کلینیک دامپزشکی روژان
تاثیر سم زینک بر پرندگان زینتی

تاثیر سم زینک بر پرندگان زینتی

در این مقاله همه چیز در خصوص تاثیر سم زینک بر پرندگان زینتی بررسی شده است، با ما همراه باشید؛

سم زینک

بررسی اجمالی:

روی، یک عنصر ریز مغذی ضروری برای پرندگان برای اهداف مختلف از جمله بسیاری از عملکردهای آنزیم‌ها، سلامت پوست و باروری می‌باشد. آن از دستگاه گوارش متصل به متالوپروتئین ها جذب می‌شود و در صورت لزوم استفاده می‌شود. سطح اضافی از طریق کلیه‌ها و پانکراس دفع می‌شود. مسمومیت هنگامی که مقدار در گردش خون در بدن بیش از توانایی حفظ هموستاز لوزالمعده و کلیه‌ها باشد، رخ می‌دهد. دستگاه روده، کلیه‌ها و پانکراس اندام‌های تحت تأثیر سمیت روی هستند.

اتیولوژی:

سمیت روی ناشی از بلعیدن مقادیر بزرگ روی به شکل ذرات فلز گالوانیزه، سیم، برخی سکه‌ها، جواهرات لوازم آرایشی و غیره می‌باشد. اگرچه برخی از نویسندگان پیشنهاد می‌کنند که این می‌تواند یک مسمومیت مزمن باشد، تجربه نویسنده این است که این مشکل یک مسمومیت حاد است همچنین روی در بدن ذخیره نمی‌شود مگر این که مکانیسم‌های هوموستاتیک بدن اشباع شده باشند. علائم بالینی و مرگ می‌توانند در طی ۱-۳ روز پس از خوردن مقادیر بیش از حد روی رخ دهند.

علائم بالینی:

نشانه های بالینی مربوط به اندام‌های آسیب دیده توسط فلز روی عبارت‌اند از:

  • تحریک مستقیم دستگاه گوارش از حضور ذرات حاوی روی در التهاب روده نتیجه می‌شود، به صورت استفراغ و اسهال ایلئوس (استاز محصول) دیده می‌شود.
  • آسیب کلیوی منجر به پولی یوریا و polydipsia، اغلب بسیار برجسته است.
  • آسیب پانکراس منجر به ایلئوس و استفراغ می‌شود.

در نتیجه، بسیاری از پرندگان مبتلا با سابقه حاد پلی دیپسی، پلی یوریا، و یک چینه دان متسع با مایعات نشان خواهند داد. برگشت غیرفعال غالباً لمس چینه دان را دنبال می‌کند.

اغلب پرندگان مرگ را نشان می‌دهند. کالبد شکافی معمولاً یک بدن خوب تغذیه شده با نقرس احشایی گسترده و کلیه‌های رنگ پریده و متورم را نشان می‌دهد. این، اما برای سمیت روی پاتوژنومیک نیست.

علائم بالینی دیگری برای به سمیت روی نسبت داده شده است، مانند رفتار آسیب رسان به پر و علائم عصبی، که نمی‌تواند با این سمیت ارتباط داشته باشد و نباید به عنوان علائم بالینی سازگار با این مسمومیت روی در نظر گرفته شود.

تشخیص:

علائم بالینی و سابقه دسترسی به مقادیر زیاد روی (به عنوان مثال یک مرغداری جدید ساخته شده با سیم گالوانیزه) می‌توانند منجر به تشخیص آزمایشی مسمومیت روی شوند. یافته‌های بیوشیمی به طور معمول شامل افزایش سطح اسید اوریک و آمیلاز می‌باشند. همان طور که قبلاً ذکر شد، تردید وجود دارد که سطح روی از اهمیت تشخیصی بالایی برخوردار است. مقادیر طبیعی روی از پلاسما در طوطی‌ها کمتر از ۶/۳۰ میکرومول در لیتر است (ppm 2.00)، اگرچه طوطی‌های کاکادو و اکلکتوس ممکن است بالاتر باشند (۳۸.۲-۴۵.۹ میکرومول در لیتر؛ ۲.۵-۳ppm).

با این حال، یک تغییر طبیعی روزانه در سطح روی خون وجود دارد و هم چنین افزایش کمی در پرندگان با وضعیت نامناسب یا پرندگان تحت فشار وجود دارد. همچنین خطر آلودگی نمونه با روی (به عنوان مثال درزهای لاستیکی روی سرنگ) وجود دارد. در حالی که افزایش به بزرگی چهار یا پنج برابر سطح طبیعی حاکی از سمیت روی می‌باشد، افزایش جزئی اغلب به عنوان سمیت روی سوء تعبیر می‌شود.

TAPPING انگشت در طوطی اکلکتوس
ادامه مطلب

عکس‌های رادیوگرافی نشان دهنده ذرات فلزی در چینه دان، پیش معده و معده پرنده علائم بالینی ثابت تشخیص سمیت روی را تقویت می‌کنند.

یافته‌های هیستوپاتولوژی از بیوپسی یا نکروپسی اغلب نکروز پانکراس و نفروز کلیه را نشان می‌دهند (ضایعات تخریب کننده، غیر التهابی کلیه).

درمان:

درمان سمیت روی محیط اطراف را درگیر می‌کند:

  • حذف روی جذب شده از طریق کلات درمانی به عنوان مثال، CaEDTA
  • حذف روی در دستگاه گوارش توسط flushing پیش معده و معده (به فصل شانزدهم، اختلالات دستگاه گوارش، ص ۲۳۹ نگاه کنید) یا با اجازه دادن به عبور از آن صورت می‌گیرد.

نشان داده شده است که بیشتر ذرات فلزی از طریق دستگاه گوارش در مدت ۳-۷ روز حرکت خواهند کرد. افزودن مقدار کمی از شن نامحلول به رژیم غذایی می‌تواند این روند را تسریع کند، اما با لوله تغذیه ملین‌های توده مانند کره بادام زمینی یا روغن معدنی سودمند بودنشان نشان داده نشده است.

  • اصلاح کمبود آب بدن از طریق مسیرهای IV،IO یا SC

حذف مایعات در چینه دان و انکار دسترسی به آب آشامیدنی تا کمبود آب بدن برطرف شود احتمال بازگشت مجدد و آسپیراسیون محتوای چینه دان را محدود می‌کند.

پاسخ به درمان معمولاً سریع است و بیش‌ترین آن ممکن است در پرندگان ۲۴-۳۶ ساعت پس از شروع درمان نشان داده شود. هنگامی که فلز در دستگاه گوارش برداشته شد، کلاته تراپی می‌تواند متوقف شود.

جلوگیری:

بدیهی است که محدود کردن دسترسی به روی اقدام پیشگیرانه مهم است. سیم پرندگان جدید باید برای برچسب‌ها یا پوسته‌های فلزی مورد بررسی قرار گیرد، که برداشته شده باشد. گالوانیزه سازی بیش از حد می‌تواند توسط شستن سیم با اسید استیک رقیق شده خذف شود (به عنوان مثال سرکه) و سپس برای جلوگیری از زنگ زدگی سیم را نقاشی کنید.

 

 

 

 

 

 

در این مقاله همه چیز در خصوص تاثیر سم زینک بر پرندگان زینتی بررسی شد.

جهت دریافت اطلاعات رایگان بیشتر به وبسایت و پیج ما مراجعه کنید.

 

 

 

 

 

 

 

تذکر مهم : این مطلب برگرفته از کتاب طب پرندگان زینتی است. نکته قابل توجه این است که تشخیص و درمان هر بیماری ای الزاما بر عهده دامپزشک است. و درمان های نامبرده شده در مقالات وبسایت صرفا جهت آشنایی افراد با برخی مطالب ابتدایی است. بدیهی است که کلینیک و سایت روژان پت هیچ گونه مسئولیتی در خصوص انجام اعمال خودسرانه افراد ندارد.جهت دریافت اطلاعات بیشتر درمورد منابع ما به این مقاله مراجعه کنید.

 

 

 

 

 

 

بهترین کلینیک دامپزشکی تهران کجاست؟

 

کلینیک دامپزشکی روژان

۰۹۱۲۹۲۶۳۰۵۵- ۷۷۴۶۱۳۶۸-۰۲۱