کلینیک دامپزشکی روژان
بوی بد دهان گربه

علت بوی بد دهان گربه‌ها

اگر شما یک گربه ی زیبا در کنار خود دارید، ممکن است در دوره ای به علل متفاوتی بوی بد دهان گربه را تجربه کرده باشید. بوی بد دهان گربه که به هالیتوزیس (Halitosis) نیز معروف میباشد؛ اما علت بوی بد دهان گربه‌ها چیست؟

اگر دهان گربه شما بو می‌دهد، احتمال دارد، فکر کنید به این دلیل است که دندان‌های گربه را آنطور که باید مسواک نمی‌زنید. این حدس ممکن است درست باشد، اما بوی بد دهان در گربه‌ها دارای علل مختلفی میباشد. به خاطر داشته باشید که اگر گاهی دهان گربه‌ شما بوی نامطبوع می‌دهد طبیعی است. اما این شرایط نباید دائمی باشد. اگر گربه شما دائماً درگیر این مشکل است،

می‌تواند به دلایل مختلفی از جمله:

بیماری پریودنتال

شرایط پزشکی

رژیم غذایی نامناسب

غذای فاسد شده میان دندان ها

موارد دیگر مرتبط باشد.

علل بوی بد دهان گربه‌ها چه چیزهایی است؟


بوی بد دائمی دهان گربه‌ها، می‌تواند نشان‌دهنده این باشد که مشکلی از نظر بهداشت و سلامتی وجود دارد.

این امر می‌تواند همچنین جزو علائم بیماری‌هایی مانند:

بیماری لثه

مشکلات کلیوی

بیماری کبد

دیابت

و غیره باشد.

بطور معمول می‌توانید با رعایت بهداشت دهان و دندان و چکات دوره ای گربه توسط دامپزشک از بوی بد دهان او جلوگیری کرده و به بهداشت و مراقبت گربه کمک نمایید.

بطور کلی دلایل بوی بد دهان گربه شامل موارد زیر است:

۱. بیماری‌های پریودنتال


سه بیماری شایع پریودنتال شامل ژنژیویت، پریودنتیت و تحلیل دندان هستند. بیماری پریودنتال شایع‌ترین علت بوی بد دهان گربه‌ها میباشد. این بیماری دندان‌ها و لثه‌ها را درگیر کرده و در نتیجه تجمع پلاک ایجاد می‌کند. پلاک‌ها از باکتری‌هایی تشکیل شده‌اند که می‌توانند بافت لثه را تحریک کنند و منجر به عفونت در لثه‌ها و استخوان‌ها میگردد.

بیماری‌های پریودنتال با رعایت بهداشت دهان و دندان قابل پیشگیری میباشند. اگر می‌خواهید خطر بروز بیماری‌های پریودنتال را در گربه خود به حداقل برسانید، بهتر است مسواک زدن روزانه دندان‌ها و لثه‌های او را حتما در برنامه مراقبتی روزانه گربه داشته باشید. از آنجایی که گربه‌ها زمان مسواک زدن دندان‌هایشان کمی پرخاش میکنند. راه‌های مختلفی وجود دارد که به شما در آسان‌تر شدن این فرآیند کمک می‌کند. برای مثال، می‌توانید با استفاده از تشویقی ها به گربه آموزش بدهید که اگر به شمار اجازه مسواک زدن دندان‌هایش را بدهد، یک جایزه خوشمزه دریافت می‌کند.

خمیردندان مخصوص گربه:

برای مسواک زدن دندان‌های گربه از مسواک و خمیردندان مخصوص گربه‌ها استفاده نمایید. علاوه بر این، می‌توانید به گربه‌ تشویقی جویدنی یا دندانی و اسباب‌بازی‌های کاربردی بدهید تا پلاک‌ها را از روی دندان‌ها و لثه‌های گربه تمیز نماید. استفاده از غذای خشک به جای غذای کنسروی نیز در از بین بردن پلاک و جرم از روی دندان گربه موثر خواهد بود، زیرا سخت‌تر است و کناره‌های دندان را خراش می‌دهد اینکار از تجمع پلاک ها جلوگیری می‌کند.

بیماری‌های پریودنتال احتمالا برای گربه‌ها دردناک هستند و باعث پوسیدگی دندان میشوند که خوردن یا نوشیدن را برای گربه، سخت و چالش‌برانگیز می‌کند. اگر آب دهان گربه‌ بطور مدام آویزان است، احتمالا به این معناست که او از درد دهان رنج می‌برد.

پت شاپ کلینیک دامپزشکی روژان

پت شاپ کلینیک دامپزشکی روژان

۲. مشکلات کلیوی


مشکلات کلیوی مانند بیماری کلیه می‌توانند باعث بوی بد دهان گربه شوند، در مشکلات کلیوی احتمالا دهان گربه شما بوی سفیدکننده یا آمونیاک میدهد. بیماری کلیوی در گربه‌ها نسبتاً شایع میباشد و می‌تواند موجب تجمع مواد زائد در خون آن‌ها گردد. این مواد زائد باعث بوی بد دهان و ایجاد بویی مانند بوی ادرار خواهد شد. علائم بیماری کلیوی بصورت نوشیدن آب بیشتر و تکرر ادرار خود را نشان میدهند. بیماری کلیوی قابل درمان نیست، اما می‌توان آن را زیر نظر دامپزشک کنترل نمود.

درمان خانگی ریزش موی گربه
ادامه مطلب

۳. بیماری های کبدی


بیماری کبد نیز یکی از علل بوی بد دهان گربه‌ها میباشد. که ممکن است باعث شود دهان گربه ی شما بوی آمونیاک بدهد. کبد گربه مسئولیت بسیاری از عملکردهای بدن را بر عهده دارد، بنابراین گربه مبتلا به بیماری کبد، احتمالا دچار بی‌حالی، کاهش وزن، ضعف، زردی چشم، پوست و لثه نیز خواهد شد.

۴. دیابت


اگر گربه شما اضافه وزن دارد یا به تازگی دیابت در او تشخیص داده شده است، امکان دارد بوی بد دهان نیز داشته باشد. با وجود اینکه بوی بد دهان از علائم معول دیابت در گربه‌ها نمیباشد، اما می‌تواند نشان‌دهنده یک مشکل متابولیک باشد. از آنجایی که بدن گربه در زمان ابتلا به دیابت نمی‌تواند قند خون را به درستی تنظیم کند، ممکن است گربه دچار کتواسیدوز شود؛ یک وضعیت بسیار خطرناک که در اثر آن، دهان گربه بویی مشابه بوی میوه می‌دهد. از آنجایی که این بو می‌تواند نشان‌دهنده کتواسیدوز باشد، مهم است که اگر آن را استشمام کردید، فوراً گربه را نزد دامپزشک ببرید.

یکی از شایع‌ترین علائم دیابت بطور کلی، افزایش مصرف آب و دفع ادرار است. برای پیشگیری از دیابت در گربه‌ها، یاد بگیرید که چگونه به گربه خود غذا بدهید تا مطمئن شوید که وزن او افزایش پیدا نمیکند و دچار دیابت نمیگردد.

۵. ترومای دهان


این مسئله یکی دیگر از دلایل معمول برای بوی بد دهان در گربه‌ها است. ترومای دهان با بیماری پریودنتال متفاوت است؛ به این معنی که امکان دارد چیزی در دندان‌ها یا لثه‌هایی گربه گیر کرده باشد، مانند یک تکه غذای قدیمی یا تکه‌ای از یک اسباب بازی و… که ممکن است یک تروما ایجاد کند.

هر چیزی که به داخل دهان گربه راه می‌یابد می‌تواند بین دندان‌ها یا زیر لثه‌هایش گیر کند که احتمالا منجر به عفونت خواهد شد. در این صورت، علت بوی بد دهان گربه، عفونت دهان خواهد بود. برای جلوگیری از ترومای دهان، مطمئن شوید که گربه شما فقط از غذا، تشویقی و اسباب بازی‌های ایمنی استفاده می‌کند که احتمال گیر کردن آن‌ها و ایجاد تروما در دندان‌هایش کم یا صفر است.

عارضه پیکا (Pica) ممکن است باعث گردد، گربه شما مواد غیرخوراکی بخورد. پیکا در گربه‌ها نسبتا معمول است، بنابراین باید گربه خود را تحت نظر داشته باشید تا مطمئن شوید که او مواد خطرناک و غیرخوراکی که می‌توانند موجب عفونت شوند را گاز نمی‌زند.

۶. بیماری های پوستی


یکی دیگر از علل بوی بد دهان گربه‌ها نیز می‌تواند بیماری پوستی باشد. پیودرما یک بیماری پوستی میباشد که معمولاً توسط یک بیماری زمینه‌ای مانند؛ آلرژی، کنه یا کک ایجاد میگردد. عادات نظافت بد نیز ممکن است باعث ایجاد پیودرما شوند؛ علی الخصوص در نواحی گرم و مرطوب مانند دهان گربه ها.

بنابراین، اگر دهان گربه شما بو می‌دهد، ممکن است داخل دهان او مشکلی وجود نداشته باشد. در عوض، این احتمال وجود دارد که مشکل در چین‌های اطراف لب و پوست صورت گربه بوجود آمده باشد. این به آن علت است که باکتری‌ها می‌توانند در چین‌های پوست گربه به دام بیفتند.

دامپزشکان، بیماری پیودرما را بر اساس علائم گربه تشخیص می‌دهند. آنها همچنین هر گونه علت زمینه‌ای مانند کک یا کنه را بررسی و شناسایی می‌کنند. پیودرما با آنتی بیوتیک و نظافت مناسب قابل درمان است.