کلینیک دامپزشکی روژان
عفونت کرمی کلیه در سگ‌ها

عفونت کرمی کلیه در سگ‌ها

در این مقاله عفونت کرمی کلیه در سگ‌ها بررسی خواهد شد:

 

عفونت کرمی کلیه در سگ‌ها

نقش بیماری زائی

عامل بیماری انگلی است به نام Dictophyma Renale که ماده‌های آن بزرگترین نماتود محسوب می‌شوند و در موقع بلوغ ۷۵ تا ۱۰۰ سانتی‌متر طول دارند. نرها خیلی کوچکتر هستند و در ازای آن‌ها از ۴۵ سانتی‌متر بیشتر نیست در حالی که زنده هستند این قبیل کرم‌ها درخشان و قرمز خونی بوده و به طور آزاد در محوطه بطنی یا در بین لوپ‌های کبد جای دارند. در یک سوم موارد کرم‌ها در باقیمانده کلیه باد کرده مشاهده شده‌اند که در این حالت پارانشیم آن‌ها از بین رفته و کپسول فیبری از منبع پیوندی به صورت کیسه‌ای کرم‌ها را در برگرفته است.

معمولاً کرم‌ها در لگنچه کلیه راست جمع می‌شوند و در صورتی که از کلیه به نسوج اطراف یا محوطه بطنی بروند در این صورت کلیه راست کاملاً آسیب دیده و در کالبد گشائی توجه دامپزشک را جلب می‌نماید. منابع عفونت در سگ‌ها ماهی‌های آب شیرین می‌باشند. کرم ماده ۶ ماه طول می‌کشد تا در کلیه رشد کرده و بالغ شود.

نشانی‌ها و تشخیص بیماری

وقتی کرم بالغ شود قابل توجه است. مهم­ترین نشانه بیماری کم شدن وزن بدن است که تا یک سوم وزن بدن ممکن است کم شود و این کم شدن وزن بدن در بعضی مواقع به یک دوم هم رسیده است که در این صورت در عرض چند هفته دام به کلی لاغر می‌شود.

هماتور، ادرار زیاد، عدم آرامش همراه با دردهای شکمی و عضلات اندام خلفی قابل توجه است. دام ممکن است فریاد بکشد و ناله سر دهد  و دراز بکشد و بدنش مرتعش گردد. در اثر از دست دادن خون بدن کم خونیی حادث می­شود. بیماریی با نشانی­های کلینیکی و مشاهده تخم­های انگل در ادرار تشخیص داده می­شود.

علل بیماری جرب سگ و گربه چیست؟ || راه درمان جرب گربه و سگ
ادامه مطلب

ریختن کرم­ها در محوطه بطنی یا بقایای کپسول فیبری کلیه باعث از بین رفتن نشانی­های بیماری می­شود. راجع به میزان تلفات بیماری اطلاعی در دست نیست.

پیشگیری و درمان

جلوگیری از تغذیه سگ از ماهی­های خام از دیگرحیوانات آبزی در پیشگیری از بیماری­های مؤثر است و این امر بخصوص در نواحی آلوده که بیماری در دام­ها مشاهده شده باشد خیلی مؤثر خواهد بود.

عمل برداشت کلیه Nephretomyدر مراحل اولیه آلودگی به عنوان درمان جراحی بیماری توصیه شده است.

در این مقاله عفونت کرمی کلیه در سگ‌ها بررسی شد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

وبسایت و اینستاگرام ما را دنبال نمایید

به روز ترین کلینیک دامپزشکی تهران، کلینیک دامپزشکی روژان

۰۹۱۲۹۲۶۳۰۵۵- ۷۷۴۶۱۳۶۸-۰۲۱

راهنمای پرورش، نگه‌داری و بیماری های متداول سگ و گربه، (بازنویسی کتاب آقای دکتر اوحدی نیا توسط آقای دکتر احمدرضا الهیار ترکمن)

قبل از انجام هرگونه اقدام با دامپزشک خود مشورت نمایید؛ادمین و سایت روژان پت هیچگونه مسئولیتی در قبال اقدامات خودسرانه و عواقب ناشی از آن ندارد