کلینیک دامپزشکی روژان
نحوه معاینه سر پرندگان

نحوه معاینه سر پرندگان

در این مقاله نحوه معاینه سر پرندگان بررسی خواهد شد:

 

سر

  • به دنبال عدم تقارن

ناشی از تورم سینوس، ورقلمبیدگی چشم، فرورفتگی غیر عادی کره چشم و تروما باشید.

  • از بین رفتن پرها روی

سر ممکن است ناشی از تنوع آب و هوایی باشد. برخی جهش‌های کاکاتیل به ویژه لوتیونوها نقاط طاسی در پشت قفسه سینه دارند. از دست رفتن پرها در سایر گونه‌ها ممکن است مرتبط با آماس پوستی قارچی، عفونت Cnemidocoptes، PBFD یا نظافت بیش از حد توسط جفت قفسی باشد.

  • از دست رفتن پرها در اطراف چشم

می‌تواند حاکی از سایش صورت مرتبط با ورم ملتحمه یا سینوزیت باشد.

  • مات شدن پرهای روی تاج و پشت گردن

ممکن است ناشی از استفراغ پرنده باشد.

 

  • ترکیب منقار

باید از لحاظ وجود ناهنجاری‌های مادرزادی یا اکتسابی مانند منقار قیچی (پیچ خوردگی)، برجستگی آرواره و جلو آمدگی فک پایین بررسی گردد.

ترومای منقار یا عفونت‌های محلی سینوس می‌تواند منجر به ناهنجاری‌های آناتومیک (شیار طولی در کراتین) گردد. پوسته پوسته شدن بیش از حد کراتین منقار حاکی از تغذیه ضعیف یا عدم امکان مالیدن منقار به سطح ساینده مناسب (مانند جایگاه سیمانی) است.

رشد بیش از حد منقار می‌تواند به دلیل PBFD، Cnemidocoptes، عدم انطباق منقار فوقانی و تحتانی، بیماری حاد کبدی یا سوء تغذیه باشد. این امر به ندرت ناشی از فقدان جویدن اشیا است.

(ذکر این نکته مهم است که برخی گونه‌ها مانند کورلا Long-billed به طور طبیعی منقارهای طویلی دارد. لازم به ذکر است که نباید این منقار با رشد بیش از حد اشتباه گرفته شود).

کم کاری سطح شکم رینوتکا معمولاً در طوطی کاکل سفید مبتلا به PBFD مشاهده می‌شود اما ممکن است در پرندگان مبتلا به عفونت‌های باکتریایی یا قارچی در کراتین نیز مشاهده گردد.

  • نوک پایه

یعنی گوشت فربه بالای منقار در همه گونه‌ها مشاهده نمی‌شود. رنگ نوک پایه باجریگار برای تعیین جنسیت پرنده بکار می‌رود به این ترتیب که پرندگان مذکر رنگ نوک پایه‌شان آبی و مؤنث‌ها قهوه ای است. ولی با این حال بسته به سن پرنده، تحول رنگ و میزان سلامت، این امر متفاوت است. بزرگ شدن بیش از حد نوک پایه، ضخامت نوک پایه قهوه ای در مرغ باجریگار ممکن است حاکی از وضعیت هیپرو استروژنیک باشد.

  • سوراخ‌های بینی

روزنه‌های درون سینوس‌ها که در بالای منقار قرار گرفته‌اند باید متقارن و خشک باشند. آن‌ها باید باز باشند و وجود پلاگ های کراتینی (رینولیت) غیر عادی است. مسدود شدن سوراخ‌ها ممکن است نتیجه جنبش ظریف پوست روی سینوس‌های واقع در زیر کاسه چشم است.

قهر عروس هلندی
ادامه مطلب

این ممکن است تنها سرنخ مربوط به انسداد موجود باشد. ترشح از سوراخ‌های بینی معمولاً به صورت staining و در matting پرهای پشتی تا سوراخ بینی می‌باشد که می‌تواند حاکی از بیماری تنفسی فوقانی باشد. اپیزودهای قبلی یا سینوزیت‌های ممکن است به شکل گسترش غیر متقارن سوراخ‌های بینی دیده شود که گاهی اوقات مرتبط با شیار طولی در کراتین منقار همراه است.

  • چشم‌ها

باید شفاف و درخشان باشند. ترشح چشمی و از بین رفتن یا مات شدن پرهای اطراف چشم حاکی از ورم ملتحمه چشم یا سینوزیت است. بزرگ شدن بیش از حد پرده ملتحمه در ملتحمه مزمن شایع است به ویژه در کاکاتیل مبتلا به عفونت کلامیدیا این امر وجود دارد. نور کانونی، بزرگ نمایی و رنگ فلورئسین برای معاینه دقیق چشم مورد نیاز هستند. فصل ۱۲ که مربوط به اختلالات چشم است را برای بحث دقیق تر مربوط به معاینه چشم ببینید.

  • معاینه حلقی دهانی

با استفاده از بانداژ یا گازهای فلزی برای باز نگه داشتن دهان انجام می‌شوند. سوراخ خلفی بینی (شکاف روی سقف دهانه حلق) باید عاری از تخلیه یا موکوس اضافی باشد و با برآمدگی کوچک حاشیه دار شده باشد. نباید آبسه یا غشاهای diphtheritic وجود داشته باشد.

  • گوش‌ها

باید از طریق بخش پوش پر گوش با گرفتن پنبه یا یک وسیله مشابه معاینه شود. گوش‌ها باید باز و عاری از ترشح یا التهاب پوست باشند. وجود پرده صماخ در بسیاری از گونه‌ها بدون استفاده از آندوسکوب، دشوار است.

 

در این مقاله نحوه معاینه سر پرندگان بررسی شد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

وبسایت و اینستاگرام ما را دنبال نمایید

به روز ترین کلینیک دامپزشکی تهران، کلینیک دامپزشکی روژان

۰۹۱۲۹۲۶۳۰۵۵- ۷۷۴۶۱۳۶۸-۰۲۱

طب پرندگان زینتی

قبل از انجام هرگونه اقدام با دامپزشک خود مشورت نمایید؛ادمین و سایت روژان پت هیچگونه مسئولیتی در قبال اقدامات خودسرانه و عواقب ناشی از آن ندارد.