کلینیک دامپزشکی روژان
جنبش لوله گوارش خرگوش

جنبش لوله گوارش خرگوش

جنبش لوله گوارش

جنبش و عملکرد لوله گوارش بسته به نوع پشگل­ های شکل­ گرفته در روده بزرگ، تغییر می‌کند. شکل ­گیری پشگل­های سفت با عنوان مرحله پشگل سفت شناخته می‌شود و با فعالیت تغذیه هم­زمان است. دفع کائوکوتروف­ها مرحله پشگل نرم نامیده می‌شود. مراحل دفع از ریتم شبانه ­روزی مشخصی تبعیت می‌کند. برای خرگوش‌های محبوسی که دسترسی آزادانه به غذا دارند، مصرف خوراک از ۱۵۰۰ تا ۱۸۰۰ ساعت افزایش می‌یابد و تا نیمه ­شب در حد بالا باقی می‌ماند. سپس مصرف تا ۲۰۰ و تا زمانی که مرحله جدید شروع شود، کاهش می‌یابد و حداکثر آن ۶۰۰ و در انتها و زمانی که دفع توده‌های نرم شروع شود، ۸۰۰ است. این الگوی طبیعی رفتار تغذیه و دفع پشگل را می‌توان در خرگوش‌های خانگی مشاهده نمود و البته احتمالاً با نوع غذای موجود، سن، بارداری و شیردهی تغییر می‌کند (کاربانا او و پیکیور، ۱۹۹۸).

در مدت­ زمان مرحله نهایی پشگل، آب در روده پروکسیمال ترشح شده و به فرآیند ترکیب و تفکیک کمک می‌کند. محتویات روده کاملاً با انقباضات میان­روده و روده بزرگ ترکیب و باعث می‌شود مواد خورده ­شده به تکه‌های بزرگ غیر قابل هضم و تکه‌های کوچکی که شامل عناصر باکتریایی و محلول آبی است، تبدیل شوند. بخش غیر قابل هضم به ­سرعت و قبل از دفع از مقعد از طریق روده پروکسیمال به فوسوس کولی و روده دیستال حرکت می­کند. بخش تخمیرشده در جهت عق­ گرد به میان­روده می‌رود. تکه‌های بزرگ غیر قابل هضم (بزرگ‌تر از ۰.۵ میلی­متر) تمایل به تجمع در لوله بخش پروکسیمال روده بالارونده دارند و به­صورت دیستال حرکت می‌کنند ولی تکه‌های تخمیرشده کوچک در پیرامون هائوسترا کیسه ­مانند جمع می‌شوند. فعالیت هائوسترال تکه‌های کوچک را به­صورت پروکسیمال به میان­روده می‌فرستد.

انقباضات Caecal:

انقباضات Caecal، بزرگ‌ترین انقباض در طول مرحله پشگل سفت است، یعنی زمانی که محتویات مایع روده در روده بزرگ پروکسیمال ترکیب و تفکیک می‌شود. به لحاظ دوره­ای، جنبندگی روده بزرگ پروکسیمال و میان­روده کاملاً تغییر می‌کند. فعالیت هوستارال متوقف شده و ماده caecal به­سرعت در امتداد روده بزرگ حرکت می‌کند. سپس ماده در فوسوس کولی به توده‌هایی تفکیک می‌شود که در یک غشاء کپسوله می‌شوند. این مرحله دفع پشگل­های نرم نام دارد.

پشگل نرم یا کائوکوتروف­ها حداقل ۴ ساعت پس از تغذیه و معمولاً در مدت استراحت دفع می‌شوند. فوسوس کولی ناحیه تنظیم­ شده ­ای از روده بزرگ است که به­ صورت اندام تنظیم­کننده (pacemaker) برای موج‌های دودی در روده پروکسیمال و دیستال عمل می‌کند (راکس بوش و فیورمونتی، ۱۹۷۶). ماهیت و جهت موج‌های دودی با مرحله دفع پشگل تغییر می‌کند. فوسوس کولی شدیداً عصبی است و با هورمون‌هایی مانند آلدروسترون و پروستاگلاندین ­ها متأثر می‌شود. در طول تولید پشگل­های سفت، سطوح آلدرسترون بالا می‌رود ولی در طول دوره دفع پشگل نرم پایین می‌آید.

چاقی خرگوش
ادامه مطلب

انقباض در روده بزرگ پروکسیمال:

پروستاگلاندین­ها مانع جنبندگی روده پروکسیمال شده، روده دیستال را تحریک و به دفع پشگل یا کائوکوتروف­ها کمک می‌کنند (پایرت و همکاران، ۱۹۸۶). سه نوع انقباض در روده بزرگ پروکسیمال اتفاق می‌افتد: اول، فعالیت هوستارال ناشی از انقباضات تکراری دیواره‌های هوستارال است که تقریباً ۳ ثانیه طول کشیده و با حرکت دهانی انقباضات حلقوی سطحی همراه است. دوم، فعالیت زنجیره­ای درنتیجه انقباضات حلقوی عمیق کم­تکرار است که به­صورت aboral تغییر کرده و تقریباً ۱۴ ثانیه طول می‌کشد. نوع سوم، انقباض روده پروکسیمال یک موج پیش­رونده تک­مرحله از انقباضات دودی است. این انقباضات دودی تقریباً ۵ ثانیه در طول مرحله پشگل سفت و ۱.۵ ثانیه در طول مرحله پشگل نرم طول می‌کشد (ایهرلین و همکاران، ۱۹۸۲). دفع کائوکوتروف­ها با کاهش حرکت روده پروکسیمال، میان­روده و افزایش جنبندگی روده دیستال همراه است. زمان عبور کائوکوتروف­ها از روده بزرگ ۱.۵ تا ۲.۵ برابر سریع­تر از دفع پشگل­های سفت است (فیورمانتی و راکش بوش، ۱۹۷۶).

تحرک دستگاه گوارش فوقانی:

تحرک دستگاه گوارش فوقانی در مدت ­زمان مراحل دفع پشگل­های نرم و سفت، مشابه است و انقباضات کندی از روده کوچک دارد که هر ۱۰ تا ۱۵ دقیقه اتفاق می‌افتد (راکشبوش و همکاران، ۱۹۸۵). اختلاف تحرک colonic در مدت­زمان مراحل دفع پشگل­های نرم و سفت، مشخص‌ترین بخش دوم روده پروکسیمال است که یک لایه هوستارا خواهد بود. در طول دوره مرحله پشگل سفت، محتویات روده­ای مقادیر قابل­توجهی از آب، پتاسیم و سدیم را در حین عبور از فوسوس کولی از دست می‌دهد (اسنیپس و همکاران، ۱۹۸۲). به­هم­فشردگی محتویات روده­ای در توده‌های پشکل در طول مرحله پشگل سفت با دیواره ضخیم فوسوس کولی و عصب متراکمش، مرتبط است. آب از مواد فیبری به­صورت مکانیکی قبل از عبور دوره دیستال خارج می‌شود که در آن آب، اسیدهای چرب سبک و الکترولیت به­صورت مداوم جذب­، پس­مانده ماده غیر قابل هضم و خشک رها شده و به­صورت توده‌های پشگل خشک و سفت دفع می‌شود.

در این مقاله همه چیز در خصوص جنبش لوله گوارش خرگوش بررسی شد.

جهت مطالعه مقالات بیشتر به وبسایت و پیج ما مراجعه کنید.

بهترین کلینیک دامپزشکی تهران کجاست؟

کلینیک دامپزشکی روژان

۰۹۱۲۹۲۶۳۰۵۵- ۷۷۴۶۱۳۶۸-۰۲۱