کلینیک دامپزشکی روژان
سیستم ایمنی بدن پرندگان زینتی

سیستم ایمنی بدن پرندگان زینتی

در این مقاله همه چیز درخصوص سیستم ایمنی بدن پرندگان زینتی بررسی شده است، با ما همراه باشید ؛

 

سیستم ایمنی بدن

ارگان‌های اصلی لنفاوی موجود در پرندگان تیموس و بورس Fabricius و به میزان کمتر، طحال و بافت لنفوئید منتشر شده می‌باشند. به غیر از برخی پرندگان آبی، پرندگان گره‌های لنفاوی مجزا ندارند.

تیموس:

این بخش در گردن، غالباً در مکان‌های متعدد ازاز زاویه فک تا ورودی قفسه سینه گسترش می‌یابد. این قسمت از لوبول های سلول‌های اپیتلیال تشکیل شده است، هر یک توسط یک کپسول بافت پیوندی پوشیده شده‌اند.

هر لوبول دارای قشر تاریک بیرونی و یک مدولای روشن داخلی است. لنفوسیت‌ها در قسمت قشری متراکم تر هستند، در حالی که جسمک های تیموسی (جزایر شبکیه ای بافت به عنوان اجسام هاسل شناخته می‌شوند) در مدولای تیموس وجود دارند. تیموس در پرنده ای که از لجاظ جنسی نابالغ است بزرگ‌ترین حالت می‌باشد. تیموس به عنوان منبع لنفوسیت‌های T به کار می‌رود، که سلول‌های در گردش مسئول پاسخ‌های ایمنی سلولی می‌باشد تقریباً ۶۵٪ سلول‌های تک هسته ای طحال و ۸۰٪ سلول‌های تک هسته ای موجود در خون جوجه‌ها سلول‌های T هستند.

بورسا:

بورسا Fabricius یک دیورتیکلوم میانی پشتی ناحیه proctodeal کلوآک می‌باشد. آن حاوی یک حفره مرکزی است که یک حفره بزرگ را تشکیل می‌دهد که به داخل پروکتودئوم باز می‌شود. دیواره داخلی بورسا تا می‌خورد و با اپیتلیوم ساده استوانه ای ستونی یا اپی تلیوم استوانه ای مطبق کاذب پوشیده شده است.

لنفوسیت ها :

ندول های لنفاوی بین این تاخوردگی‌های اپیتلیال قرار دارند. هر گره یک قشر و مدولا دارد، که توسط یک غشای پایه و سلول‌های اپیتلیال جدا شده‌اند. لنفوسیت‌ها، سلول‌های پلاسما و ماکروفاژها در قشر وجود دارند، در حالی که لنفوبلاست ها و لنفوسیت‌ها در مدولا یافت می‌شوند. در جنین مدولا اولین اندام لنفاوی است که ایمونوگلوبولین ها را تولید می‌کند. لنفوسیت‌های بالغ B، مسئول ایمنی هومورال هستند، از بورسا به بافت لنفوئیدی محیطی / ثانویه مهاجرت می‌کنند. این اتفاق در اوایل روز ۱۷ انکوباسیون رخ می‌دهد. هم چنین هورمون، بورساپوویتین تولید می‌کند، که باعث تحریک حرکت سلول‌های B از کیسه زرده تا بورسا می‌شود، و بلوغ سلول‌های مغز استخوان را القا می‌کند. بورسا با بزرگ شدن پرنده پیچ دار می‌شود. ممکن است در طوطی‌ها تا ۱۸-۲۰ ماه طول بکشد، در مقایسه با جوجه‌ها که بورسا در ۲-۳ ماهگی پیچ دار شده است.

طحال :

طحال در سمت راست اتصال بین پیش معده و معده یافت می‌شود. از نظر اندازه و شکل متفاوت است. ممکن است بسته به نوع گونه پرنده ممکن است مدور، کشیده یا کمی مثلثی باشد، پرنده هیچ ترابکول مشخصی وجود ندارد، در عوض یک شبکه اصلی از الیاف‌ها و سلول‌های شبکیه وجود دارد. بافت لنفاوی معروف به پالپ سفید، شریان‌ها را احاطه کرده و مسئول لنفوپوئزیس است.

تعداد زیادی سینوس وریدی وجود دارد، توسط لنفوسیت‌ها، ماکروفاژها و عناصر گردش کننده در خون احاطه شده است. پالپ قرمز مسئول فاگوسیتوز گلبول‌های قرمز قدیمی می‌باشد. هر دو پالپ سفید و قرمز در تولید آنتی بادی نقش دارند. طحال به عنوان یک مخزن مهم خون عملکردی ندارد.

بافت لنفوییدی منتشر شده در غده Harderian در پلک سوم، در کل دستگاه هواساز (لوزه‌ها، دهان و حلق، روده کوچک، و قسمت دمی مری) و هم چنین ندول های انفرادی در تمام اندام‌ها و مغز استخوان یافت می‌شود.

معاینه مدفوع پرندگان
ادامه مطلب

آن به آنتی ژن‌ها مشابه طحال پاسخ می‌دهد.

سیستم ایمنی بدن برای دو هدف اصلی به کار می‌رود:

عفونت را از بدن پاک می‌کند و سپس مقاومت ویژه پاتوژن برای محافظت پرنده از عفونت‌های آینده ایجاد می‌کند. این کار را از طریق ترکیبی از دفاع‌های غیر اختصاصی (موانعی مانند پوست و مخاط، و سیستم ایمنی ذاتی— ماکروفاژها، هتروفیل ها، ترومبوسیت ها و کمپلمان) و دفاع اختصاصی، از جمله ایمنی هومورال (سلول‌های B) و ایمنی سلولی (سلول‌های T) انجام می‌شود.

ماکروفاژها (در بافت) و مونوسیت ها (در خون) سلول‌های آسیب دیده و خارجی را شناسایی و می‌خورند. آن‌ها به نقاط التهابی توسط لنفوکین های تولید شده از سلول‌های آسیب دیده جذب می‌شوند. به محض اینکه این فاگوسیتوز کامل شد بیشتر لنفوکین ها توسط ماکروفاژها / مونوسیت ها آزاد می‌شوندکه سلول‌های B و T را جذب می‌کنند.

سلول B:

سلول‌های B آنتی بادی تولید می‌کنند (پروتئین‌هایی هستند که یک پاتوژن مهاجم را می‌پوشند و خنثی کرده و سلول‌های آلوده را مشخص کرده تا سیستم ایمنی بدن قادر به شناسایی و نابود کردن آن‌ها باشد). یک آنتی ژن، معمولاً یک پروتئین روی پاتوژن است، ممکن است یک سلول B به طور مستقیم فعال شده یا به طور اولیه به ضمائم سلول متصل شود که منجر به فعال شدن سلول‌های T و سپس B می‌شود.

در هر صورت سلول B به سلول پلاسما تولیدکننده آنتی بادی متمایز می‌شود. پاسخ آنتی بادی می‌تواند یا یک پاسخ اصلی باشد، بدن را که اولین بار با یک پاتوژن اختصاصی مبتلا می‌شود را تحریک کند، یا پاسخ ثانویه به ابتلای مجدد بعدی ایجاد کند. پاسخ اولیه توسط یک فاز نهفته طولانی (۱-۲ هفته) در زمانی که سلول‌های سیستم ایمنی فعال هستند مشص می‌شود، منجر به افزایش تدریجی آنتی بادی در گردش می‌شود. این آنتی بادی اولیه معمولاً IgM است. بعد از رسیدن به پیک کاهش می‌یابد.

پاسخ ثانویه:

پاسخ ثانویه به عنوان یک دوره نهان کوتاه، با پیک دوره تولید آنتی بادی مشخص می‌شود، معمولاً IgG (اگرچه برخی از گونه‌ها از IgY استفاده می‌کنند) در مراحل اولیه و سطوح بالاتر اتفاق می‌افتد. پرندگان جوان در اصل به طور منفعلانه هر دو IgM و IgG (IgY) را از زرده تخم مرغ و آلبومین ایجاد می‌کنند، اما یک سیستم هومورال فعال تقریباً دو هفته بعد از بیرون آمدن جوجه شروع به توسعه می‌کند، و در سن ۴-۶ هفته به بلوغ می‌رسد.

به دنبال پاسخ هومورال سلولی پاسخ ایمنی سلولی می‌باشد. سلول‌های T در تیموس منشأ می‌گیرند،و بنابراین ایمنی سلولی به نمو تیموس وابسته است. لنفوکین ها (عامل کمو تاکسی، فاکتور مهاری مهاجرت ترومبوسیت ها، اینترلوکین های ۱ و ۲، چندین نوع اینترفرون و لنفوسیتوتوکسین) هر دو سلول B و T به ناحیه التهابی جذب می‌شوند.

سه نوع سلول T وجود دارد:

سلول‌های T کمکی، که سیگنال‌های شیمیایی سلول‌های دیگر درگیر در ایمنی سلولی را کنترل می‌کنند

سلول‌های T سیتوتوکسیک که سلول‌های آلوده و آسیب دیده را نابود می‌کنند، و سلول‌های سرکوبگر T، که اثر سیستم ایمنی را تعدیل می کنندو از تحریک بیش از حد و آسیب خود ایمنی جلوگیری می‌کنند.

 

 

 

در این مقاله همه چیز درخصوص سیستم ایمنی بدن پرندگان زینتی بررسی شد.

جهت دریافت اطلاعات رایگان بیشتر به وبسایت و پیج ما سر بزنید.

 

 

بهترین کیلینیک دامپزشکی روژان کجاست؟

 

کیلینیک دامپزشکی روژان

۰۹۱۲۹۲۶۳۰۵۵- ۷۷۴۶۱۳۶۸-۰۲۱