کلینیک دامپزشکی روژان
روش صحیح حمام کردن خرگوش

حمام کردن خرگوش

نکاتی مهم پیرامون حمام کردن خرگوش


خرگوش ها حیواناتی هستند که بشدت از آب و حمام کردن تقریبا بیزارند و اگر به زیر آب بروند حتی ممکن است بر اثر شوکی که به آن ها وارد میشود بمیرند. پس اگر درحال حاضر از یک خرگوش نگهداری میکنید؛ باید حتما از نکات بهداشتی مرتبط با خرگوش ها و شیوه ی استحمام آنها اطلاعات کاملی داشته باشید.

حمام کردن خرگوش نباید به شیوه ای که خود شما حمام می کنید یا مانند برخی از حیوانات دیگر نمی توانید آن ها را به درون آب بیندازید. چرا که خرگوش ها حیواناتی بسیار لطیف و حساس هستند که در حمام کردن آن ها باید بسیار دقیق باشید .

توصیه های مهم حمام کردن خرگوش:


تا جایی که امکان دارد، از شامپو برای حمام کردن خرگوش استفاده نکنید و اگر مجبور به استفاده از شامپو شدید حتما شامپوی مناسب برای خرگوش ها را خریداری نمایید .
به هیچ وجه زمان حمام کردن خرگوش اجازه ندهید سر او زیر آب برود و مراقب باشید آب به هیچ عنوان وارد گوش ها ، دماغ و چشم های خرگوش نشود .
بهتر است در هنگام حمام کردن خرگوش از یک نفر بخواهید به شما کمک کند و این کار را به تنهایی انجام ندهید.
بدن خرگوش را تنها با شوینده های مخصوص خرگوش شستشو دهید و هرگز از شوینده هایی که مختص حیوانات دیگر هستند، استفاده نکنید.
اگر احساس کردید در موقع حمام حیوان تقلا می کند و ناآرام است، سعی نکنید او را با زور نگه دارید.

آموزش حمام کردن خرگوش:


برای اینکار، بهتر است ابتدا یک تشت یا وان آماده کنید و در کف آن یک حوله یا پارچه پهن کنید اینکار برای این است که خرگوش لیز نخورد، پس نباید از پارچه ای که جنس آن لیز است، استفاده نمایید. یک حوله ی کوچک مناسب سایز خرگوش برای خشک کردن و شامپوی مخصوص خرگوش، تاکید میکنیم شامپویی که مناسب خود خرگوش تولید شده باشد و بر روی آن این نکته ذکر شده باشد را کنار دستتان بگذارید، شما نمی توانید زمان حمام کردن خرگوش به سراغ وسیله ای بروید و خرگوش را تنها بگذارید، پس باید لوازمی که لازم است را در کنار خود قرار دهید .

در ادامه باید بسته به سایز و جثه ی خرگوش خود، در تشت آب بریزید. میزان آب باید به گونه ای باشد که اگر خرگوش را در آن آب قرار دهید آب به نزدیک سر او نرسد . به این نکته دقت نمایید که خرگوش علاقه ای به آبتنی و خیس شدن ندارد و احتمالا تلاش کند از دست شما فرار کند. پس برای اینکه خرگوش در این مدت آرامش داشته باشد او را با یک دست خود بگیرید و با دست دیگر با ملایمت به نواحی که کثیف شده است آب بزنید به صورتی که آن نواحی فقط مرطوب شوند. اگر دیدید موهای خرگوش با آب پاک نمیشود، مقدار کمی شامپو زده و سپس با آب تمیز کنید به گونه ای که کاملا تمیز شده و اثری از آلودگی ها باقی نماند .

خرگوش خود را لیس میزند پس اگر شامپو بر روی بدن او بماند باعث بیماری و مسمویت خواهد شد .

حمام کردن را حتما با کمک فرد دیگری انجام دهید. اینکار کمک می کند اگر خرگوش در دست شما حرکت کرد بتوانید راحتتر او را کنترل کنید و از لیز خوردن و آسیب دیدگی خرگوش جلوگیری کنید . پس از تمام شدن حمام خرگوش ، او را درون حوله ای مناسب قرار دهید و با نوازش به او آرامش دهید ، در این زمان او را به وسیله ی حوله خشک کنید . برای اینکه خرگوش کاملا خشک شود می توانید از باد ملایم سشوار با فاصله ی مناسب استفاده نمایید. اگر متوجه شدید خرگوش از صدای آن می ترسد یا احساس کردید سشوار حیوانتان را اذیت میکند، اینکار را ادامه ندهید . به خاطر داشته باشید خرگوش نیازی به حمام کردن بصورت مرتب ندارد و اینکار را فقط زمانی انجام دهید که واقعا به اینکار نیاز باشد. حتما بعد از حمام کردن خرگوش ، او را در محلی قرار دهید که گرم باشد.

روش هایی برای حمام کردن خرگوش


حمام کردن به روش خشک شویی:


باید بدانید که برای حمام کردن خرگوش حتما نیاز نیست که او را با آب و شامپو بشویید بلکه بهترین حمام برای خرگوش روش خشک شویی است . خشک شویی به این معناست که اگر ناحیه ای از بدن خرگوش شما کثیف شد بر روی آن ناحیه کمی نشاسته ذرت بپاشید سپس با شانه ای که مخصوص خرگوش هاست آنقدر موهای حیوان را در آن ناحیه شانه بزنید که آلودگی ها از او جدا شود . اگر خرگوش را در فضای بیرون آزاد می کنید و این کار باعث گلی شدن خرگوش می شود. نگران نشوید و به هیچ عنوان خرگوش را زیر آب نگیرید، ابتدا اجازه دهید گل ها خشک شوند. سپس به آرامی به وسیله ی شانه ، گل ها را از موها جدا کرده و اگر ناحیه ای باقی ماند که تمیز نمی شود می توانید از نشاسته ی ذرت استفاده نمایید.

چگونه خرگوش خود را تربیت کنیم؟
ادامه مطلب

مرطوب کردن:


یکی دیگر از روش ها برای حمام کردن خرگوش این است که نواحی حاوی آلودگی را به وسیله ی دستمالی نرم ، مرطوب کنید و به آرامی محل آلودگی را پاک نمایید تا آلودگی رفع گردد.

شامپوی بدون آب:


شامپوهایی وجود دارند که برای شست وشوی حیوانات به کار می روند. و به صورتی هستند که بعد از شست وشو ، نیازی نیست شما مجددا آن را با آب تمیز نمایید. البته دقت نمایید که این شامپو حتما مناسب خرگوش باشد .

بهداشت خرگوش:


خرگوش ها در اطراف مقعد غده هایی مولد بو دارند. بدین ترتیب که این غده ها باعث ترشح ماده ای می شوند که بوی بدی دارد. ممکن است بعد از مشاهده ی این ترشحات، گمان کنید؛ باید اقدام به حمام کردن و شستن خرگوش نمایید. باید بگوییم که چنین نیست؛ در این شرایط میتوانید ، پنبه ای را مرطوب کنید و اطراف مقعد خرگوش را تمیز نمایید. اینکار بهداشت حیوان شما را تامین میکند. و نیاز به حمام کردن خرگوش را رفع مینماید. سعی کنید اینکار را تکرار کنید تا ترشحی در آن ناحیه جمع نشود.

سشوار کشیدن برای خرگوش


پس از شست وشوی خرگوش، بهتر است خشک کردن او در هوای آزاد انجام نشود. پس با باد پایین و ملایم سشوار بدن حیوان را خشک نمایید. برای این کار باد سشوار را در نواحی بچرخانید. بهتر است باد سشوار را مدتی روی یک نقطه خاص قرار ندهید. و همانطور که گفته شد،اگر اینکار باعث ترس و آزار خرگوش شما شد؛ حتما آن را متوقف نمایید.

دیگر روش های تمیز کردن خرگوش


برس کشی:


این کار، گرد و خاک ها و آلودگی هایی که به حیوان چسبیده اند را جدا میکنند. برس های مخصوصی برای تمیز کردن خرگوش وجود دارد. اگر حیوان خانگی دیگری نیز مانند سگ دارید هنگام خرید برس سگ متوجه شده اید که برس ها بصورت تخصصی ساخته میشوند در مورد خرگوش ها نیز دقیقا همین صورت میباشد. معمولا برخی خرگوش ها به برس کشی موهایشان علاقه دارند. اما برخی دیگر با لمس شدن مشکل دارند و آرام نمی مانند. در این شرایط بهتر است به حیوان احساس امنیت بدهید. و با ملایمت با او رفتار نمایید و البته تایم رسیدگی و برس کشی به حیوان را طولانی نکنید.

کوتاه کردن موها:


اگر خرگوش شما دارای موهای بلندی است. بهتر است هر چند وقت یکبار آن ها را کوتاه نمایید. و البته توجه داشته باشید که با مراقبت از آن ها اجازه ندهید، موها گره بخورد.

آیا شستن باعث مرگ خرگوش میشود؟


حمام کردن خرگوش، مستقیماً باعث مرگش نمیگردد. اما باید توجه نمایید که خرگوش‌ها به طور طبیعی خیلی به آب نزدیک نیستند و اگر بخواهید آن‌ها را بشویید. باید از روش های مناسبی که در بالا گفته شد استفاده نمایید. و بطور کلی شستشو برای خرگوش های بالای ده کیلوگرم انجام میشود و شستن خرگوش های زیر ده کیلوگرم به شدت خطرناک است.

استفاده از آب به اندازه کافی گرم و پس از حمام خشک کردن کامل خرگوش نیز جزو نکات مهمی هستند که باید به آنها توجه نمایید. خرگوش‌ها معمولا دوست ندارند زیاد در آب باشند. بهترین روش برای تمیز کردن خرگوش‌ها استفاده از روش‌های خشک مانند برس مو، پاک کننده خشک مخصوص حیوانات یا دستکش پاک کننده خشک است.

امروزه حمام کردن خرگوش به چه صورت صحیح و علمی میباشد؟

در حال حاضر توصیه ای که دامپزشکان برای حمام کردن خرگوش دارند آن است که حمام کردن با آب را هرگز در خانه انجام دهید و آن را به دامپزشک و افراد با تخصص بسپارید تا اینکار در کلینیک های دامپزشکی و با حداقل آسیب و شوک برای خرگوش انجام پذیرد.

وبسایت و اینستاگرام ما را دنبال نمایید

به روز ترین کلینیک دامپزشکی تهران، کلینیک دامپزشکی روژان

۰۹۱۲۹۲۶۳۰۵۵- ۷۷۴۶۱۳۶۸-۰۲۱

قبل از انجام هرگونه اقدام با دامپزشک خود مشورت نمایید؛ادمین و سایت روژان پت هیچگونه مسئولیتی در قبال اقدامات خودسرانه و عواقب ناشی از آن ندارد.