کلینیک دامپزشکی روژان
آزمایش ادرار در خرگوش

آزمایش ادرار در خرگوش

آزمایش ادرار در خرگوش

در این مقاله آزمایش ادرار در خرگوش بررسی خواهد شد:

پیشاب­سنجی (Urinalysis) در جدول ۲.۴ خلاصه شده است. خرگوش‌ها همانند سایر گونه‌های گیاه­خوار، ادرار آلکالین را دفع می‌کنند. pH ادرار معمولاً ۸-۸.۲ است. ادرار خرگوش به ­طور نرمال به دلیل وجود کربنات کلسیم که به ­صورت رسوب در نمونه‌ها مشاهده می‌شود، کدر است. ادرار ناشی از بی­ اشتهایی، بارداری، شیردهی یا ادرار خرگوش‌های جوان، رنگ روشنی دارد. رنگ ادرار نرمال ممکن است از زرد کم­رنگ تا نارنجی، قهوه­ای و یا قرمز باشد که از پیشاب خونی تقلید می‌کند. رنگ­دانه­ های پروفیرین گیاه، علت قرمز بودن ادرار است و با آزمایش‌های dipstick یا میکروسکوپ قابل­ تشخیص است. لامپ چوبی را نیز می‌توان به ­عنوان fluoresce رنگ­دانه ­ها زمانی که در معرض اشعه فرابنفش قرار می‌گیرد، به کار برد (بنسون و پول-مارفی، ۱۹۹۹).

جدول ۲.۴ ادرارسنجی

Gravity خاص۱.۰۰۳-۱.۰۳۶ NB: اندازه­ گیری دقیق به دلیل رسوبات معدنی مشکل است.
PH۷.۶-۸.۸
پروتئینمقادیر اندک آلبومین به­ویژه در خرگوش‌های جوان می‌تواند نرمال باشد.
سلول‌هاتعداد اندک لکوسیت­ها و الکترولیت‌ها در ادرار خرگوش نرمال است.
کریستال‌هافسفات منیزم آمونیوم (struvite) و رسوبات کربنات کلسیم در ادرار خرگوش نرمال هستند. کریستال‌های اگزالات نیز مشاهده شده‌اند.

 علاوه بر وجود کریستال‌های کربنات کلسیم، اگزالات یا آمونیوم، کریستال‌های فسفات منیزیم نیز در ادرار نرمال خرگوش قابل­ مشاهده هستند. ارزیابی دقیق gravity خاص ادرار خرگوش به دلیل وجود رسوب‌های معدنی، دشوار است (گود و همکاران، ۱۹۸۹) اما این مقدار تقریباً ۱.۰۰۳-۱.۰۳۶ است. اثرات گلوکز و پروتئین را می‌توان در ادرار نرمال خرگوش یافت. ادرار خرگوش همانند سایر گونه‌ها ممکن است spin باشد و رسوب را می‌توان به­صورت میکروسکوپی برای وجود کریستال‌ها، گلبول‌های قرمز، گلبول‌های التهابی و باکتری بررسی نمود. برای اطمینان از عفونت باکتریایی و انتخاب آنتی بیوتیک می‌توان از کشت‌ها استفاده نمود. آزمایش رسوب ادرار می‌تواند با رنگ­آمیزی گرم، اسپورهای E. cuniculi بیضی­شکل را با فیلامنت مارپیچ گرم مثبت آشکار کند (پاتون، ۲۰۰۰، پای و کوکس، ۱۹۷۷). کتون­ها را می‌توان در ادرار خرگوش بی­اشتها تشخیص داد که یک نشانه ضعیف در ارتباط با توسعه لیپیدوز کبدی است.

دمای راست­ روده خرگوش
ادامه مطلب

در این مقاله آزمایش ادرار در خرگوش بررسی شد.

وبسایت و اینستاگرام ما را دنبال نمایید

به روز ترین کلینیک دامپزشکی تهران، کلینیک دامپزشکی روژان

۰۹۱۲۹۲۶۳۰۵۵- ۷۷۴۶۱۳۶۸-۰۲۱

طب خرگوش

نویسنده:پروفسور مولی وارگا

مترجم:آقای دکتر احمدرضا الهیار ترکمن

قبل از انجام هرگونه اقدام با دامپزشک خود مشورت نمایید؛ادمین و سایت روژان پت هیچگونه مسئولیتی در قبال اقدامات خودسرانه و عواقب ناشی از آن ندارد.