کلینیک دامپزشکی روژان
علت عطسه طوطی سانان

علت عطسه طوطی سانان

علت عطسه طوطی سانان چیست؟


به طور معمول در حین عطسه زدن طوطی ها یا کاسکو ها، ممکن است مایع شفافی از بینی آن ها خارج شود که نشان دهنده نوعی مکانیسم برای پاک کردن سوراخ بینی های آنها میباشد.

دلایل زیادی برای علت عطسه طوطی سانان می توان بیان کرد که عبارتند از:

خارش ناشی از ورود گرد وغبار به بینی
عفونت به دلایل باکتریایی یا قارچی
به دلیل فقر یا کمبود مواد غذایی
وجود دانه یا غذا در حفره بینی
تب طوطی ها
آسپرژیلوس
کمبود ویتامین هایی مانند A در رژیم غذایی
حساسیت به کنه
تومورها
تقلید صدا
آلرژی
بوهای قوی
محیط خشک

در چه وضعیتی باید طوطی را نزد دامپزشک ببریم؟


اگر یک یا دوبار در روز پرنده عطسه میکند، امری طبیعی میباشد. اما اگر دفعات عطسه بیش تر باشد، غیر طبیعی به نظر می رسد یعنی اگر با علایمی که در زیر بیان خواهیم نمود، همراه باشد باید پرنده را به دامپزشک نشان دهید.

این علائم عبارتند از:

بی حالی


اگر طوطی شما حالاتی مانند خواب آلودگی شدید، پرهای ژولیده و گذاشتن سر زیر بال خودرا از خود نشان میدهد، باید او را فورا نزد دامپزشک ببرید.

بی اشتهایی


بی اشتهایی می تواند یکی دیگر از علل عطسه طوطی سانان به شمار رود، در این موقع دارندگان آن ها باید به رژیم غذایی طوطی توجه نمایند. در صورت بی اشتهایی طوطی ها باید سریع آن ها را نزد دامپزشک ببرید.

مشکلات تنفسی


اگر طوطی سانان در حین عطسه، سر و گردن خود را به جلو آورند و دهانشان را باز کنند؛ و حالتی مانند خمیازه کشیدن از خود نشان دهند (به تعداد دفعات زیادی این عمل را انجام دهند)، خود میتواند نشان دهنده یک نوع بیماری باشد. بنابراین در صورت بروز این علائم باید سریعا پرنده را برای معاینه نزد دامپزشک برد.

تشخیص علت عطسه طوطی سانان:


همانگونه که در بالا گفته شد؛ علت عطسه طوطی سانان می تواند عوامل زیادی باشد. یکی از راهکارهای تشخیص علت عطسه می تواند شامل موارد زیر شود که دامپزشک برای تشخیص علت عطسه از شکاف سقف دهان پرنده به منظور بررسی باکتری حفره بینی و تشخیص سرطان در آن ها، نمونه برداری می کنند.
به طور خیلی دقیقی عطسه های پرندگان را بررسی می نمایند، تا شواهدی از آلرژی یا التهاب را در آن ها پیدا کنند.
به منظور شناخت بیماری عفونی در مجاری تنفسی پرندگان ممکن است خون آن ها نیز مورد آزمایش قرار بگیرد.
بررسی سینوس های پرندگان از طریق تصویربرداری به روش اشعه ایکس و سی تی اسکن انجام خواهد شد.
از سقف دهان پرندگان، گوش ها یا کیسه های هوای آنها آندوسکوپی می کنند، تا بررسی دقیق تری از علت عطسه طوطی سانان را به دست آورند.

 بیماری انگلی کبد پرندگان زینتی
ادامه مطلب

راهکارهای پیشگیری از عطسه طوطی سانان:


عطسه درواقع برای خارج کردن جسم خارجی و گرد و غبار از بینی میباشد تا در تنفس مشکلی ایجاد نگردد. با عطسه کردن برخی از باکتری های درون دستگاه تنفس فوقانی از بین می رود و سبب می شود که طوطی کمتر بیمار گردد. نکته مهمی که باید در نظر گرفت این است که می توان تغییری در رژیم غذایی پرنده صورت داد تا محرک های موجود در بدنشان کمتر دچار تغییر گردد و به بیماری ها مبتلا نشوند.

از جمله کارهایی که می توانید انجام دهید تا این نوع پرندگان کمتر عطسه کنند عبارتند از:

استفاده از ویتامین A


در جلوگیری از عفونت های تنفسی و عطسه ویتامین A نقش بسیار پر رنگی دارد. غذاهایی که دارای این ویتامین هستند، می توانند سیستم ایمنی پرنده را تقویت کرده و از حمله باکتری ها به پوشش کیسه های هوایی طوطی جلوگیری به عمل آورند. و در نتیجه احتمال ابتلا به عفونت را بسیار کم کنند.

غذاهایی که شامل ویتامین A می باشد عبارتند از:

هویج
ماهی
اسکواش
کلم بروکلی
غلات غنی شده

تغییر قفس:


اگر طوطی در قفس مشترکی است و دائما عطسه میکند، لازم است قفس آن را تغییر دهید. زیرا اگر اینکار صورت نگیرد ممکن است پرنده بعلت مدفوع، گرد و غبار یا هر چیزی که به آن آلرژی دارد بطور مداوم عطسه کند.

رفع دود و آلودگی:


از عواملی که ممکن است علت عطسه طوطی سانان باشد، رفع الودگی و دود است. دود سیگار و برخی آلودگی ها و آلرژن ها عامل عطسه در پرندگان به شمار می آیند. بنابراین اگر طوطی شما در معرض دود یا بخار غذا قرار گرفته است و شروع به عطسه نموده، بهتر است آن را در مکان بهتری قرار دهید تا بتواند وضعیت مناسبی داشته باشد و کمتر عطسه کند.

وبسایت و اینستاگرام ما را دنبال نمایید

به روز ترین کلینیک دامپزشکی تهران، کلینیک دامپزشکی روژان

۰۹۱۲۹۲۶۳۰۵۵- ۷۷۴۶۱۳۶۸-۰۲۱

قبل از انجام هرگونه اقدام با دامپزشک خود مشورت نمایید؛ادمین و سایت روژان پت هیچگونه مسئولیتی در قبال اقدامات خودسرانه و عواقب ناشی از آن ندارد.