چون Darpaprimبا این دارو اثر سینرژیک دارد. علی هذا تجویز توأم آن‌ها می‌توان نافع باشد و نتایج درمانی خوبی را به دنبال داشته باشد.

بدیهی تجویز دارو باید حتما توسط دامپزشک انجام مگیرد. از مصرف خودسرانه هرگونه دارو بپرهیزید.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

وبسایت و اینستاگرام ما را دنبال نمایید

به روز ترین کلینیک دامپزشکی تهران، کلینیک دامپزشکی روژان

۰۹۱۲۹۲۶۳۰۵۵- ۷۷۴۶۱۳۶۸-۰۲۱

راهنمای پرورش، نگه‌داری و بیماری های متداول سگ و گربه، (بازنویسی کتاب آقای دکتر اوحدی نیا توسط آقای دکتر احمدرضا الهیار ترکمن)

قبل از انجام هرگونه اقدام با دامپزشک خود مشورت نمایید؛ادمین و سایت روژان پت هیچگونه مسئولیتی در قبال اقدامات خودسرانه و عواقب ناشی از آن ندارد.