کلینیک دامپزشکی روژان
dog_1

قوانین حمل و نقل حیوانات کشور ها(کلیات و مقدمه)

در این مقاله همه چیز درباره کلیات و معنی اصطلاحات قوانین حمل و نقل حیوانات کشور ها بررسی شده است،با ما همراه باشید:

پاسپورت حیوان خانگی چیست؟

ابتدا باید بدانیم اصطلاح پت در تعریف قوانین فقط به سگ و گربه اطلاق می شود و بقیه حیوانات اگزوتیک محسوب می شوند و اساس شناسنامه و پاسپورت بین المللی حیوانات خانگی بر مبنای این تعریف می باشد.

به “گذرنامه حیوان خانگی” به عنوان مجموعه‌ای از اسناد مورد نیاز برای واردات حیوان خانگی خود به یک کشور خارجی اشاره می‌شود که می‌تواند شامل گواهی‌های بهداشتی و واکسن هاری، مجوز واردات (در صورت نیاز)، نتایج آزمایش تیتر هاری (در صورت نیاز)، گواهی ضد انگل (در صورت نیاز) و سایر اسناد صادر شده توسط دامپزشک شما باشد که مقامات گمرک در کشور مقصد در ترخیص کالا از گمرک به آن نیاز دارند.

پاسپورت

کشورهای اتحادیه اروپا (EU) یک دفترچه پاسپورت حیوانات خانگی اتحادیه اروپا صادر می‌کنند که فقط برای سگ‌ها، گربه‌ها یا خرگوش‌های ساکن اتحادیه اروپا صادر می‌شود. اگر به اتحادیه اروپا سفر می‌کنید و ۴ ماه یا بیشتر در آنجا خواهید بود، می‌توانید پاسپورت اتحادیه اروپا برای حیوان خانگی خود را دریافت کنید.

 

شناسنامه چیست؟

شناسنامه مجموعه‌ای از تمامی اطلاعات اولیه حیوان، اعم از نام، سن، جنس، نژاد، تاریخ تولد، شماره یکتای میکروچیپ (ریزتراشه)، واکسیناسیون، ضدانگل ها، نام صاحب یا صاحبین حیوان و غیره می‌باشد که دامپزشک آن را مطابق مقررات هر کشور صادر می‌کند.

شناسنامه حیوانات

 

گواهی خروج از کشور (کانفرم) چیست؟

گواهی خروج زمانی صادر می‌گردد که تمامی مدارک شناسایی حیوان، صاحب حیوان (پاسپورت یا ویزا یا هر دو)، تأییدیه سلامت حیوان و الزامات آن و بلیط آماده باشد تا مرکزیت دولتی دامپزشکی هر کشوری آن را صادر کند. (در ایران توسط اداره دامپزشکی شهرستان یا اداره کل دامپزشکی استان تأیید می‌شود).

 

تیتر هاری چیست؟

کشورهای اتحادیه اروپا و برخی از کشورهای دیگر (که به طور مفصل در توضیحات هر کشوری نوشته شده است) علاوه بر واکسناسیون هاری، به میزان تیتر آنتی بادی هاری در خون حیوانی که مسافرت می‌کند به صورت قانونی به عنوان مدارک نیاز دارند، تیتر هاری می گویند.

لازم به ذکر است که در پروازهای Layover یا دارای توقف در مسیر، ممکن است شما نیاز به این مدرک داشته باشید، مانند برخی پروازهای لوفتانزا از ایران به سمت کانادا، به علت توقف در آلمان، با توجه به اینکه فقط در فرودگاه توقف دارید و حتی از گیت نیز رد نمی‌شوید، اما باز هم باید قوانین کشور آلمان که شامل گواهی تیتر هاری است ارائه دهید. به همین علت به هیچ عنوان در این مورد به صورت خودسر و یا بدون هماهنگی با دامپزشک یا اداره دامپزشکی دولتی هر کشور، این خطر را به جان حیوان خود نخرید. چرا که گاهی با یک مدرک ساده ممکن است شما را دیپورت، حیوان خانگی شما را قرنطینه و یا در موارد خاص بر طبق قانون، آن را یوتانایز کنند. به همین علت به این موضوع دقت کافی به عمل آورید.

 

میکروچیپ چیست؟

میکروچیپ یا ریزتراشه، یک قطعه الکترونیکی است که زیرپوست حیوان قرار می‌گیرد و یک شماره سریال در خود دارد و با دستگاه مخصوص خوانش می‌شود و برای خروج از کشور و ورود به یک کشور دیگر این کد یکتا نیاز است.

 

فرم انکس چیست؟ (ANNEX)

یک فرم به زبان انگلیسی (و در بعضی موارد به زبان کشور مقصد مانند امارات به زبان عربی) می‌باشد که علاوه بر تمامی موارد نیاز است تا دامپزشک بخش خصوصی و مرکزیت دولتی دامپزشکی کشور مبدأ آن را به همراه سایر مدارک تکمیل می‌کند.

 

هزینه پرواز با حیوان خانگی من چقدر است؟

زمانی که ایرلاین شما این خدمات را ارائه می‌دهد، ۳ راه وجود دارد که حیوان خانگی شما می‌تواند پرواز کند.

  • در کابین: حیوان خانگی شما کمتر از ۸ کیلوگرم (به طور کلی) وزن دارد و می‌توان آن را زیر صندلی جلوی شما قرار داد. حیوان خانگی شما در باجه چک بلیط ترمینال تحویل داده می‌شود. هزینه این کلاس از خدمات می‌تواند به طور متوسط از حدود ۹۵ دلار تا ۴۰۰ دلار در صورت پرواز بین المللی متغیر باشد.
  • باکس تحویل‌شده همراه مسافر: یک مسافر، حیوان خانگی بالغ شما را در پرواز همراهی می‌کند. حیوان خانگی شما در باجه بلیط ترمینال تحویل داده می‌شود و در انبار بار پرواز می‌کند. هزینه‌های این کلاس از خدمات، تقریباً به اندازه پرواز حیوانات خانگی در کابین است.
  • محموله هوایی: این کلاس خدمات برای حیوانات خانگی بزرگ‌تر، حیوانات خانگی بدون همراه یا کسانی که اجازه پرواز در داخل کابین یا به عنوان باکس تحویل داده شده را ندارند، می‌باشد. حیوانات خانگی در تأسیسات بار شرکت هواپیمایی شما که معمولاً در محوطه فرودگاه قرار دارد، بررسی می‌شوند، اما فقط در موارد بسیار نادر. هزینه پرواز به عنوان محموله هوایی بسته به وزن و اندازه حیوان خانگی شما و باکس آن متفاوت است. تخمین هزینه‌های بار هوایی بسیار دشوار است. توصیه می‌کنیم برای این اطلاعات با دفتر حمل و نقل هواپیمایی خود تماس بگیرید.

 

آیا بهتر است شب را در یک کشور خلوت بگذرانم یا یک پرواز مستقیم برای حیوان خانگی خود رزرو کنم؟

پاسخ به این سؤال بستگی به مدت زمان پرواز شما و مقررات مربوط به رفاه حیوانات دارد. به طور کلی، بهتر است حیوان خانگی خود را در اسرع وقت به مقصد برسانید. هرچه دست زدن به حیوان خانگی شما کمتر باشد، استرس کمتری برای آنها خواهد داشت. با این حال، اگر پرواز بسیار طولانی باشد، ممکن است یک توقف و استراحت توسط شرکت هواپیمایی شما اعمال شود. بسیاری از اوقات، خطوط هوایی امکاناتی برای مراقبت از حیوان خانگی شما در طول مرحله استراحت بدون نیاز به ترخیص کالا از گمرک در کشور توقف دار خواهند داشت. اگر تصمیم دارید حیوان خانگی خود را درخواست کنید و سفر خود را متوقف کنید، باید مدارک گمرک را ترخیص کرده و وارد کشور توقف موقت شوید. زمانی که مدت اعتبار گواهی سلامت حیوان خانگی شما کوتاه است، این گزینه توصیه نمی‌شود. این به کشور مقصد شما بستگی دارد.

 

حیوان خانگی من در حال پرواز طولانی است. چه کسی از حیوان خانگی من در طول سفر یا در حین توقف مراقبت می‌کند؟

اگر حیوان خانگی شما با شما در کابین پرواز می‌کند، یک حمل کننده (باکس) حیوان خانگی خوب تهیه کنید و تعداد زیادی پد حیوان خانگی به همراه داشته باشید. چندین پد را در باکس قرار دهید. در صورت بروز حوادث، حیوان خانگی خود را به دستشویی ببرید و پد کثیف را بردارید. درست زیر آن یک پد تازه خواهید داشت. در حین استراحت، یک فضای بسته را بخواهید تا بتوانید حیوان خانگی خود را از کریر خارج کنید و یک پد برای آن تهیه کنید. همچنین در مورد محوطه و افراد امداد حیوانات خانگی بپرسید. بسیاری از فرودگاه‌ها اینها را برای راحتی کار در کابین، خدمات و ESA نصب می‌کنند.

 

اگر حیوان خانگی شما در انبار بار پرواز می‌کند، بدانید که خدمه نمی‌توانند در طول پرواز به او کمک کنند. در حین توقف، کنترل‌کنندگان سطح آب موجود برای حیوان خانگی شما را بررسی می‌کنند و اگر مقررات یاتا (IATA) این را ایجاب می‌کند و شما یک کیسه کوچک از غذای حیوان خانگی خود را به بالای باکس چسبانده‌اید، به آن غذا می‌دهند. خدمات بیشتر به طول توقف و امکاناتی که برای شرکت هواپیمایی در فرودگاه توقف (فرودگاه layover) در دسترس است، بستگی دارد.

 

برنامه سفر حیوان خانگی من شامل توقف در فرودگاهی در یک کشور دیگر قبل از رسیدن به کشور مقصد است. آیا مدارکی لازم است؟

 

اگر حیوان خانگی شما هم در داخل و هم در خارج از فرودگاه در همان خطوط هوایی اقامت دارد:

هنگامی که حیوان خانگی شما با شما در کابین پرواز می‌کند، تا زمانی که پرواز بعدی خود را سوار شوید، در منطقه امن فرودگاه خواهید ماند. ولی اگر حیوان خانگی شما در محفظه بار یا به عنوان بار چک شده یا بار هوایی پرواز می‌کند، شرکت هواپیمایی شما حیوان خانگی شما را از طریق کشور ترانزیت می‌کند. در این حالت زمان استراحت نباید بیش از ۳ ساعت باشد. توجه: ایرفرانس یک استثنا است. آن‌ها از شما می‌خواهند که حیوان خانگی خود را در تمام توقف‌ها مجدداً چک حیوان وچک مدارک کرده و دوباره بررسی کنید.

قوانین حمل و نقل حیوانات اسپانیا
ادامه مطلب

 

توجه: کشورهایی هستند که برای پرواز حیوانات خانگی در انبار بار به مجوز حمل و نقل نیاز دارند. هنگ کنگ، سنگاپور، تایوان و لندن تنها چند نمونه از کشورهایی هستند که به مجوز ترانزیت نیاز دارند.

 

اگر در حال تغییر شرکت هواپیمایی در کشور توقف هستید، باید حیوان خانگی خود را درخواست کنید و از گمرک خارج شوید تا حیوان خانگی خود را در خط هوایی بعدی بررسی کنید. در این مورد، شما باید تمام مدارک مورد نیاز برای کشور layover را ارائه دهید. به طور کلی، بسته به کشور توقف ممکن است ۴ تا ۵ ساعت یا بیشتر طول بکشد تا این فرآیند تکمیل شود.

چگونه بفهمم که شرکت هواپیمایی من حیوان خانگی من را در کابین پروازراه می‌دهد؟

می‌توانید خط‌مشی‌های خطوط هوایی حیوانات خانگی را برای بیش از ۱۶۰ شرکت هواپیمایی پیدا کنید که در این کتاب وجود دارد.

 

از کجا می‌توانم شرایط لازم برای واردات حیوان خانگی خود را به یک کشور خارجی دریافت کنم؟

ما قوانین فعلی برای واردات حیوان خانگی به بیش از ۲۰۰ کشور را داریم. برای شرایط مورد نیاز کشور مقصد خود به اسامی هر کشور مراجعه کنید و جزئیات آن را بخوانید.

توجه: برخی از کشورها که فاقد قوانین مدون یا دسترسی به اطلاعات آنها محدود شده است، مانند چاد در این لیست نیستند. برخی از کشورها که دارای نوع هویت اسامی مشابه مانند بریتانیا و انگلستان دو کشور متفاوت تلقی شده‌اند. برخی دیگر از مناطق آزاد نیز ممکن است قوانینی جدای از قوانین کشور مادر داشته باشند، مانند هاوایی که جزو ایالات متحده آمریکاست اما در این لیست به صورت مجزا درج شده است. به همین علت اگرکشوری را در لیست پیدا نکردید، لطفاً در ابتدا با دامپزشک خود یا ادارات دامپزشکی دولتی در این مورد مشورت کنید.

لازم به ذکر است که این قوانین به طور کلی نوشته شده‌اند و ممکن است تغییراتی در گذر زمان داشته باشند و نویسنده هیچگونه مسئولیتی در قبال تغییرات آن پس از نگارش به عهده نمی‌گیرد.

چرا کشورها حیوان من را بعد از آزمایش تیتر هاری منتظر می‌گذارند؟

 

چرا قرنطینه می‌کنند؟

دلیل اینکه برخی کشورها از حیوان خانگی شما برای مدت معینی پس از آزمایش تیتر هاری می‌خواهند به این دلیل است که اگر حیوان خانگی شما قبل از واکسینه شدن و آزمایش تیتر هاری داشته باشد، ممکن است علائم تا ۳ تا ۶ ماه ظاهر نشود. واکسیناسیون هاری از ابتلای حیوان به هاری در صورت مواجهه جلوگیری می‌کند. با این حال، اگر حیوان خانگی شما قبل از واکسینه شدن این ویروس را داشته باشد، هاری را درمان نمی‌کند. به همین علت گاهاً قرنطینه از کشورهای خاصی، جزو قوانین محسوب می‌شود. ایران نیز این قرنطینه سه ماهه را دارد که کثرتاً به علت نگهداری خانگی بر پیش فرض بودن آن تأیید می‌گردد.

 

اگر حیوان خانگی من نتواند با مقررات واردات کشور مقصد مطابقت داشته باشد چه کار کنم؟

 

ما به شما توصیه نمی‌کنیم حیوان خانگی‌ای را حمل کنید که با سیاست‌های واردات مطابقت ندارد. این احتمال وجود دارد که شرکت هواپیمایی شما آن را نپذیرد زیرا آنها اسناد حیوان خانگی شما را بررسی می‌کنند. اگر به مقصد برسد، یا به کشور مبدأ بازگردانده می‌شود (با هزینه مالک)، یا قرنطینه می‌شود (در صورت وجود امکانات) یا بعضاً معدوم (یوتانایز) می‌شود. هیچ یک از این گزینه‌ها، چه برای شما و چه برای حیوان خانگی شما مناسب نیست.

 

چگونه می‌توانم قوانین واردات حیوان خانگی خود را به یک کشور خاص دور بزنم؟

تحت هیچ شرایطی توصیه نمی‌کنیم که از مقررات واردات حیوانات خانگی خودداری کنید. این می‌تواند منجر به مصادره یا دیپورت شدن یا حتی دادگاهی شدن فرد و یوتانایز حیوان شود.

 

چه مدت زمان قبل از مسافرت باید اقدام به انجام امور حیوان خانگی خود کنم؟

توصیه ما این است که حداقل دو ماه قبل از حرکت به سمت مقصد، اقدام به جمع آوری تمامی مدارک مورد نیاز کنید تا به مشکل برنخورید. در بعضی شرایط ممکن است این موضوع نیاز به زمان زیادی داشته باشد، مانند تیتر هاری از یک کشور دیگر که به مدت زمانی بین یک هفته تا یک و نیم ماه زمان نیاز دارد.

 

آیا خدمات حمایت عاطفی من (ESA) مشمول مقررات مشابه سایر حیوانات است؟

بله. حیوانات خدماتی و حمایت عاطفی مشمول الزامات مشابهی با سایر حیوانات همنوع خود هستند. در مواردی که قرنطینه اعمال می‌شود، کشور مقصد احتمالاً مقرراتی برای قرنطینه خانگی در مورد حیوانات خدماتی خواهد داشت. بدانید که ESA ها به طور گسترده در خارج از آمریکای شمالی و اتحادیه اروپا به رسمیت شناخته نشده‌اند.

 

طبق مقررات خطوط هوایی تجاری، همه حیوانات زنده (به جز سگ‌های کمکی آموزش دیده) در صورت پرواز باید به عنوان محموله هوایی وارد بریتانیا شوند. چگونه از این نیاز اجتناب کنم؟

 

تعدادی کشتی وجود دارد که بین سرزمین اصلی اتحادیه اروپا به انگلستان و ایرلند حرکت می‌کنند. بسیاری از آنها نیاز دارند که حیوانات خانگی در یک وسیله نقلیه سفر کنند، بنابراین شما باید برای آن هماهنگی کنید. DFDS قایقرانی بین آمستردام و نیوکاسل تردد را می‌پذیرد. برای اطلاعات بیشتر به قوانین مربوطه در قسمت کشتیرانی همین کتاب مراجعه کنید.

 

Le Shuttle، شما و حیوان خانگی‌تان را در یک وسیله نقلیه بین کاله، فرانسه و فولکستون، انگلستان حمل می‌کند. می‌توانید از دوستان یا اقوامتان بخواهید که شما را در کاله ببرند یا سرویسی مانند تاکسی فولک استون یا حمل‌کننده حیوانات خانگی را استخدام کنید.

 

مذاکرات برگزیت چه تاثیری بر سفر من خواهد داشت؟

اگر مذاکرات بین بریتانیا و اتحادیه اروپا با شکست مواجه شود، بریتانیا «می‌تواند» قوانین را به یک کشور غیرفصلی پرداخت کننده تبدیل کند. این بدان معناست که اگر بعد از ۲۹ مارس ۲۰۱۹ از بریتانیا به اتحادیه اروپا سفر می‌کنید، سگ، گربه یا لاگومورف یا خرگوش شما حداقل ۳ ماه قبل از سفر به آزمایش تیتر هاری نیاز دارد که توسط دامپزشک دارای مجوز باید انجام شود. این آزمایش نباید زودتر از ۳۰ روز پس از میکروچیپ حیوان خانگی شما و واکسینه شدن برای هاری انجام شود.

 

مذاکرات برجام و پسابرجام و احیای برجام چه تاثیری بر سفر من خواهد داشت؟

در عمل به علت ایزوله بودن ایران از لحاظ سیاسی تاثیر چندانی نخواهد داشت ولی در زمینه بیماری ها و بهداشت ثابت خواهد ماند.

 

چه باکسی برای حیوان من مناسب است؟

اندازه باکس بسته به سایز حیوان متغییر است و اگر باکس‌های سایز کوچکتر از حد بگیرید، اجازه پرواز داده نمی‌شود و اگر باکس سایز بزرگتر (به هر عنوان، مانند راحتی حیوان) بگیرید نیز، فرودگاه معمولاً اجازه خروج نمی‌دهد.

 

 

 

در این مقاله تمام نکات درباره مقدمه و کلیات قوانین حمل و نقل حیوانات کشور ها بررسی شده است…

جهت دریافت اطلاعات رایگان بیشتر به پیج و وبسایت ما سر بزنید.

 

 

بهترین کیلینیک دامپزشکی تهران کجاست؟

 

کیلینیک دامپزشکی روژان

۰۹۱۲۹۲۶۳۰۵۵- ۷۷۴۶۱۳۶۸-۰۲۱