کلینیک دامپزشکی روژان
جمهوری چک

قوانین حمل و نقل حیوانات جمهوری چک

 

در این مقاله قوانین حمل و نقل حیوانات جمهوری چک بررسی خواهد شد:

کمیسیون اتحادیه اروپا، بریتانیا را به عنوان کشور سوم فهرست شده در بخش ۲ طبقه بندی کرده است. اگر قصد دارید از بریتانیا به جمهوری چک سفر کنید، آزمایش تیتر مورد نیاز نخواهد بود. با این حال، پاسپورت حیوانات خانگی انگلستان پذیرفته نخواهد شد. گواهی سلامت دیگری مورد نیاز خواهد بود. مرحله ۵ را ببینید.

 

تا زمانی که قوانین زیر رعایت شود، حیوان خانگی شما قرنطینه نخواهد بود. تا زمانی که خلاف آن اثبات نشده باشد، مقررات زیر در مورد سگ‌های خانگی، گربه‌ها و فرت از جمله سگ‌ها و گربه‌های خدماتی و حمایت عاطفی اعمال می‌شود.

 

۱.ریزتراشه حیوانات خانگی (میکروچیپ)

اولین قدم برای آماده کردن سگ، گربه یا موش خرما برای ورود به جمهوری چک این است که حیوان خانگی خود را با میکروتراشه ۱۵ رقمی مطابق با ISO 11784/11785 ریزتراشه کنید.

اگر حیوان خانگی شما در حال حاضر ریزتراشه‌ای دارد که مطابق با ISO 11784/11785 نیست، در این صورت شما ۳ انتخاب دارید:

شما می‌توانید اسکنر میکروچیپ خود را بیاورید.

می‌توانید با مقامات پست بازرسی مرزی که در آنجا وارد اتحادیه اروپا می‌شوید تماس بگیرید و بپرسید که آیا آنها اسکنرهایی دارند که می‌توانند تراشه حیوان خانگی شما را بخوانند یا خیر.

اگر ریزتراشه فعلی حیوان خانگی شما هنوز قابل خواندن باشد، دامپزشک شما می‌تواند تراشه سازگار را کاشت کند. تعداد و تاریخ کاشت هر دو ریزتراشه باید در گواهی بهداشت اتحادیه اروپا ثبت شود (مرحله شماره ۵ را ببینید).

تتو تا زمانی که قبل از ۳ جولای ۲۰۱۱ زده شده باشد، به وضوح قابل مشاهده باشد و حیوان خانگی شما پس از اعمال خالکوبی برای هاری واکسینه شده باشد، یک شکل قابل قبول شناسایی است.

 

۲.واکسیناسیون

واکسن هاری حیوانات خانگی

 

همه سگ‌ها، گربه‌ها و فرت‌ها باید مدرکی دال بر واکسیناسیون فعلی هاری داشته باشند که پس از کاشت ریزتراشه برای ورود به جمهوری چک انجام شده است.

 

اولین واکسیناسیون هاری پس از کاشت ریزتراشه، واکسن اولیه نامیده می‌شود و باید واکسن یک ساله باشد مگر اینکه مشخصات سازنده اجازه استفاده از آن را به عنوان واکسن اولیه بدهد. اگر واکسیناسیون قبلی هاری حیوان خانگی شما قبل از واکسیناسیون مجدد منقضی شده باشد، واکسیناسیون بعدی به واکسیناسیون اولیه تبدیل می‌شود.

 

تمام واکسیناسیونی که پس از واکسیناسیون اولیه انجام می‌شود، واکسن تقویتی (بوستر) نامیده می‌شود.

 

اگر حیوان خانگی شما از یک کشور عاری از هاری یا کشوری که تحت کنترل هاری است وارد جمهوری چک می‌شود، واکسیناسیون اولیه هاری باید حداکثر ۲۱ روز قبل از ورود به جمهوری چک انجام شود.

 

هیچ دوره انتظاری پس از واکسیناسیون تقویت کننده وجود ندارد تا زمانی که:

 

واکسیناسیون قبلی پس از کاشت ریزتراشه انجام شده باشد

واکسیناسیون تقویتی قبل از انقضای واکسیناسیون قبلی انجام شده باشد.

 

جمهوری چک واکسیناسیون ۳ ساله هاری برای سگ‌ها، گربه‌ها و موش‌ها را می‌پذیرد. با این حال، آن را فقط باید به عنوان یک تقویت کننده، نه به عنوان واکسیناسیون اولیه تجویز کرد. در این مورد می‌توانید با دامپزشک خود صحبت کنید.

 

هنگامی که حیوان خانگی شما وارد جمهوری چک شد، برای چکاپ های بعدی به یک دوره انتظار ۲۱ روزه نیازی نیست، مشروط بر اینکه واکسن‌های تقویت کننده هاری به روز نگه داشته شوند و سایر شرایط ورود رعایت شود.

 

اگر حیوان خانگی شما از کشور آلوده به هاری وارد جمهوری چک می‌شود، باید حداقل ۳۰ روز پس از واکسیناسیون اولیه یا تقویتی قبل از دریافت آزمایش تیتر هاری صبر کند (مرحله ۳ را ببینید).

 

۳.تست تیتر هاری

آزمایش تیتر خون

 

اگر حیوان خانگی شما از کشور آلوده به هاری وارد جمهوری چک می‌شود، حیوان خانگی شما باید میکروچیپ شود، سپس برای هاری واکسینه شود (به ترتیب). پس از انتظار حداقل ۳۰ روز پس از واکسیناسیون اولیه یا تقویتی، باید یک آزمایش تیتر هاری (FAVN) انجام شود. (از دامپزشک خود بخواهید ریزتراشه حیوان خانگی شما را قبل از آزمایش تیتر اسکن کند.) نمونه‌ها باید در آزمایشگاه‌های تأیید شده پردازش شوند. با فرض نتایج آزمایش در محدوده قابل قبول، حیوان خانگی شما می‌تواند زودتر از ۳ ماه تقویمی پس از تاریخ خون گیری وارد جمهوری چک شود و از قرنطینه اجتناب کند. این مرحله الزامی نیست مگر اینکه از کشوری که مبتلا به هاری شدید وارد جمهوری چک شوید.

 

۴.گواهی سلامت حیوان خانگی

نوع گواهی سلامت مورد نیاز برای حیوان خانگی شما بستگی به این دارد که حمل و نقل حیوان خانگی شما همراه مسافر باشد یا شامل خرید، فروش یا انتقال مالکیت باشد. از بین دو گزینه زیر انتخاب کنید.

حمل و نقل غیرتجاری:

مالک یا نماینده قانونی مالک با حیوان خانگی یا ظرف ۵ روز پس از آن سفر می‌کند و حمل و نقل شامل خرید، فروش یا انتقال مالکیت نمی‌شود.

حمل و نقل غیرتجاری به جمهوری چک از کشوری خارج از اتحادیه اروپا:

مقررات در مراحل ۱ و ۲ اعمال می‌شود. اگر از کشوری که مبتلا به هاری شدید وارد جمهوری چک می‌شوید، مرحله ۳ نیز اعمال می‌شود.

یک دامپزشک دارای مجوز در کشور مبدأ باید گواهی بهداشت غیرتجاری اتحادیه اروپا برای جمهوری چک را ظرف ۱۰ روز پیش از سفر تکمیل کند. اگر حیوان خانگی شما از ایالات متحده سفر می‌کند، دامپزشک باید توسط USDA معتبر باشد و گواهی سلامت باید توسط دفتر وزارت کشاورزی ایالات متحده تأیید شود، مگر اینکه گواهی توسط افسر ارتش دامپزشکی یا دامپزشک دولتی غیرنظامی سری GS-0701 تکمیل شود. CFIA باید فرم‌های صادر شده توسط دامپزشک کانادایی را تأیید کند.

 

اگر از کشور دیگری به جمهوری چک سفر می‌کنید، فرم‌ها باید توسط آژانس دولتی مسئول واردات و صادرات حیوانات تأیید شود.

 

این فرم برای حمل و نقل ۵ یا کمتر سگ، گربه یا لاگومورف مناسب است. (اگر با بیش از ۵ حیوان خانگی سفر می‌کنید به مرحله ۶ مراجعه کنید.) این فرم برای ۴ ماه سفر در داخل اتحادیه اروپا مناسب است تا زمانی که واکسیناسیون هاری مستند روی آن منقضی نشده باشد.

 

حیوان خانگی شما می‌تواند در فرودگاه‌های پراگ (Praha-Ruzyne)، برنو (Brno-Turany، Ostrava)، کارلووی واری، Pardubice و Kunovice وارد جمهوری چک شود.

حمل و نقل غیرتجاری به جمهوری چک از یکی دیگر از کشورهای عضو اتحادیه اروپا:

 

مقررات در مراحل ۱ و ۲ اعمال می‌شود. مرحله ۳ اعمال نمی‌شود.

 

از دامپزشک خود بخواهید پاسپورت اتحادیه اروپا برای حیوان خانگی خود را به روز کند. گواهی بهداشت غیرتجاری اتحادیه اروپا برای حیوانات خانگی که از یکی دیگر از کشورهای عضو اتحادیه اروپا به جمهوری چک سفر می‌کنند لازم نیست، مگر اینکه در هر زمانی پس از دریافت ریزتراشه حیوان خانگی شما، توسط دامپزشکی خارج از اتحادیه اروپا واکسن تقویت کننده هاری تجویز شود.

حمل و نقل تجاری:

مالک یا نماینده قانونی مالک با حیوان خانگی یا ظرف ۵ روز پس از آن سفر نمی‌کند یا هدف از حمل و نقل شامل فروش یا انتقال مالکیت است یا بیش از ۵ سگ، گربه یا موش خرما با یا بدون صاحب آنها سفر می‌کنند.

حمل و نقل تجاری به جمهوری چک از یک کشور عاری از هاری یا تحت کنترل در خارج از اتحادیه اروپا:

 

مقررات در مراحل ۱ و ۲ اعمال می‌شود. مرحله ۳ اعمال نمی‌شود.

 

یک دامپزشک دارای مجوز در کشور مبدأ باید گواهی بهداشت تجاری اتحادیه اروپا برای جمهوری چک را ظرف ۴۸ ساعت پیش از سفر تکمیل کند. اگر حیوان خانگی شما از ایالات متحده یا کانادا سفر می‌کند، دامپزشک باید به ترتیب توسط USDA یا CFIA معتبر باشد و گواهی بهداشت تجاری اتحادیه اروپا باید توسط دفتر محلی USDA (ایالات متحده آمریکا) یا CFIA (کانادا) تأیید شود، مگر اینکه گواهینامه توسط یک افسر ارتش دامپزشکی یا دامپزشک دولتی غیرنظامی سری GS-0701 که توسط ارتش یا دولت مرکزی استخدام شده است تکمیل شود.

 

اگر از کشور دیگری به جمهوری چک سفر می‌کنید، فرم‌ها باید توسط آژانس دولتی مسئول واردات و صادرات حیوانات تأیید شود.

 

این فرم برای حمل و نقل ۵ یا کمتر سگ، گربه یا لاگومورف مناسب است. (اگر با بیش از ۵ حیوان خانگی سفر می‌کنید، به مورد ۶ مراجعه کنید.) تا زمانی که واکسن هاری حیوان خانگی شما منقضی نشده باشد، برای ۴ ماه سفر در اتحادیه اروپا معتبر است.

 

حیوان خانگی شما باید از طریق یک پست بازرسی مرزی (BIP) تأیید شده در فرودگاه بین المللی وارد شود (مرحله ۷ را ببینید). ۲۴ ساعت قبل از ورود باید اطلاع رسانی شود.

 

همه سگ‌ها باید علیه دیستمپر واکسینه شوند.

حمل و نقل تجاری به جمهوری چک از کشورهای مبتلا به هاری خارج از اتحادیه اروپا:

 

IranAir Airlines قوانین حمل و نقل حیوانات
ادامه مطلب

در ادامه قوانین حمل و نقل حیوانات جمهوری چک:

سگ‌ها، گربه‌ها و فرت‌ها فقط می‌توانند از این کشورهای آلوده به هاری وارد جمهوری چک شوند. حیوانات خانگی باید با تمام قوانین بالا مطابقت داشته باشند و همچنین طبق مرحله ۳ بالا آزمایش تیتر داشته باشند.

حمل و نقل تجاری به جمهوری چک از یکی دیگر از کشورهای عضو اتحادیه اروپا:

 

مقررات در مراحل ۱ و ۲ اعمال می‌شود.

 

اگر حیوان خانگی شما به تنهایی از یکی دیگر از کشورهای اتحادیه اروپا به جمهوری چک سفر می‌کند، باید از یک محل دارای مجوز که در مرجع حاکم در کشور اتحادیه اروپا مسئول واردات و صادرات حیوانات خانگی ثبت شده است، سفر کند. دامپزشک شما باید پاسپورت اتحادیه اروپا حیوان خانگی را برای حیوان خانگی شما دریافت و به روز کند. حمل و نقل حیوان خانگی شما باید همراه با گواهی سلامت داخل تجارت باشد که ظرف ۴۸ ساعت پس از ورود تکمیل شده است.

 

۵.سفر با بیش از ۵ حیوان خانگی

اگر با ۶ یا بیشتر گربه، سگ یا موش خرما سفر می‌کنید، به منظور حمل و نقل آنها طبق مقررات غیرتجاری، باید ۶ ماه یا بیشتر سن داشته باشند و در یک مسابقه، نمایش یا رویداد ورزشی شرکت کنند یا برای آن آموزش ببینند. اگر اینطور نیست، حیوانات خانگی شما باید شرایط حمل و نقل تجاری را داشته باشند. (مرحله شماره ۵ را ببینید)

 

۶.ورود به جمهوری چک از مالزی و استرالیا

اگر حیوان خانگی شما از شبه جزیره مالزی وارد جمهوری چک می‌شود، شرایط زیر باید رعایت شود:

  1. حیوان خانگی شما حداقل در ۶۰ روز گذشته قبل از صادرات هیچ تماسی با خوک نداشته است.
  2. حیوان خانگی شما در ۶۰ روز گذشته در جایی زندگی نکرده است که موارد بیماری نیپا در آن تأیید شده باشد.
  3. حیوان خانگی شما با آزمایش ELISA و تعیین IgG که در آزمایشگاهی که برای آزمایش ویروس‌های بیماری نیپا در ۱۰ روز پس از صادرات تأیید شده، با نتیجه منفی آزمایش شده باشد.

 

گربه‌ها فقط می‌توانند از استرالیا وارد جمهوری چک شوند، به شرطی که در مناطقی زندگی نکرده باشند که موارد ابتلا به بیماری هندرا در ۶۰ روز گذشته تأیید شده باشد.

 

۷.ورود هوایی

حیوانات خانگی که از طریق هوا از کشورهای غیر اتحادیه اروپا وارد می‌شوند باید این کار را در پست بازرسی مرزی در یکی از فرودگاه‌های بین‌المللی پراگ-روزینه، برنو-تورانی، اوستراوا-موشنوف، کارلزباد یا پاردوبیس انجام دهند.

حیواناتی که به صورت خصوصی با صاحبان خود پرواز می‌کنند نیز می‌توانند به Kunovice برسند.

 

حیوانات خانگی باید مستقیماً وارد جمهوری چک شوند یا از طریق یکی دیگر از کشورهای عضو اتحادیه اروپا عبور کنند. اگر حیوان خانگی شما از کشوری با هاری بالا عبور می‌کند، یک اعلامیه حمل و نقل لازم است مبنی بر اینکه حیوان خانگی شما هیچ تماسی با حیوانات ناقل هاری نداشته و در هواپیما یا فرودگاه امن باقی مانده است.

 

همه سگ‌ها و گربه‌های اهلی هنگام معاینه در بند ورودی جمهوری چک باید فاقد شواهدی مبنی بر بیماری قابل انتقال به انسان باشند. اگر سگ یا گربه شما از سلامت ظاهری خوبی برخوردار نیست، ممکن است معاینه بیشتر توسط دامپزشک مجاز با هزینه شما لازم باشد.

 

حیوانات خانگی می‌توانند در کابین به عنوان باکس چک شده یا بار هوایی وارد جمهوری چک شوند.

 

۸.واردات توله سگ یا بچه گربه

توله سگ‌ها، بچه گربه‌ها و بچه‌های واکسینه نشده مجاز به ورود به جمهوری چک از یکی دیگر از کشورهای عضو اتحادیه اروپا یا یک کشور تحت کنترل هاری هستند، مشروط بر اینکه میکروچیپ شده باشند، همراه با گواهی سلامت اتحادیه اروپا یا پاسپورت اتحادیه اروپا حیوان خانگی و اعلامیه مالک یا نماینده مبنی بر اینکه در معرض هیچ حیوان وحشی که می‌تواند ناقل هاری باشد قرار نگرفتند.

 

همین مقررات در مورد توله سگ‌ها، بچه گربه‌ها و موش‌های شیری بین ۱۲ تا ۱۶ هفتگی که برای هاری واکسینه شده‌اند اما به ایمنی نرسیده‌اند اعمال می‌شود. (۲۱ روز منتظر بماند)

 

توله سگ‌ها، بچه گربه‌ها و موش خرماهای واکسینه نشده که از کشورهای تحت کنترل هاری وارد جمهوری چک می‌شوند باید با مقررات فوق مطابقت داشته باشند. علاوه بر این، آن‌ها باید مجوز واردات از اداره دامپزشکی دولتی داشته باشند.

 

واکسن هاری نباید قبل از ۱۲ هفتگی انجام شود. حداقل سن برای ورود به جمهوری چک از کشورهای مبتلا به هاری ۷ ماهگی است.

 

۹.نژادهای ممنوعه

جمهوری چک لیستی از نژادهای ممنوعه منتشر نمی‌کند. (توصیه می‌گردد قبل از مسافرت با حیوان خانگی خود لیست ممنوعه به روز را در صورت وجود چک کنید). مالکان باید برای جلوگیری از هرگونه رفتار تهاجمی آماده باشند زیرا تحمل نخواهد شد.

 

۱۰.صادرات حیوانات خانگی

تمام سگ‌ها، گربه‌ها و فرت‌هایی که جمهوری چک را به مقصد یکی دیگر از کشورهای عضو اتحادیه اروپا ترک می‌کنند باید میکروچیپ شوند، واکسن هاری (به ترتیب) واکسینه شوند و ۲۱ روز قبل از ترک جمهوری چک منتظر بمانند. اگر قصد دارید حیوان خانگی خود را به سفری به کشوری با شیوع بالای هاری ببرید، دامپزشک شما باید قبل از خروج از جمهوری چک در صورت تمایل به بازگشت، آزمایش تیتر خون را انجام دهد. مجوزهای صادراتی ممکن است برای حمل و نقل بدون همراه مورد نیاز باشد.

 

۱۱.دیگر حیوانات

خرگوش، لاک پشت و حیوانات دیگر

 

هیچ شرایطی برای واردات پرندگان خانگی (غیر طیور) وارد جمهوری چک از سایر کشورهای عضو اتحادیه اروپا همراه با صاحبان یا نمایندگان صاحب آنها وجود ندارد و تعداد آنها کمتر از پنج است تا زمانی که مبدأ تحت هیچ محدودیتی نباشد. بیماری‌های مربوط به پرندگان پرندگان خانگی باید با گواهی سلامت فعلی سفر کنند.

 

پرندگانی که از کشورهای تحت کنترل هاری وارد جمهوری چک می‌شوند باید به همراه صاحب یا نماینده مالک (با اظهارنامه) باشند، تعداد آنها کمتر از ۵ باشد، با گواهی سلامت دامپزشکی برای پرنده سفر کنند و شرایط زیر را رعایت کنند:

 

پرنده شما ۳۰ روز ایزوله باید باشد و قبل از واردات در کشور شما نگهداری شود.

پرنده باید ۳۰ روز در قرنطینه پس از واردات در یک مرکز تأیید شده در جمهوری چک نگهداری شود.

همچنین باید دو بار در برابر آنفلوانزای پرندگان H5 و H7 با واکسن غیرفعال ظرف ۶ ماه قبل از واردات واکسینه شود. واکسیناسیون دوم باید بیش از ۲ ماه از واردات انجام شود.

پرنده شما باید از نظر آنتی ژن یا ژنوم H5 و H7 نه زودتر از روز سوم جداسازی و دوباره بیش از ۱۰ روز قبل از واردات طبق استانداردهای OIE آزمایش شود.

 

 پرندگان فقط می‌توانند در پراگ (Praha-Ruzyne) از کشورهای غیر عضو اتحادیه اروپا وارد جمهوری چک شوند. اطلاع رسانی باید حداقل ۲۴ ساعت قبل ارائه شود.

 

بی مهرگان، ماهی‌های گرمسیری، خزندگان، دوزیستان، پستاندارانی مانند جوندگان و خرگوش‌ها مشمول الزامات واکسیناسیون هاری نیستند، اما ممکن است شرایط دیگری را داشته باشند و برای ورود به جمهوری چک باید گواهی سلامت داشته باشند. به صاحبان حیوانات خانگی اکیداً توصیه می‌شود که اطلاعات بیشتری را از مقامات مربوطه کشورشان و/یا کشور مقصد جویا شوند.

 

کلیه پرندگان و حیوانات خانگی که تحت حفاظت CITES قرار دارند باید قبل از واردات به وزارت محیط زیست گزارش شوند.

 

۱۲.CITES

نماد CITES: لاک پشت در خطر انقراض

 

اگر حیوان خانگی شما سگ، گربه یا موش خرما نیست، و به خصوص اگر لاک پشت یا طوطی است، باید بررسی کنید که تحت کنوانسیون تجارت بین المللی گونه‌های در معرض خطر انقراض جانوران و گیاهان وحشی (CITES) محافظت نشده باشد. در این صورت باید برای مجوزهای اضافی درخواست دهید. بیش از ۱۸۰ کشور در آن شرکت می‌کنند و مقررات CITES را اجرا می‌کنند.

در این مقاله قوانین حمل و نقل حیوانات جمهوری چک بررسی شد.

تذکر مهم: اکیداً توصیه می‌گردد قبل از سفر حتماً با دامپزشک خود در بخش خصوصی، اداره دامپزشکی دولتی و سفارت کشور مربوطه، موارد ذکر شده را مجدداً در هنگام اقدام به سفر چک کنید. این قوانین صرفاً اطلاعات کلی است و ممکن است در گذر زمان دستخوش تغییر گردد. (بدین وسیله در موارد ذکر شده، هرگونه مسئولیت از نویسنده مقاله بابت تغییرات و تناقضات زمانی و قانونی، سلب و ساقط می‌گردد.)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

وبسایت و اینستاگرام ما را دنبال نمایید

به روز ترین کلینیک دامپزشکی تهران، کلینیک دامپزشکی روژان

۰۹۱۲۹۲۶۳۰۵۵- ۷۷۴۶۱۳۶۸-۰۲۱

قبل از انجام هرگونه اقدام با دامپزشک خود مشورت نمایید؛ادمین و سایت روژان پت هیچگونه مسئولیتی در قبال اقدامات خودسرانه و عواقب ناشی از آن ندارد.