کلینیک دامپزشکی روژان
جوجه عروس هلندی

تجزیه و تحلیل بیوشیمیایی قند خون و چربی خون پرندگان

تجزیه و تحلیل بیوشیمیایی قند خون و چربی خون پرندگان

 

در این مقاله تجزیه و تحلیل بیوشیمیایی قند خون و چربی خون پرندگان بررسی خواهد شد:

 

قند خون

گلوکز منبع انرژی اساسی تقریباً هر سلول بدن می‌باشد. میزان خون توسط مصرف، جذب، تعامل هورمون‌های کنترل کننده متابولیسم کربوهیدرات (انسولین، گلوکاگونو سوماتوستاتین)، متابولیسم بدن، اداره می‌شود، توانایی آن ذخیره گلوکز و دفع می‌باشد. اختلالات متابولیسم گلوکز بسیاری از سیستم‌های ارگان را درگیر می‌کند، در اینجا به عنوان یک وجود جداگانه درمان می‌شود.
هایپرگلیسمی ممکن است یک فرآیند فیزیولوژیک طبیعی باشد، (به عنوان مثال در پرندگان نوجوان). با این حال، سطح بالا معمولاً مربوط به افزایش تولید یا رهاسازی (به عنوان مثال استرس) یا عدم موفقیت بافت‌ها در مصرف خارج از خون (دیابت شیرین) می‌باشد. هایپرگلیسمی ایتروژنیک زمانی رخ می‌دهد که کورتیکواستروئیدها تجویز می‌شوند یا دکستروز داخل وریدی داده می‌شود. بیماری دستگاه تناسلی ماده نیز ممکن است گلوکز خون را بالا ببرد، اما ممکن است نتیجه غیرمستقیم التهاب مؤثر بر لوزالمعده درون ریز باشد.
هیپوگلیسمی ممکن است ناشی از عدم استفاده از نمونه‌های خون (یعنی مصنوعی و نه واقعی)، یا با کاهش مصرف مواد غذایی (گرسنگی، بی اشتهایی)، افزایش مصرف گلوکز (سپتی سمی، نئوپلازی و نارسایی چند اندام) یا کاهش تولید (بیماری کبد) باشد.

لیپیدها

کلسترول و تری گلیسیریدها لیپیدها در بدن ساخته می‌شوند و برای فرآیندهای مختلف متابولیکی مورد استفاده قرار می‌گیرند.
از آنجا که نامحلول هستند، آن‌ها از طریق اتصال به لیپوپروتئین ها – لیپوپروتئین با چگالی بالا (HDL)، لیپوپروتئین با چگالی کم (LDL) و لیپوپروتئین با چگالی بسیار کم (VLDL) منتقل می‌شوند.
کلسترول، سنتز شده در کبد، نقش مهمی در تولید اسیدهای صفراوی، هورمون‌های استروئیدی، ویتامین D دارد. علاوه بر این ثبات و انعطاف پذیری به غشاهای پلاسمای سلولی را فراهم می‌کند. تری گلیسیریدها، اسیدهای چرب متصل به گلیسرول، در کبد و مخاط روده سنتز می‌شوند و در چربی ذخیره می‌شوند. آن‌ها به عنوان منبع انرژی برای فرآیندهای متابولیکی استفاده می‌شوند.

VLDL ها کلسترول، تری گلیسیرید و پروتئین در بدن را انتقال می‌دهند. هنگامی که تری گلیسیرید در گردش هستند برای انرژی به سلول‌ها رها می‌شوند.

همان طور که تری گلیسیریدها برداشته می‌شوند جزء کلسترول تا زمانی که بالاتر از جزء تری گلیسیرید شود افزایش می‌یابد، تشکیل لیپوپروتئین با چگالی کم (LDL) می‌دهد.
این توسط سلول‌هایی که محتویات در آن ذخیره می‌شود مصرف می‌شود، برای ساختار غشای سلولی استفاده می‌شود یا به محصولات دیگری مانند هورمون‌های استروئیدی یا اسیدهای صفراوی تبدیل می‌شود. کلسترول زیاد در سلول‌ها عروق خونی توسط لیپوپروتئین های با چگالی بالا گرفته می‌شود HDL) )، به کبد برای تبدیل بعدی به اسیدهای صفراوی منتقل می‌شود.
بنابراین، در حالی که کلسترول و تری گلیسیریدها برای عملکردهای طبیعی بدن لازم هستند، سطوح بالا (مرتبط با رژیم‌های غذایی پرچرب، عدم ورزش، چاقی و فعالیت تولید مثل) ممکن است پرندگان را مستعد به بیماری کند.
افزایش در غلظت کلسترول با انواع شرایط بیماری در پرندگان همراه است، از جمله لیپیدوز کبدی، آترواسکلروز، کم کاری تیروئید، انسداد مجرای صفرا، و دیابت شیرین. کاهش غلظت کلسترول پلاسما با برخی موارد بیماری کبدی (مانند آفلاتوکسیکوز) چربی در رژیم غذایی، اندوتوکسیمی. coli E و اسپیروکتوز همراه است.
افزایش تری گلیسیریدها مرتباً با فعالیت تولید مثل در پرندگان ماده همراه هستند. سطح خیلی زیاد که مرتباً بالا رفته‌اند با آسیب شناسی تخمدان مرتبط بوده‌اند.
غلظت VLDL، LDL و HDL بالا، به ویژه هنگامی که با کلسترول و تری گلیسیریدهای بالا همراه است احتمالاً نشان گرهای آترواسکلروز و لیپیدوز کبدی در نظر گرفته می‌شوند.
در این زمینه باید تحقیقات بیشتری انجام شود. اکثر پرندگان کلسترول را به طور عمده در قالب HDL انتقال می‌دهند (بر خلاف انسان، که LDL غالب است).
بنابراین، مقادیر بالاتر HDL ممکن است با کاهش خطر ابتلا به آترواسکلروز همان طور که در انسان‌ها است – در حقیقت، عکس ممکن است درست باشد.

آناتومی آنالجزی و دردکشی پرندگان زینتی
ادامه مطلب

در این مقاله تجزیه و تحلیل بیوشیمیایی قند خون و چربی خون پرندگان بررسی شد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

وبسایت و اینستاگرام ما را دنبال نمایید

به روز ترین کلینیک دامپزشکی تهران، کلینیک دامپزشکی روژان

۰۹۱۲۹۲۶۳۰۵۵- ۷۷۴۶۱۳۶۸-۰۲۱

طب پرندگان زینتی

قبل از انجام هرگونه اقدام با دامپزشک خود مشورت نمایید؛ادمین و سایت روژان پت هیچگونه مسئولیتی در قبال اقدامات خودسرانه و عواقب ناشی از آن ندارد.