کلینیک دامپزشکی روژان
ویروس آبله مرغان پرندگان

ویروس آبله مرغان پرندگان

در این مقاله ویروس آبله مرغان پرندگان بررسی خواهد شد:

 

ویروس آبله مرغان پرندگان

اتیولوژی

ویروس آبله مرغان پرندگان ویروس بزرگ (تا ۴۰۰ نانومتر) با پوشش DNA می‌باشد. همه ویروس‌های آبله مرغان پرندگان از نظر ریخت شناسی مشابه هستند، اما میزبان اختصاصی آن‌ها متفاوت است.

بیماری زایی

ویروس از نظر محیط زیست پایدار است و می‌تواند سال‌ها در بقایای آلی خشک شده زنده بماند. ویروس باید از طریق غشاهای مخاطی یا پوست آسیب دیده وارد بدن شود. قادر به نفوذ در اپیتلیوم سالم نیست. می‌تواند به طور مستقیم از طریق نبرد، رفتار آسیب به پر یا نظافت کاری منتقل شود، یا می‌تواند به طور غیر مستقیم توسط حشرات مکنده خون منتقل شود (به عنوان مثال پشه‌ها). ویروس یا در محل ورود باقی می‌ماند و باعث عفونت موضعی می‌شود، یا از طریق هماتوژن به کبد و مغز استخوان گسترش می‌یابد، و یک عفونت سیستمیک ایجاد می‌کند. دوره انکوباسیون در کبوترها ۷-۹ روز است و در قناری‌ها چهار تا سه هفته می‌باشد.

budgerigar fancy این بیماری را “روح فرانسه” می‌نامند و پرندگان به دلیل ناتوانی آن‌ها در پرواز به عنوان “دونده” یا “خزنده” شناخته می‌شوند.

ارائه بالینی

چهار سندرم مختلف وجود دارد:

  • آبله خشک: ضایعات ناخوشایند مجزا بر روی قسمت‌های بدون پر بدن (به عنوان مثال شانه‌ها، واتل ها؛

منقار؛ پلک).

  • آبله مرطوب: ضایعات دیفتری فیبرونکروتیک در اوروفارنکس.
  • فرم سپتی سمی در قناری‌ها.
  • ضایعات نئوپلاستیک ناشی از ویروس در پوست و ریه‌ها.

سندرم ارائه شده توسط سویه ویروس، نحوه انتقال و سن، گونه و سلامت پرنده آلوده تعیین می‌شود. ضایعات

ممکن است آلوده و دردناک شده و با خوردن، تنفس و بینایی تداخل ایجاد کند.

انواع عروس هلندی
ادامه مطلب

تشخیص

اجسام انکلوژن داخل سیتوپلاسمی، به عنوان اجسام بولینگر، بیماری زا شناخته می‌شوند. جداسازی ویروس و PCR می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد.

مدیریت

اکثر ضایعات موضعی خود محدودکننده هستند و آن‌ها ۳-۴ هفته (اگرچه ضایعات دیفتری ممکن است برای چندین ماه ادامه داشته باشد) بهبود می‌یابند و مصونیت برای ۶–۱۲ ماه یا بیشتر ایجاد می‌کنند. در صورت آلودگی ضایعات، آنتی بیوتیک ها و تمیز کردن ملایم نشان داده شده است. با فشار برداشتن دلمه‌ها ممکن است منجر به ایجاد زخم و تغییر شکل شود.

گردش حول ایزولاسیون پرندگان مبتلا، به حداقل رساندن جنگ و جلوگیری از دسترسی حشرات گزنده باید کنترل شود. هیپوکلریت سدیم یک ماده مؤثر ضد عفونی کننده می‌باشد. واکسن زنده ضعیف شده برای کبوتر و مرغ موجود است.  آبله مرغان واکسن، در شترمرغ مؤثر است. واکسن آبله قناری نیز موجود است.

در این مقاله ویروس آبله مرغان پرندگان بررسی شد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

وبسایت و اینستاگرام ما را دنبال نمایید

به روز ترین کلینیک دامپزشکی تهران، کلینیک دامپزشکی روژان

۰۹۱۲۹۲۶۳۰۵۵- ۷۷۴۶۱۳۶۸-۰۲۱

طب پرندگان زینتی

قبل از انجام هرگونه اقدام با دامپزشک خود مشورت نمایید؛ادمین و سایت روژان پت هیچگونه مسئولیتی در قبال اقدامات خودسرانه و عواقب ناشی از آن ندارد