کلینیک دامپزشکی روژان
قبرس

قوانین حمل و نقل حیوانات قبرس

در این مقاله قوانین حمل و نقل حیوانات قبرس بررسی خواهد شد:

اخطار: کمیسیون اتحادیه اروپا، بریتانیا را به عنوان کشور سوم فهرست شده در بخش ۲ طبقه بندی کرده است. اگر قصد دارید از انگلستان به قبرس سفر کنید، آزمایش تیتر مورد نیاز نخواهد بود. با این حال، پاسپورت حیوانات خانگی انگلستان پذیرفته نخواهد شد. گواهی سلامت دیگری مورد نیاز خواهد بود. مرحله ۵ را ببینید.

 

تا زمانی که خلاف آن اثبات نشده باشد، مقررات زیر در مورد سگ‌های خانگی، گربه‌ها و فرت از جمله سگ‌ها و گربه‌های خدماتی و حمایت عاطفی اعمال می‌شود. صاحبان حیوانات خانگی دیگر باید به مورد ۱۱ مراجعه کنند. مقررات شامل جمهوری ترک قبرس شمالی نمی‌شود.

 

۱.ریزتراشه حیوانات خانگی (میکروچیپ)

اولین قدم برای آماده کردن سگ، گربه یا موش خرما برای ورود به قبرس این است که حیوان خانگی خود را با ریزتراشه ۱۵ رقمی مطابق با ISO 11784/11785 ریزتراشه کنید.

 

اگر حیوان خانگی شما در حال حاضر ریزتراشه‌ای دارد که مطابق با ISO 11784/11785 نیست، در این صورت شما ۳ انتخاب دارید:

شما می‌توانید اسکنر میکروچیپ خود را بیاورید.

می‌توانید با مقامات پست بازرسی مرزی که در آنجا وارد اتحادیه اروپا می‌شوید تماس بگیرید و بپرسید که آیا آنها اسکنرهایی دارند که می‌توانند تراشه حیوان خانگی شما را بخوانند یا خیر.

اگر ریزتراشه فعلی حیوان خانگی شما هنوز قابل خواندن باشد، دامپزشک شما می‌تواند تراشه سازگار را کاشت کند. تعداد و تاریخ کاشت هر دو ریزتراشه باید در گواهی بهداشت اتحادیه اروپا ثبت شود (مرحله شماره ۵ را ببینید).

 

تتو تا زمانی که قبل از ۳ جولای ۲۰۱۱ زده شده باشد، به وضوح قابل مشاهده باشد و حیوان خانگی شما پس از اعمال خالکوبی برای هاری واکسینه شده باشد، یک شکل قابل قبول شناسایی است.

 

۲.واکسیناسیون

واکسن هاری حیوانات خانگی

 

همه سگ‌ها، گربه‌ها و فرت‌ها باید مدرکی دال بر واکسیناسیون فعلی هاری داشته باشند که پس از کاشت ریزتراشه برای ورود به قبرس انجام شده است.

 

اولین واکسیناسیون هاری پس از کاشت ریزتراشه، واکسن اولیه نامیده می‌شود و باید واکسن یک ساله باشد مگر اینکه مشخصات سازنده اجازه استفاده از آن را به عنوان واکسن اولیه بدهد. اگر واکسیناسیون قبلی هاری حیوان خانگی شما قبل از واکسیناسیون مجدد منقضی شده باشد، واکسیناسیون بعدی به واکسیناسیون اولیه تبدیل می‌شود.

 

تمام واکسیناسیونی که پس از واکسیناسیون اولیه انجام می‌شود، واکسن تقویتی (بوستر) نامیده می‌شود.

 

اگر حیوان خانگی شما از یک کشور عاری از هاری یا کشوری که تحت کنترل هاری است وارد قبرس می‌شود، واکسیناسیون اولیه هاری باید حداکثر ۲۱ روز قبل از ورود به قبرس انجام شود.

 

هیچ دوره انتظاری پس از واکسیناسیون تقویت کننده وجود ندارد تا زمانی که:

واکسیناسیون قبلی پس از کاشت ریزتراشه انجام شده باشد

واکسیناسیون تقویتی قبل از انقضای واکسیناسیون قبلی انجام شده باشد.

قبرس واکسیناسیون ۳ ساله هاری برای سگ‌ها، گربه‌ها و موش‌ها را می‌پذیرد. با این حال، آن را فقط باید به عنوان یک تقویت کننده، نه به عنوان واکسیناسیون اولیه تجویز کرد. در این مورد می‌توانید با دامپزشک خود صحبت کنید.

هنگامی که حیوان خانگی شما وارد قبرس شد، برای چکاپ های بعدی به یک دوره انتظار ۲۱ روزه نیازی نیست، مشروط بر اینکه واکسن‌های تقویت کننده هاری به روز نگه داشته شوند و سایر شرایط ورود برآورده شوند.

اگر حیوان خانگی شما از کشور آلوده به هاری وارد قبرس می‌شود، باید حداقل ۳۰ روز پس از واکسیناسیون اولیه یا تقویتی قبل از دریافت آزمایش تیتر هاری صبر کند (مرحله ۳ را ببینید).

 

۳.تست تیتر هاری

آزمایش تیتر خون

 

اگر حیوان خانگی شما از کشور آلوده به هاری وارد قبرس می‌شود، حیوان خانگی شما باید میکروچیپ شود، سپس برای هاری واکسینه شود (به ترتیب). پس از انتظار حداقل ۳۰ روز پس از واکسیناسیون اولیه یا تقویتی، باید یک آزمایش تیتر هاری (FAVN) انجام شود. (از دامپزشک خود بخواهید ریزتراشه حیوان خانگی شما را قبل از آزمایش تیتر اسکن کند.) نمونه‌ها باید در آزمایشگاه‌های تأیید شده پردازش شوند. با فرض نتایج آزمایش در محدوده قابل قبول، حیوان خانگی شما می‌تواند زودتر از ۳ ماه تقویمی پس از تاریخ خون گیری وارد قبرس شود و از قرنطینه اجتناب کند. این مرحله الزامی نیست مگر اینکه از یک کشور مبتلا به هاری وارد قبرس شوید.

اگر نتیجه آزمایش تیتر قابل قبول باشد و نتوانید ۳ ماه تقویمی پس از خونگیری برای آزمایش منتظر بمانید، حیوان خانگی شما با محدودیت‌ها و هزینه‌های خاصی برای قرنطینه خانگی در محل اقامت صاحب خانه در نظر گرفته می‌شود که به تفصیل توضیح داده خواهد شد. توسط افسر دامپزشکی فرودگاه لارناکا. قطعاً باید از قبل به مأموران بازرسی مرزی اطلاع رسانی شود.

 

۴.درمان ضد انگل‌های داخلی و خارجی

در هنگام ورود به قبرس از هیچ کشوری نیازی به درمان کرم نواری نیست، اما توصیه می‌شود.

 

۵.گواهی سلامت

نوع گواهی سلامت مورد نیاز برای حیوان خانگی شما بستگی به این دارد که حمل و نقل حیوان خانگی شما همراه مسافر باشد یا شامل خرید، فروش یا انتقال مالکیت باشد. از بین دو گزینه زیر انتخاب کنید.

حمل و نقل غیرتجاری: مالک یا نماینده قانونی مالک با حیوان خانگی یا ظرف ۵ روز پس از آن سفر می‌کند و حمل و نقل شامل خرید، فروش یا انتقال مالکیت نمی‌شود.

حمل و نقل غیرتجاری به قبرس از کشوری خارج از اتحادیه اروپا:

مقررات در مراحل ۱ و ۲ اعمال می‌شود. در صورت ورود به قبرس از یک کشور مبتلا به هاری، مرحله ۳ نیز اعمال می‌شود.

 

یک دامپزشک دارای مجوز در کشور مبدأ باید گواهی بهداشت غیرتجاری اتحادیه اروپا برای قبرس را ظرف ۱۰ روز پیش از سفر تکمیل کند. اگر حیوان خانگی شما از ایالات متحده سفر می‌کند، دامپزشک باید توسط USDA معتبر باشد و گواهی سلامت باید توسط دفتر وزارت کشاورزی ایالات متحده تأیید شود، مگر اینکه گواهی توسط افسر ارتش دامپزشکی یا دامپزشک دولتی غیرنظامی سری GS-0701 تکمیل شود. CFIA باید فرم‌های صادر شده توسط دامپزشک کانادایی را تأیید کند.

 

اگر از کشور دیگری به قبرس سفر می‌کنید، فرم‌ها باید توسط آژانس دولتی مسئول واردات و صادرات حیوانات تأیید شوند.

 

این فرم برای حمل و نقل ۵ سگ یا کمتر مناسب است. گربه یا موش خرما. (اگر با بیش از ۵ سگ، گربه یا موش خرما سفر می‌کنید به مرحله ۶ مراجعه کنید.) این فرم برای ۴ ماه سفر در داخل اتحادیه اروپا مناسب است تا زمانی که واکسیناسیون هاری مستند روی آن منقضی نشده باشد.

 

شما یا نماینده شما باید اعلامیه حمل و نقل غیرتجاری را امضا کنید مبنی بر اینکه حمل و نقل حیوان خانگی شما شامل فروش یا انتقال مالکیت حیوان خانگی شما نمی‌شود.

حمل و نقل غیرتجاری به قبرس از یکی دیگر از کشورهای عضو اتحادیه اروپا:

 

مقررات مراحل ۱ و ۲ اعمال خواهد شد. مرحله ۳ اعمال نمی‌شود.

 

از دامپزشک خود بخواهید پاسپورت اتحادیه اروپا برای حیوان خانگی خود را به روز کند. گواهی بهداشت غیرتجاری اتحادیه اروپا برای حیوانات خانگی که از یکی دیگر از کشورهای عضو اتحادیه اروپا به قبرس سفر می‌کنند لازم نیست، مگر اینکه در هر زمانی پس از دریافت ریزتراشه حیوان خانگی شما، توسط دامپزشکی خارج از اتحادیه اروپا یک واکسن تقویت کننده هاری تجویز شود.

حمل و نقل تجاری: مالک یا نماینده قانونی مالک با حیوان خانگی یا ظرف ۵ روز پس از آن سفر نمی‌کند یا هدف از حمل و نقل شامل فروش یا انتقال مالکیت است یا بیش از ۵ سگ، گربه یا موش خرما با یا بدون صاحب آنها سفر می‌کنند.

حمل و نقل تجاری به قبرس از یک کشور عاری از هاری یا تحت کنترل در خارج از اتحادیه اروپا:

 

مقررات مراحل ۱ و ۲ اعمال خواهد شد. مرحله ۳ اعمال نمی‌شود.

 

یک دامپزشک دارای مجوز در کشور مبدأ باید گواهی بهداشت تجاری اتحادیه اروپا برای قبرس را ظرف ۴۸ ساعت پیش از سفر تکمیل کند. اگر حیوان خانگی شما از ایالات متحده یا کانادا سفر می‌کند، دامپزشک باید به ترتیب توسط USDA یا CFIA معتبر باشد و گواهی بهداشت تجاری اتحادیه اروپا باید توسط دفتر محلی USDA (ایالات متحده آمریکا) یا CFIA (کانادا) تأیید شود. این فرم برای حمل و نقل ۵ یا کمتر سگ، گربه یا لاگومورف مناسب است. (برای حمل و نقل بیش از ۵ حیوان خانگی به مورد ۶ مراجعه کنید).

Alaska Airlines قوانین حمل و نقل حیوانات
ادامه مطلب

 

در ادامه قوانین حمل و نقل حیوانات قبرس:

حیوان خانگی شما باید از طریق یک پست بازرسی مرزی تأیید شده (BIP) در فرودگاه بین المللی لارناکا وارد شود. ۲۴ ساعت قبل از ورود باید اطلاع رسانی شود.

 

همه سگ‌ها باید علیه دیستمپر واکسینه شوند.

حمل و نقل تجاری به قبرس از کشورهای مبتلا به هاری خارج از اتحادیه اروپا:

 

سگ‌ها، گربه‌ها و لاگومورف ها فقط می‌توانند از این کشورهای آلوده به هاری وارد قبرس شوند. حیوانات خانگی باید با تمام قوانین بالا مطابقت داشته باشند و همچنین طبق مرحله ۳ بالا آزمایش تیتر داشته باشند.

حمل و نقل تجاری به قبرس از یکی دیگر از کشورهای عضو اتحادیه اروپا:

مقررات مراحل ۱ و ۲ اعمال خواهد شد.

اگر حیوان خانگی شما به تنهایی از یکی دیگر از کشورهای عضو اتحادیه اروپا به قبرس سفر می‌کند، حیوان خانگی شما باید از یک محل دارای مجوز که توسط مرجع حاکم در کشور اتحادیه اروپا مسئول واردات و صادرات حیوانات خانگی ثبت شده است، سفر کند. دامپزشک شما باید پاسپورت اتحادیه اروپا حیوان خانگی را برای حیوان خانگی شما دریافت و به روز کند. حمل و نقل حیوان خانگی شما باید همراه با گواهی سلامت داخل تجارت باشد که ظرف ۴۸ ساعت پس از ورود تکمیل شده است.

 

۶.ورود به قبرس از مالزی و استرالیا

اگر حیوان خانگی شما از شبه جزیره مالزی وارد قبرس می‌شود، شرایط زیر باید رعایت شود:

 

  1. حیوان خانگی شما حداقل در ۶۰ روز گذشته قبل از صادرات هیچ تماسی با خوک نداشته است.
  2. حیوان خانگی شما در ۶۰ روز گذشته در جایی زندگی نکرده است که موارد بیماری نیپا در آن تأیید شده باشد.
  3. حیوان خانگی شما با آزمایش ELISA و تعیین IgG که در آزمایشگاهی که برای آزمایش ویروس‌های بیماری نیپا در ۱۰ روز پس از صادرات تأیید شده، با نتیجه منفی آزمایش شده باشد.

 

گربه‌ها فقط می‌توانند از استرالیا وارد قبرس شوند به شرطی که در مناطقی زندگی نکرده باشند که موارد ابتلا به بیماری هندرا در ۶۰ روز گذشته تأیید شده باشد.

 

۷.صادرات بیش از ۵ سگ یا گربه

اگر با ۶ یا بیشتر گربه، سگ یا موش خرما سفر می‌کنید، به منظور حمل و نقل آنها طبق مقررات غیرتجاری، باید ۶ ماه یا بیشتر سن داشته باشند و در یک مسابقه، نمایش یا رویداد ورزشی شرکت کنند یا برای آن آموزش ببینند. اگر اینطور نیست، حیوانات خانگی شما باید شرایط حمل و نقل تجاری را داشته باشند. (مرحله شماره ۵ را ببینید)

 

۸.ورود به قبرس

حیوانات خانگی که از طریق هوا بدون صاحب یا نماینده خود وارد می‌شوند باید این کار را در یک پست بازرسی مرزی تأیید شده در فرودگاه بین المللی لارناکا و پافوس انجام دهند. حیوانات خانگی که با صاحب خود یا ظرف ۵ روز پس از آن سفر می‌کنند، می‌توانند در نقاط ورودی زیر وارد شوند: فرودگاه بین المللی لارناکا، فرودگاه بین المللی پافوس، بندر لمسوس، بندر لارناکا، بندر پافوس، بندر لاتچی، مارینا لارناکا و مارینا سنت رافائل.

هنگام ورود به قبرس از خارج از اتحادیه اروپا، باید به اداره دامپزشکی منطقه از نقطه ورودی مربوطه در مورد ورود حیوان خانگی خود و همچنین تمام اطلاعات لازم در مورد تاریخ و زمان ورود و شماره پرواز اطلاع رسانی شود. یا نام کشتی اطلاعات باید حداقل ۴۸ ساعت قبل از ورود ارسال شود.

نقاط ورود گونه‌های جانوری تحت پوشش کنوانسیون تجارت بین المللی گونه‌های جانوران و گیاهان وحشی در خطر انقراض (CITES) فرودگاه‌های بین المللی لارناکا و پافوس و تنها بنادر لمسوس و لارناکا هستند.

حیوانات خانگی باید مستقیماً وارد قبرس شوند یا از طریق یکی دیگر از کشورهای عضو اتحادیه اروپا ترانزیت کنند.

همه سگ‌ها و گربه‌های اهلی هنگام معاینه در بند ورودی قبرس باید فاقد شواهدی مبنی بر بیماری قابل انتقال به انسان باشند. اگر سگ یا گربه شما از سلامت ظاهری خوبی برخوردار نیست، ممکن است معاینه بیشتر توسط دامپزشک مجاز با هزینه شما لازم باشد.

حیوانات خانگی ممکن است به عنوان باکس تحویل شده یا به عنوان بار هوایی وارد کابین شوند.

 

۹.واردات توله سگ یا بچه گربه

توله سگ‌ها و بچه گربه‌های واکسینه نشده نمی‌توانند از هیچ کشوری وارد قبرس شوند. بچه گربه‌ها، توله سگ‌ها و موش خرما باید زودتر از ۱۲ هفتگی برای هاری واکسینه شوند و قبل از ورود به کشور ۲۱ روز صبر کنند.

 

توله سگ‌ها و بچه گربه‌های بزرگ‌تر از ۱۲ هفته مشمول مقررات مراحل ۱ و ۲ بالا هستند.

 

۱۰.نژادهای ممنوعه

ورود نژادهای زیر به قبرس ممنوع است: پیت بول تریر یا پیت بول آمریکایی، توسا ژاپنی یا توسا اینو، دوگو آرژانتینی یا ماستیف آرژانتینی، فیلا برازیلیرو یا ماستیف برزیلی.

 

۱۱.صادرات حیوانات خانگی ساکن قبرس

همه سگ‌ها، گربه‌ها و فرت‌ها که قبرس را به مقصد یکی دیگر از کشورهای عضو اتحادیه اروپا ترک می‌کنند باید قبل از ترک قبرس شرایط ورود به کشور مقصد خود را داشته باشند. اگر قصد دارید حیوان خانگی خود را به سفری به کشوری با شیوع بالای هاری ببرید، دامپزشک شما باید قبل از اینکه قبرس را ترک کنید، آزمایش تیتر خون را ۳۰ روز پس از ریزتراشه و واکسیناسیون هاری انجام دهید، اگر قصد بازگشت دارید. مجوزهای صادراتی ممکن است برای حمل و نقل بدون همراه مورد نیاز باشد.

 

اگر حیوان خانگی شما منشأ قبرس شمالی است و به بریتانیا سفر می‌کند، باید مراحل ۱، ۲، ۳ و ۴ بالا را دنبال کند، زیرا این منطقه توسط بریتانیا به عنوان بیماری هاری بالا در نظر گرفته می‌شود.

 

۱۲.دیگر حیوانات

خرگوش، لاک پشت و حیوانات دیگر

 

مجوز واردات صادر شده توسط خدمات دامپزشکی باید برای سایر حیواناتی که از کشورهای غیرعضو اتحادیه اروپا به قبرس وارد می‌شوند، اخذ شود.

 

پرندگان، بی مهرگان، ماهی‌های گرمسیری، خزندگان، دوزیستان، پستاندارانی مانند جوندگان و خرگوش‌ها مشمول الزامات واکسیناسیون هاری نیستند، اما ممکن است شرایط دیگری را داشته باشند و برای ورود به قبرس باید گواهی سلامت داشته باشند. برای ورود حیوانات خانگی به غیر از سگ، گربه و موش خرما، مجوز واردات صادر شده از دامپزشکی قبل از حرکت باید اخذ شود. به صاحبان حیوانات خانگی اکیداً توصیه می‌شود که اطلاعات بیشتری را از مقامات مربوطه کشورشان و/یا کشور مقصد جویا شوند.

 

۱۳.CITES

نماد CITES: لاک پشت در حال انقراض

 

اگر حیوان خانگی شما سگ، گربه یا موش خرما نیست، و به خصوص اگر لاک پشت یا طوطی است. باید بررسی کنید که تحت کنوانسیون تجارت بین المللی گونه‌های در معرض خطر انقراض جانوران و گیاهان وحشی (CITES) محافظت نشده باشد. در این صورت باید برای مجوزهای اضافی درخواست دهید. بیش از ۱۸۰ کشور در آن شرکت می‌کنند و مقررات CITES را اجرا می‌کنند.</p>

در این مقاله قوانین حمل و نقل حیوانات قبرس بررسی شد.

تذکر مهم: اکیداً توصیه می‌گردد قبل از سفر حتماً با دامپزشک خود در بخش خصوصی، اداره دامپزشکی دولتی و سفارت کشور مربوطه، موارد ذکر شده را مجدداً در هنگام اقدام به سفر چک کنید. این قوانین صرفاً اطلاعات کلی است و ممکن است در گذر زمان دستخوش تغییر گردد. (بدین وسیله در موارد ذکر شده، هرگونه مسئولیت از نویسنده مقاله بابت تغییرات و تناقضات زمانی و قانونی، سلب و ساقط می‌گردد.)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

وبسایت و اینستاگرام ما را دنبال نمایید

به روز ترین کلینیک دامپزشکی تهران، کلینیک دامپزشکی روژان

۰۹۱۲۹۲۶۳۰۵۵- ۷۷۴۶۱۳۶۸-۰۲۱

قبل از انجام هرگونه اقدام با دامپزشک خود مشورت نمایید؛ادمین و سایت روژان پت هیچگونه مسئولیتی در قبال اقدامات خودسرانه و عواقب ناشی از آن ندارد.