کلینیک دامپزشکی روژان
تحلیل بیوشیمیایی دستگاه گوارش پرندگان

تجزیه و تحلیل بیوشیمیایی دستگاه گوارش پرندگان

تجزیه و تحلیل بیوشیمیایی دستگاه گوارش پرندگان

 

در این مقاله تجزیه و تحلیل بیوشیمیایی دستگاه گوارش پرندگان بررسی خواهد شد:

بیماری دستگاه گوارش معمولاً نتایج غیر اختصاصی با بیوشیمی بالینی می‌دهد. افزایش CK، AST و LDH غیر معمول نیست، و اختصاصی دستگاه روده نیستند. الکترولیت‌ها ممکن است اطلاعات بیشتری بدهند و باید با درک اشتهای بیمار و عطش، وضعیت هیدراتاسیون، درمان قبلی یا فعلی و فرآیندهای پاتولوژیک (یعنی بیماری دستگاه گوارش یا کلیه) ارزیابی شوند) باشد که ممکن است غلظت الکترولیت را تغییر دهد.
• سدیم باید با دانش وضعیت هیدراتاسیون بیمار تفسیر شود. ممکن است با کاهش مصرف آب یا دهیدراسیون از طریق بیماری کلیوی استفراغ یا اسهال، افزایش یابد.
سدیم هم چنین ممکن است از طریق دستگاه گوارش یا کلیه از بین برود. علل دیگر هیپوناترمی شامل هیدراتاسیون بیش از حد، مرحله نهایی بیماری کبد و نارسایی احتقانی قلب می‌باشد.
• کلرید در کنار سدیم تفسیر می‌شود. ممکن است با استفراغ یا برگشت خون افزایش یابد، اگرچه این غیر معمول است؛ میزان پایین معمولاً همراه با regurgitation یا استفراغ، بیماری کلیوی نارسایی احتقانی قلب و شرایط دیگر می باشدکه باعث احتباس آب می‌شود.
• پتاسیم ممکن است با استفراغ / اسهال کاهش یابد و با دهیدراسیون، خونریز، آسیب بافتی یا کنترل ضعیف نمونه افزایش یابد.
علل احتمالی دیگر در اختلال الکترولیت وجود دارد و درک ما از تعادل الکترولیت مرغی هنوز در مراحل اولیه است. آمیلاز و لیپاز به عنوان پارامترهای مفید در تشخیص بیماری لوزالمعده پیشنهاد شده‌اند.
هنوز بحث قابل توجهی در مورد بروز بیماری پانکراس و اختصاصیت این آنزیم‌ها وجود دارد. افزایش قابل توجه این آنزیم‌ها، همراه با علائم بالینی اختلال عملکرد دستگاه گوارش (استفراغ، ایلئوس، اسهال، درد سلومیک) باید پزشک را مجبور کند تا بیماری لوزالمعده را به عنوان یک تشخیص افتراقی در نظر گیرد. با این حال، میزان طبیعی از تشخیص بیماری لوزالمعده جلوگیری نمی‌کند، هم چنین میزان غیر طبیعی چنین تشخیصی را تأیید نمی‌کند.

تکنیک معاینه نگهداری و محصور کردن پرنده
ادامه مطلب

در این مقاله تجزیه و تحلیل بیوشیمیایی دستگاه گوارش پرندگان بررسی شد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

وبسایت و اینستاگرام ما را دنبال نمایید

به روز ترین کلینیک دامپزشکی تهران، کلینیک دامپزشکی روژان

۰۹۱۲۹۲۶۳۰۵۵- ۷۷۴۶۱۳۶۸-۰۲۱

طب پرندگان زینتی

قبل از انجام هرگونه اقدام با دامپزشک خود مشورت نمایید؛ادمین و سایت روژان پت هیچگونه مسئولیتی در قبال اقدامات خودسرانه و عواقب ناشی از آن ندارد.