کلینیک دامپزشکی روژان
dog_3

شناسایی سن سگ و گربه – راه هایی برای شناسایی سن گربه و سگ

صفحه اصلی » سگ ها » شناسایی سن سگ و گربه – راه هایی برای شناسایی سن گربه و سگ

 

آیا درمود چگونگی شناسایی سن سگ و گربه چیزی می دانید؟

  در این مقاله همراه ما باشید تا نحوه شناسایی سن سگ و گربه را به طور کامل بررسی کنیم:   تعیین سن از سگ و گریه   همانطوری که می‌دانیم تشخیص سن سگ و گربه برای دکتر دامپزشک و صاحبان دام حائز کمال اهمیت است چه تزریق واکسن‌ها و احتیاجات غذایی دام از روی سن حیوان انجام می‌گیرد. شناسایی سن سگ و گربه از روی دندان‌ها و دیگر خصوصیات اندام‌شناسی که در این مبحث ذکر خواهد شد تعیین می‌شود.  

شناسایی سن سگ از روی دندان‌ها

  در بدو تولد توله‌ها چشمان بسته دارند و دندان‌های شیری توله‌ها بتدریج ظاهر می‌شود بدین معنی که ثنایای پیشین و میانی‌ها و گوشه‌ها و همچنین دندان‌های گوشتخوار در ۳ تا ۴ هفتگی تا سن ۲ ماهگی ظاهر می‌شوند. دندان‌های شیری بسیار تیز هستند.

بعد از ۲ ماه دندان‌های ثنایای شیری از همدیگر جدا می‌شوند. دندان‌های آسیای شیری در ۴ تا ۶ هفتگی ظاهر می‌شوند. در ۴ تا ۵ ماهگی ثنایای پیشین و میانی‌ها و گوشه‌ها سایش پیدا می‌کنند و در ۶ ماهگی دندان‌های گوشتخوار ساییده می‌شوند. در ۳ تا ۴ ماهگی اولین دندان آسیای بزرگ در دهان ظاهر می‌شود. ثنایای پیش فک پایین در یکسال و ۶ ماهگی ساییده می‌شوند.

ثنایای میانی در فک پایینی در  سالگی ساییده می‌شوند. ثنایای پیش در فک بالا در  سالگی ساییده می‌شود. ثنایای میانی در فک بالا در  سالگی ساییده می‌شود. ثنایای گوشه در فک پایینی در  سالگی ساییده می‌شود. ثنایای گوشه در فک بالا در ۶ سالگی ساییده می‌شود و از ۶ سالگی به بعد طول تاج دندان‌ها بتدریج کم می‌شود. در ۷ سالگی ساییدگی پیش‌ها به حد کمال می‌رسد.

در ۸ سالگی دندان‌های گوشتخوار کند می‌شوند. در ۱۰ سالگی نوک دندان‌های پیش به طور مورب به سمت جلو متمایل می‌شود. در ۱۲ سالگی پیش‌ها در هر دو فک می‌افتند. Formula for deciduous dentition:                   ۲(Di  De  Dm ) = 28 Formula for permanent dentition:                   ۲(I C  PM  M ) = 42  

التهاب گوش میانی در سگ ها
ادامه مطلب

 

شناسایی سن سگ از روی خصوصیات دیگر

  در ۶ سالگی موهای سفیدی در ناحیه لب‌ها و چانه ظاهر می‌شود. در ۷ سالگی تخم چشم بزرگ می‌شود و موهای سفید در ناحیه لب‌ها و چانه افزایش می‌یابد. در ۸ سالگی موهای سفید در پیشانی ظاهر می‌شود و مردمک چشم اتساع پیدا می‌کند.

در ۱۰ سالگی عدسی چشم تیره است و موهای سفید در روی پلک‌ها و چانه و بینی ظاهر می‌شود. در ۱۲ سالگی تیرگی عدسی چشم کاملاً مشهود است و سر دام رنگ خاکستری به خود می‌گیرد معمولاً در این موقع سگ کاملاً قدرت دفاعی خود را از دست داده و دیگر قابل استفاده نخواهد بود و رفته رفته می‌میرد.  

 

شناسایی سن گربه

  پیش‌ها و میانی‌ها و گوشه‌ها و ثنایا در ۴-۵ هفتگی ظاهر می‌شوند. در ۸ هفتگی کلیه ثنایای اولیه در دهان ظاهر می‌شوند.  

 

تعویض دندان‌های گربه

  تعویض پیش‌ها و میانی‌ها و گوشه‌ها و ثنایا در ۵ تا ۶ هفتگی صورت می‌گیرد. ثنایای شیری و گوشتخوار فک پایینی و بعد گوشتخوار فک بالا و سپس کلیه دندان‌های بالغ بتدریج در دهان ظاهر می‌شود و از این تاریخ به بعد سن گربه مثل سگ از روی تغییرات شکل دندان‌ها بالغ در اثر سایش آن‌ها حدس زده می‌شود.

 

در این مقاله مواردی در خصوص تعیین سن سگ و گربه آورده شده بود.  

جهت دیدن مقالات بیشتر به روژان پت کلینیک سر بزنید.  

به پیج اینستاگرام ماهم سر بزنید.  

 

بهترین کلینیک دامپزشکی تهران کجاست؟

 

کلینیک دامپزشکی روژان

۰۹۱۲۹۲۶۳۰۵۵- ۷۷۴۶۱۳۶۸-۰۲۱

 

ارسال نظر