کلینیک دامپزشکی روژان

انواع لاک پشت خانگی

انواع لاک پشت خانگی

لاک پشت جعبه‌ای

گونه لاک پشت خانگی جعبه‌ای یا Box Turtle ظاهری با لاک بزرگ و پاهای بدون پره دارند. لاک بزرگ این امکان را به او می‌دهد تا سر و پاهای خود را در مواقعی که احساس خطر می‌کند کاملاً درون آن ببرد. این گونه تا ۱۵ سانتی‌متر رشد می‌کند و بطور معمول بین ۲۰ تا ۴۰ سال طول عمر خواهد داشت.

محیط زندگی


آنها از انواع لاک پشت‌های خشکی به شمار می‌روند و برای نگهداری نیازی به تراریوم یا آکواریوم ندارند. توصیه میگردد در محل نگهداری‌اش یک حوض آب کوچک قرار دهید. از او می‌توانید داخل و خارج از خانه نگهداری نمایید.

همه انواع لاک پشت ها به یک منبع نور که دارای طیف کاملی از نور خورشید باشد، نیاز دارند. این لامپ باید دارای نورهای فرابنفش A و فرابنفش B باشد تا نیاز به نور خزندگانی که داخل خانه زندگی می‌کنند را رفع نمایند.

مراقبت و نگهداری


دمای نگهداری گونه جعبه‌ای باید بالای ۱۶ درجه سانتیگراد باشد.اگر شب‌ها هوا سرد می‌شود یک منبع گرما یا بخاری را در کنار قفس آنها بگذارید. کف قفس لاک پشت جعبه‌ای را با مخلوطی از خاک برگ، ماسه، خاک گلدان، خزه و قلوه سنگ بپوشانید. برای حفظ رطوبت هر روز محل نگهداری لاک پشت را مه پاشی نمایید. بدون رطوبت کافی امکان ابتلای خزنده خانگی شما به خشکی چشم و مشکلات تنفسی وجود خواهد داشت.

تغذیه


این لاک پشت خانگی همه چیز خوار، رژیم غذایی متنوعی دارد و روزانه نیازمند آب و غذای تازه میباشند. این رژیم باید شامل:

  • حشرات
  • کرم‌ها
  • سبزیجات
  • میوه‌ها

باشد. توصیه میگردد غذا را روی یک سنگ صاف قرار دهید تا حس محیطی طبیعی را برای آنها به وجود بیاورید.


لاک پشت گوش قرمز

علت نامگذاری لاک پشت گوش قرمز یا Red Eared Slider وجود نوارهایی با رنگ قرمز در پشت چشم‌هایش است. آنها بین ۱۵ تا ۳۰ سانتی‌متر رشد می‌کنند و طول عمری تا ۵۰ سال دارند!

محیط زندگی


لاک پشت های گوش قرمز برای راحت بودن نیاز به آکواریوم مجهز به فیلتر تصفیه آب و با حجم ۱۰۰ تا ۲۰۰ لیتر دارند . سطح آب آکواریوم را تا دو برابر طول بدن او تنظیم نمایید. با کمک یک بخاری همیشه دمای آب آکواریوم را میان ۲۴ تا ۳۰ درجه سانتیگراد نگه دارید. یک سکوی ماسه‌ای برای بیرون آمدن از آب برایش بسازید از لامپ‌های UVA و UVB استفاده نمایید.

مراقبت و نگهداری


محفظه نگهداری لاک پشت را در روزهای گرم بیرون از خانه ببرید تا بتواند از نور خورشید استفاده نماید. زمان قرار دادن او در زیر نور آفتاب مطمئن شوید که بخشی از آن در سایه باشد تا در صورت احساس گرما خودش را به زیر سایه برساند.

تغذیه


برای غذا دادن به این گونه از خزنده می‌توانید از غذاهای مخصوص لاک پشت خانگی و سبزیجات خرد شده مانند هویج یا برگ‌ها استفاده نمایید.

لاک پشت ریوز

لاک پشت ریوز یا Reeve’s turtle مانند بقیه خزندگان در اسارت پرورش می‌یابند. زیستگاه اصلی لاک پشت‌های ریوز کشورهای جنوب شرقی آسیا مانند ژاپن و چین میباشد. ریوزها طول عمری نزدیک به ۲۵ سال دارند و تا ۱۵ سانتی‌متر هم رشد می‌کنند. از میان انواع لاک پشت، ریوز مناسب‌ترین انتخاب به عنوان اولین لاک پشت خانگی میباشد. آنها از لمس شدن توسط شما و نوازش شدن لذت می‌برند.

محل زندگی


محل زندگی این خزنده مکان‌هایی مانند برکه‌ها، رودها و تالاب‌ها میباشد. همچنین او جاهای مرطوب مانند زمین‌های کاشت برنج را برای زیستن دوست دارد. در آکواریوم لاک پشت ریوز باید بستری از خاک نرم و گیاهان آبزی مورد نیازش وجود داشته باشد.

مراقبت و نگهداری


آکواریوم باید مجهز به لامپی با طیف کامل نور خورشید و اشعه‌های UVA و UVB باشد. در صورت کمبود UVB حیوان با کمبود ویتامین دی که وظیفه جذب کلسیم را دارد، مواجه خواهد شد. در نتیجه لاک پشت به انواع بیماری‌های مربوط به استخوان و رشد مبتلا میگردد.

میزان رطوبت آکواریوم باید شبیه به زیستگاه‌های مرطوب طبیعی بین ۷۰ تا ۹۰ درصد باشد. برای سنجش این مقدار می‌توانید از یک رطوبت سنج استفاده نمایید. در صورت بی‌توجهی شما در حفظ رطوبت کافی آنها با مشکلات حرکتی، تنفسی، چشمی و … ،مواجه خواهد شد.

تغذیه


لاک پشت ریوز برای سالم ماندن، نیاز به رژیم متنوعی از مواد گیاهی و پروتئینی دارد. آنها در طبیعت از گیاهان، آبزیان، حشرات و کرم‌ها تغذیه می‌کنند. شما می‌توانید برای تغذیه آنها از غذاهای کم چرب پروتئینی لاک پشت و با میزان پروتئین ۳۰ تا۴۰ درصد استفاده نمایید.

همچنین برای تامین کلسیم هفته یک بار از مکمل‌های کلسیم استفاده کنید.

توصیه میگردد از غذا دادن زیاد به ریوزها پرهیز نمایید، چون آنها استعداد زیادی در چاقی دارند.

از دیگر انواع لاک پشت خانگی :

لاک پشت رنگی

لاک پشت رنگی یا Painted turtle گونه ای آبزی از لاک پشت خانگی است که طول آن به حداکثر ۲۵ سانتی متر می رسد. دلیل نامگذاری این گونه، ظاهر رنگارنگ آن ها (سبز، قرمز و زرد) می باشد. در صورت فراهم نمودن شرایط مناسب تا ۲۵ سال می توانند عمر کنند.

مراقبت و نگهداری


شرایط نگهداری از این گونه، مشابه با لاک پشت های گوش قرمز میباشد. تامین ۱۰ تا ۱۲ ساعت روشنایی برای آنها ضروری است.

تغذیه


لاک پشت رنگی همه چیز خوار میباشد و می تواند از انواع ماهی های کوچک، مرغ خورد شده و سبزیجات برگدار تغذیه نمایند.

لاک پشت چوبی

از آن جایی که لاک این نوع لاک پشت خانگی ظاهری چوبی شکل با سایه های مختلف قهوه ای و خرمایی دارد، لاک پشت چوبی یا Wood turtle نامیده شده است. پاهای آن ها قرمز یا زرد میباشند و قطری حدود ۲۳ سانتی متر دارند.

مراقبت و نگهداری


آنها بسیار مقاوم هستند و نگهداری از آن ها راحت می باشد. محفظه ای که لاک پشت را در آن نگهداری می نمایید باید به طول ۲ متر یا بیشتر باشد. کف آن را با سنگ ریزه بپوشانید و یک حوضچه کم عمق وسط محفظه قرار دهید. همچنین وجود یک منبع نور مناسب در این گونه حائز اهمیت است. می توانید چند گیاه غیر سمی را هم اضافه نمایید.

رفتار تهاجمی خرگوش
ادامه مطلب

تغذیه


لاک پشت های چوبی، رژیم غذایی پر پروتئین را ترجیح می دهند. می توانید برای آن ها از کنسرو های مخصوص گربه استفاده نمایید. همین طور استفاده از میوه هایی مانند موز و توت فرنگی در رژیم غذایی این گونه ضروری میباشد.

لاک پشت روسی

لاک پشت های روسی یا Russian turtle یک گونه بسیار مقاوم میباشند که ممکن است بیش از ۱۰۰ سال عمر کنند. قطر بالغین در این گونه تا حدود ۲۵ سانتی متر هم می رسد.

مراقبت و نگهداری


این نوع از انواع لاک پشت خانگی را می توان هم درون آکواریوم و هم در محیط بیرون از خانه نگهداری نمود. اگر قصد دارید که آن را بیرون از خانه نگهداری نمایید، حصاری منحنی و به سمت داخل آماده کنید و مطمئن شوید که حداقل ۲۰ سانتی متر زیر سطح خاک قرار گرفته باشد تا لاک پشت نتواند با کندن و حفاری خاک بیرون بیاید. از آن جایی که زیستگاه بومی این گونه خشکی میباشد، محیطی با رطوبت کم و دمایی بین ۱۶ تا ۳۵ درجه سانتی گراد را ترجیح می دهند.

تغذیه


تلاش کنید همیشه آب تازه و تمیز در اختیار لاک پشت روسی خود قرار دهید چرا که در صورت عدم مصرف آب شیرین کافی، ممکن است اسید اوریک تولید نماید.

سبزیجات با برگ پهن و قاصدک می توانند انتخاب خوبی برای تغذیه این گونه لاک پشت باشند.

لاک پشت می سی سی پی

لاک پشت می سی سی پی یا Mississippi Map Turtle به علت فعالیت زیاد و همچنین توجه کمی که نیاز دارند از محبوب ترین لاک پشت خانگی محسوب میشوند. به دلیل این که به نظر می رسد لاک آن ها دارای باله پشتی میباشد، به این گونه لاک پشت اره ای هم می گویند. طول عمر آن ها معمولا بین ۱۵ تا ۲۰ سال است.

مراقبت و نگهداری


محفظه ای را که برای نگهداری از این گونه انتخاب می کنید باید دارای آب کافی با دمای ۲۱ درجه سانتی گراد برای شنا، گیاهان مناسب و همچنین فضایی برای بیرون آمدن از آب و استراحت کردن باشد. تمیز بودن آب در این گونه اهمیت دارد زیرا ممکن است باعث عفونت انگلی گردد.

تغذیه


نکته جالب در مورد اینگونه از لاک پشت ها این میباشد که فقط در آب غذا می خورند.

سبزیجاتی مانند:

  • کاهو
  • اسفناج
  • جعفری

میوه هایی مانند:

  • سیب
  • توت فرنگی

برای لاکپشت می سی سی پی مناسب اند. همچنین پروتئین های کم چربی مثل سخت پوستان، حشرات، کرم خاکی، حلزون و صدف ها را نیز می توانند مصرف نمایند.

لاک پشت یونانی

لاکپشتهای یونانی یا Greek turtle، در مناطق مختلفی از جمله جنوب اروپا، آسیا و شمال آفریقا زندگی می کنند. الگوی روی لاک آن ها، شبیه به موزاییک یونانی میباشد. این نوع از لاکپشت ها می توانند تا ۱۰۰سال طول عمر داشته باشند.

مراقبت و نگهداری


بهترین محیط برای نگهداری از این خزندگان فضایی باز و آزاد میباشد. آنها باید تا جایی که می توانند در معرض نور خورشید کافی قرار بگیرند. همینطور باید جایی در محیط زندگی آنها وجود داشته باشد که بتوانند در هنگام احساس خطر در آن پنهان شوند.

لاکپشت یونانی علاوه بر آفتاب به نورهای UV هم نیاز دارد. حداکثر دمای مناسب برای نگهداری آنها ۳۷ و حداقل ۲۴ درجه سانتی گراد میباشد. توجه داشته باشید که چند لاکپشت نر از این گونه را در یک محیط در کنار هم قرار ندهید زیرا ممکن است به همدیگر حمله کنند و آسیب بزنند.

تغذیه


رژیم غذایی لاکپشت یونانی متنوع میباشد و شامل انواع غذاها مانند غذای خشک لاکپشت، میوه و سبزیجات تازه است. برای تغذیه او هر چند وقت یکبار از میوه ها استفاده نمایید.

لاک پشت گلی آفریقایی

لاک پشت های گلی آفریقایی یا African sideneck turtle اندازه بین ۱۷ تا ۳۰ سانتی متر و طولی عمری حدود ۵۰ سال دارند.

مراقبت و نگهداری


آنها نیاز به داشتن بستری از خاک در کف محفظه نگهداریشان بر خلاف گونه های قبلی ندارند. اگر می خواهید از یک بستری استفاده نمایید، باید از شن یا سنگ های بزرگ باشد تا لاکپشت نتواند آنها را بخورد. توضیه می گردد چند گیاه هم داخل محفظه اش بگذارید.

این نوع از لاکپشت برای نگهداری توسط افراد مبتدی مناسب نیست زیرا به مراقبت های زیادی نیاز دارد.

تغذیه


رژیم غذایی این گروه از انواع لاکپشت ها باید متنوع باشد. علاوه بر غذاهای خشک مخصوص لاکپشت تجاری، لازم است شامل انواع پروتئین ها (حشرات آبزی، جیرجیرک ها، حلزون ها، ماهی ها، سخت پوستان، کرم خاکی، مرغ پخته شده و قلب گاو) و انواع سبزیجات از جمله اسفناج یا کاهو برگ قرمز، باشد. استفاده از مکمل غذایی کلسیم هم برای حفظ سلامتی آنها ضروری است.

در صورت عدم تغذیه مناسب و کثیفی آب، امکان ابتلای آن ها به انگل و کمبود ویتامین D و کلسیم وجود دارد.

لاک پشت خزری

لاک پشت خزری یا Caspian pond turtle از انواع دوست داشتنی لاک پشت خانگی میباشد که تا ۴۰ سال عمر می کند. متاسفانه جمعیت این گونه در طبیعت به دلیل شکارچیان و همین طور تخریب زیستگاه آن ها در حال کاهش میباشند.

مراقبت و نگهداری


این لاک پشت ها به فضای زیاد، گرما و نور UV نیاز دارند. همچنین برای تمیز نگهداشتن آب محفظه نگهداری آن ها، یک فیلتر قوی توصیه می گردد، تا آب را مرتبا تصفیه نماید. دمای محیط مناسب برای آن ها باید بین ۳۲ تا ۳۷ درجه سانتی گراد باشد.

تغذیه


تغذیه لاک پشت خزری نیز متنوع و شامل انواع غذا های خشک و تازه ( ماهی های کوچک، کرم خاکی، نرم تنان، جیرجیرک، سوسک ها، خرچنگ، قورباغه، میگو و همچنین سبزیجات) میباشد. این گونه هم مانند گونه قبل به مکمل کلسیم احتیاج دارند که می توانید آن را روی غذایشان بپاشید.

در این مقاله انواع لاک پشت خانگی بررسی شد.

وبسایت و اینستاگرام ما را دنبال نمایید

به روز ترین کلینیک دامپزشکی تهران، کلینیک دامپزشکی روژان

۰۹۱۲۹۲۶۳۰۵۵- ۷۷۴۶۱۳۶۸-۰۲۱

قبل از انجام هرگونه اقدام با دامپزشک خود مشورت نمایید؛ادمین و سایت روژان پت هیچگونه مسئولیتی در قبال اقدامات خودسرانه و عواقب ناشی از آن ندارد.